Dávkovač na pájecí Flux nebo pastu.

Tato sekce je určena pro diskusi o dílenském vybavení, tedy o nářadí, pomůckách a přípravcích, převážně tedy povahy mechanické, nikoliv elektrické

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Dávkovač na pájecí Flux nebo pastu.

#1 Příspěvek od Celeron »

Řeším problém jak definovaně vytlačovat pájecí Fluxy ze stříkaček 10 ml s Luer Lock koncovkou, ve kterejch se to prodává. Štve mě, že pokud se to použije jako klasická injekční stříkačka, tak je vytlačený množství naprosto nedefinovatelný, buď málo nebo moc, taky záleží na teplotě, hustotě a stáří Fluxu.
Pneumatický automatický dávkovače jsou strašně drahý, ty jsem vyloučil hned.
Používáte někdo tohle?
Na netu jsem viděl bastl elektrický dávkovač, krokáč z CD přes převod točil závitovkou a řízení krokáče obstarával ATtiny85. Po stisku tlačítka to udělalo několik kroků a vytlačilo to trochu sajrajtu z stříkačky. Mám ale trochu obavy z výkonu toho pidikrokáče jestli i přes převod cca 1:5 zvládne vytlačovat.
A navíc to nemůžu znova nalýzt.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#2 Příspěvek od Zaky »

Flux si přeplňuji do inzulínových stříkaček, tenkou jehlu jde i z některých stříkaček sundat, u jiných se musí vytrhnout a provrtat větší díra. Pak se přes kousek siliknové hadičky nasadí tlustá sbroušená jehla a dávkuje se s tím naprosto parádně. Flux po pár naplněních naleptá píst a pak už stříkačka nejde znovu naplnlit, tak se vyhodí a vezme se nová. Je to jednoduché a funkční. Motorový vytlačovač by jistě fungoval, ale přijde mi to jako zbytečně složitý kombajn.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#3 Příspěvek od JirkaZ »

Hm, jako "pájecí flux" používám MTL468 v kelímku, různá štouradla (třeba špejli nebo párátko) jako dávkovač a různé stupně ředění pomocí IPA.

Ještě jsem nic lepšího nenašel.

Když budu jo chtít, tak i tento přípravek dám do něčeho zakončeného tupou injekční jehlou. Ale proč bych to dělal? Celý profesní život zastávám přístup typu "pájený spoj v tavidle musí plavat", takže (až na výjimky) fakt není důvod to dělat jinak.
Naposledy upravil(a) JirkaZ dne 20 črc 2023, 12:27, celkem upraveno 2 x.
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
dred
Příspěvky: 1583
Registrován: 08 dub 2007, 02:00
Bydliště: Handlová

#4 Příspěvek od dred »

Nedávno som som si z alíka kúpil takýto...dávkovanie je pomerne citlivé, netreba sa zaoberať nastavením výtlačnej skrutky...mne sa s ním robí lepšie, ako s tým so skrutkou
Přílohy
obrázok_2023-07-20_120224879.png

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#5 Příspěvek od ok1hga »

ale tohle vypadá jako dobrý nápad na domácí výrobu . . . (3D tisk)
použiješ original balení a doděláš jen objímku na které bude páka s otočnou maticí
a original píst se bude zatlačovat dlouhým šroubem M6 . . .
Přílohy
rucni-davkovac-viskoznich-past.jpg

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#6 Příspěvek od Zaky »

Když to koupíš na Alíku bez přirážky u EU překupníka, tak je to za cenu, že se to tisknout naprosto nevyplatí.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
dred
Příspěvky: 1583
Registrován: 08 dub 2007, 02:00
Bydliště: Handlová

#7 Příspěvek od dred »

...na tom hotair-e je cena pekne premrštená...takmer 15€ - pekne im vyhráva... Na alíku to kúpili za euro-pade .... Takto sa zarába !!!!
Přílohy
obrázok_2023-07-20_125145117.png

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#8 Příspěvek od Celeron »

ok1hga píše:ale tohle vypadá jako dobrý nápad na domácí výrobu . . . (3D tisk)
Ono toho je na Thingiverse víc různých STL na 3D tisk. Ale ani jeden se mě moc nelíbí. Třeba matka v ose pístu je naprostá kravina, to je dávkovač obouruč nebo co? :roll:
Navíc jak psal Zaky, pokud se to koupí u PRCáka, tak se to nevyplatí tisknout. Jedinnej důvod tisku je to čekání než to přijde přes půl zeměkoule.
Potřebuju něco na originál tuby na koncovky Luer lock, což jsou šroubovací jehly. Ideální je jednoruč systém s páčkou, co sem dával dred. Nějaký přelejvání do jinejch stříkaček nechci.

