Oprava elektroniky na hliníkové desce

Tato sekce je určena pro diskusi o dílenském vybavení, tedy o nářadí, pomůckách a přípravcích, převážně tedy povahy mechanické, nikoliv elektrické

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Ruzha
Příspěvky: 38
Registrován: 29 črc 2007, 02:00

Oprava elektroniky na hliníkové desce

#1 Příspěvek od Ruzha »

Dobrý den, mohu se zeptat, jak lze opravit elektroniku na výkonové, hliníkové desce? Mám nějaká světla Led, kde plošny spoj je napařen na hliníkové, chladící desce. Je to průměr desky přes 20cm. Problém je, že LCD driver i výkonové diody a tranzistor jsou připájeny ze spodní strany součástky. Zkoušel jsem jen odpajet a je to problém. Velký odvod tepla a spoj nemohu prohřát. A to nahřívám horký vzduchem s vyšším průtokem a zároveň pájkou se silnějším hrotem, s přídavkem olovnatého činu a nastavenými teplotami na cca 500°C. Na jednom světle se mi to nakonec povedlo a zpět nové součástky jsem pripajel olovnatým cínem. Ale tranzistory jsem pripajel jen z vrchní strany a pod tranzistor se čin nerozlil. Světlo se povedlo opravit, ale práce není odvedená tak jak by měla být. Nějaká rada prosím? Nebo takové desky jsou určeny na smeťák? Jde o světlo, které je zánovní a nové stojí několik tisíc, takže škoda neopravit. Děkuji za rady

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 181
Registrován: 28 pro 2022, 01:00
Bydliště: Krakonošovo

#2 Příspěvek od jenicek »

Jde to předehřát horkým vzduchem odspodu? Jinak to celý šoupni na chvíli do trouby na 160st. a pak musíš pracovat rychle.
Profíci na to mají předehřev. :wink:

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#3 Příspěvek od Crifodo »

Ruzha píše:Nebo takové desky jsou určeny na smeťák?
Bohužel je to častá eventualita na kterou si čím dál víc máme zvykat.
Zrovna řeším hromádku nabíječek aku nářadí, což jsou taky pártisícové položky, desky dost hustě osázené shora výkonovými díly, zespodu spoustou smd vší. Výrobce součástky shora bohatě opatlává velmi pevným pěnovým tmelem/lepidlem, tím jednak zakryje potisk, jednak zabrání demontáži, zespodu součástky tlustě lakuje, tím jednak zabrání odpájení/měření a rovněž zakryje potisk/laserové gravírování toho smetí. Všechno pájeno samozřejmě bezolovem. Zalakování přitom nemá faktickou funkci ochrany před vlhkem, elektronika se vlhkem skrz otvory skříňky zničí, takže jde v podstatě o znemožnění oprav.

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Habesan »

Jako předehřev se dá použít elektrický vařič, žehlička, nebo šikovně upevněný fén.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Odpovědět

Zpět na „Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky“