impregnace vinutí

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

impregnace vinutí

#1 Příspěvek od kutilmil »

čím dostupným impregnujete vinutie motora po previnutí?
Prosím EKKARa, aby na moje príspevky nereagoval a do mojich vlákien nepísal. Ďakujem.

Uživatelský avatar
EL34
Příspěvky: 604
Registrován: 21 zář 2009, 02:00
Bydliště: Chrast u Chrudimi

#2 Příspěvek od EL34 »

Máš možnost to udělat za vakua?

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#3 Příspěvek od kutilmil »

počuj elektronko, ty si nafetovaný? To jako myslíš že keď si doma premotám 3,4 alebo 7,5kw-tový motor, tak že ho budem vákuovať?
Prosím EKKARa, aby na moje príspevky nereagoval a do mojich vlákien nepísal. Ďakujem.

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#4 Příspěvek od keemo »

Myslim ze nie tak casto ako ty si naliaty...

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#5 Příspěvek od Celeron »

Proč né doma vákum? Vyzkoušel jsem osobně vakuový "odbublání" licí pryskyřice a to tak že se to strčilo do igelitovýho pytle, do pytle se vložila palivová hadička napojená na sání ledničkovýho kompresoru, pytel se uzavřel 3M páskou a hadice se utěsnila ve spoji modelínou. Fungovalo to dobře.
Tak proč by nešlo zcela stejně udělat motor a nebo cívka trafa? Akorát se musí zabezpečit aby se pytel neprotrhl o některou hranu vakuovaný věci. Já jsem ty formičky při odlévání dával do dvoupekáče ale muselo se dávat bacha aby ho podtlak nezdeformoval.https://www.smaltovane-nadobi-sfinx.cz/ ... 25-cm.html
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#6 Příspěvek od kutilmil »

Pozri sa. Keď oma niečo premotám (motor) tak ho nikdy nevakuujem. Prevíjam ozaj málo (1 max 2krát do roka) a velký lak od vuki - myslím že NH91 mi vyschol. Od tej doby to zalievam klasickým polyuretanovým lakom od chemolaku a zatial som nemal ani jednu "reklamáciu". Aj tak by som to radšej zalieval niečím na to určeným, ale zohnatelným v malom balení. Cca 1kg.
Prosím EKKARa, aby na moje príspevky nereagoval a do mojich vlákien nepísal. Ďakujem.

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#7 Příspěvek od Sandal »

Hele kutile, proč hned kolem sebe tak kopeš? EL se tě normálně zeptal, a ty hned vylítneš jak čert. Třeba já mám tu možnost vakuovat doma i 7,5kw motor.
Pak z tebe vyleze to, že motor zalejváš nějakým polyuretanem, a že nemáš reklamaci, tak proč se toho nedržíš? Ty se prostě musíš furt ptát na každou kravinu, co tě napadne. Zaplať pánbůh, že se tohle alespoň týká elektriky. Nezlob se na mne, ale musel jsem na to reagovat.
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat :-)

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 181
Registrován: 28 pro 2022, 01:00
Bydliště: Krakonošovo

#8 Příspěvek od jenicek »

Kutilmil jasně položil otázku a čekal asi odpověď typu "FERMEŽ" nebo "LYBAR".
Moje odpověď by zněla "NIČÍM, VOZÍM TO ZNÁMÉMU DO NAVIJÁRNY 1KM OD BARÁKU", ale nepřišlo mi to, že by to někomu nějak výrazně pomohlo, tak jsem to sem nepsal. :lol: :lol: :lol:

PS: Můj šéf je taky nevrlej, když mu na otázku odpovím otázkou, pak si připadá míň chytřejší :lol: :lol: :lol:

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#9 Příspěvek od kutilmil »

No vidiš. A ja som zohnal dodávateľa a pošle mi 1kg balenie NH91LV/u
Prosím EKKARa, aby na moje príspevky nereagoval a do mojich vlákien nepísal. Ďakujem.

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#10 Příspěvek od Otkundes »

To s tím vakuováním je zajímavé. Možná by šla použít i kuchyňská vakuovačka? Prý jsou tyto přístroje schopny vyvodit podtlak až 900 mBar, tj. na absolutní tlak 100 mBar. Ale věřte prodejcům...
Tak mě napadá, zda by tímto způsobem šlo vytáhnout vlhkost ze starých krabicových MP kondenzátorů.
Co myslíte?

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#11 Příspěvek od kutilmil »

Len to má jeden háčik. Keď sa impregnuje vo vakuu tak sa do laku ponorý celé vinutie. A povedz mi, kde zobrat tolko laku.
Prosím EKKARa, aby na moje príspevky nereagoval a do mojich vlákien nepísal. Ďakujem.

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#12 Příspěvek od Sandal »

Otkundes: To by asi nešlo. Ty kondy jsou přece uzavřený, a vlhkost z nich vakuem nedostaneš. Ono to vakuum se nechová tak, jak by jsme potřebovali. Pro vytvoření hlubokého vakua v kondíku, bys do něj musel udělat díru jak vrata, jinak se ani neodsaje veškerý vzduch, ikdyž kolem něj odsátý bude. Na hluboké vakuum se proto používají hadice nebo trubky velkého průměru.
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat :-)

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#13 Příspěvek od Otkundes »

No jo, ale jestli má při měření kondík podivně vysokou kapacitu a přitom má zvýšený svod, předpokládám, že bude dielektrikum navlhlé a ta vlhkost se tam nějak dostala. Nebo třeba ty tzv. hovňáky - ty mají často mikrotrhlinky, nebo jsou i viditelně prasklé...

A teď mě napadá, zda by u restaurované staré techniky místo vyhození, nestačilo ty hovňáky vložit s kusem včelího vosku do zavařovací sklenice s víčkem, celé to vložit do vakuovací fólie a zavakuovat. Po nějaké době sklenici i s tou folií ohřát ve vodní lázni, aby se vosk rozpustil a smočil povrch těch kondíků, jako dodatečná impregnace.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#14 Příspěvek od rnbw »

Ked ten papier zhnije alebo sa nejako inak rozpadne, tak mu uz nic nepomoze.

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#15 Příspěvek od Otkundes »

Když jsem kdysi rozebíral vyhozený kondenzátor pro získání izolace k navinutí trafa, ten žlutohnědý kondenzátorový papír býval něčím impregnován, ten by snad ani shnít neměl.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“