Ale našel jsem suprovej tip na Dispenser z malý Parksajďácký truhlářský svorky. Jen se na ní našroubuje redukce na patky stříkačky s Fluxem. Schová se to do dlaně. Tenhle systém "pistolka" je asi trochu horší na přesnost místa nanášení než dredův odkaz, ale za hodinu ho budu mít hotovej.
Přílohy
dávkovač Flux.png
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
1010
Příspěvky: 208
Registrován: 05 úno 2006, 01:00

#9 Příspěvek od 1010 »

dred píše:Nedávno som som si z alíka kúpil takýto...dávkovanie je pomerne citlivé, netreba sa zaoberať nastavením výtlačnej skrutky...mne sa s ním robí lepšie, ako s tým so skrutkou
Tenhle z Ali mám taky,spokojenost.

Uživatelský avatar
dred
Příspěvky: 1583
Registrován: 08 dub 2007, 02:00
Bydliště: Handlová

#10 Příspěvek od dred »

tie "truhlářské" minisvorky stoja tak za prd do Šumavy, ale na toto by mohli stačiť - tlak pozvolna "púšťa"... nič navyše nevytečie :lol:

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#11 Příspěvek od Celeron »

Na modelařinu jsou naprosto vyhovující, právě že všechno "nerozdrtí" jako klasický truhlářský J-čka se šroubem. A ty větší rychlosvorky, co byly zároveň s těmahle ke koupi v Lidlu jsou naprosto v pohodě i na velký dříví.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
dred
Příspěvky: 1583
Registrován: 08 dub 2007, 02:00
Bydliště: Handlová

#12 Příspěvek od dred »

Tá moja 5 - sada (už ani nepamätám kde som kúpil, ale je to úplne rovnaké, ako to z obr.) je tak akurát na nejaké plastové serepetičky.. prítlak skoro nulový a ešte sa aj povoluje ... skúsim jednu kuchnúť a nejako upraviť.. Keď bude príhodný čas, odmeriam závesnou váhou tlak resp. ťah aký je to schopné vytvoriť.. pred a po "úprave" , lebo teraz je to ozaj len na "podrž a netlač"

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od PotPalo »

Na tavidlo používam striekačku 1 ml, to je tá najtenšia, priemer asi 7 mm. Na nej tupá ihla (vonkajší priemer 1,3 mm, zelená), a funguje to dobre. Tavidlo používam Amtech NC-559-ASM z Alíka, tiež je v striekačke ale v hrubej, tak ním naplním tú tenučkú striekačku a s ňou sa dá dávkovať presne. Čím tenší piest, tým vyššia presnosť. Na ihlu po použití nastrčím kus silikónu aby v nej tavidlo neztuhlo. Keby aj (zabudol som zavrieť), stačí nahriať letovačkou a tavidlo sa roztopí. Toť na SMD. Na klasiku používam TK-83 alebo rozpustenú kolofóniu (po česky kalafunu) v IPA, vo fľaštičke od laku na nechty. Štetcom sa to nanáša ideálne.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
kiklhorn
Příspěvky: 58
Registrován: 05 čer 2021, 02:00

#14 Příspěvek od kiklhorn »

S motůrkem https://www.laskakit.cz/ga12-n20-6v-mot ... em-m4x55mm

Dělal jsem si tohle:
xiao samd21, lipol, nabíjecí modul, 0.46" displej

v pístu zatisknutá matka.

Až to někdy budu předělávat tak závit chci hodit mimo osu pístu nebo přidat vodící tyčku a tlačítka na konektor, nebo bezdrát pro nožní ovládání. Přeci jen na super drobné věci vadí i to drobné cuknutí od tlačítka...

Aktuálně jen časování dávky v ms, ale tyhle motory by měly jít sehnat i s encodérem a pak i s počítáním otáček.

Publikovat to zatím úplně nechci, závit v ose funguje dobře při vytlačování kdy si ho podrží tření, ale už ne zpětný chod.
Zatím mne to neštve natolik abych to celé kreslil znovu protože samozřejmě veškeré kótování mám právě od té osy a hrál jsem si s desetinkami mm.
Přílohy
DSC_1686 (1).JPG

Odpovědět

Zpět na „Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky“