Použití předzesilovače NZC300

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
NikolausNik
Příspěvky: 25
Registrován: 15 led 2019, 01:00

Použití předzesilovače NZC300

#1 Příspěvek od NikolausNik »

Ahoj, plánuji si stavět nebo možná koupit zesilovač a nějakou lepší aparaturu, co mi do toho trochu hází vidle je můj gramofon Tesla NZC300. Jsem s ním poměrně spokojený, kromě toho že se někdy má problém roztočit, ale za to může nejspíše prasklý hovňák u motoru. Každopádně, abych gramofon připojil k zesilovači, potřebuju PHONO výstup, který tento gramofon nemá. Dal by se eventuálně dodělat, kdybych použil výstupy z předzesilovače, které vedou k MDA2010 ? Viz přiložený obrázek. Nebo si to představuju moc jednoduše a potřebuje to ještě nějaké doladění ? Elektronika mi cizí není, jen jsem nikdy nedělal úpravu která je takový velký zásah.
Díky, Nik
Přílohy
364549104_1505816450171020_2304704457036703985_n.jpg

Uživatelský avatar
RadekB
Příspěvky: 2043
Registrován: 03 bře 2005, 01:00
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

#2 Příspěvek od RadekB »

Lze to takto provést

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#3 Příspěvek od konosuke »

Neznám ten gramec ale, pokud má audio výstup korigován interním
předzesilovačem tak do vstupu tuner, CD na libovolném zesilovači.
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Lukas-Peca »

Výstup předzesilovače máš k dispozici na pětikolíku pro magneťák. Pokud by byl výstup moc slabý, můžeš vykrátit odpory R150/150' a zvětšit vazební kondíky C150/150'. Zapojení dle tvého schématu je nevhodné, protože by výstup byl ovlivněn poťáky na gramofonu.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#5 Příspěvek od Hill »

Ten gramofon výstup má na konektoru pro magnetofon na pinech 1 a 4 (pro záznam).
Je to proudový výstup, takže úroveň napětí záleží na zatěžovacím odporu, výstupní odpory na konektoru pro nahrávání jsou po 330 kΩ, takže při zatížení vstupním odporem vnějšího zesilovače 10 kΩ dostaneš úroveň signálu kolem 5 mV, při zatížení vstupem o odporu 100 kΩ dostaneš něco těsně pod 40 mV.
Se zesilovačem, který má takovou vstupní citlivost,nepotřebuješ nic upravovat.
Když nahradíš oba odpory R150 a R150' hodnotou 15 kΩ každý a kondenzátory C150 a C150' každý hodnotou 470 nF, budeš mít na výstupu zatíženém LINE IN vstupem externího zesilovače signál o úrovni nejméně 100 mV, takovou úroveň už většina zesilovačů zpracuje bez potíží.
EDIT: než jsem to dopsal, byl Lukáš rychlejší. No, co už...
Naposledy upravil(a) Hill dne 06 srp 2023, 16:04, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#6 Příspěvek od rnbw »

Ak by si mal nejaky slusnejsi zosilnovac aj s predzosilnovacom (PHONO vstup), tak treba vyviest vystup rovno z prenosky.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#7 Příspěvek od konosuke »

No tak využij nevyužité piny 3-5 na výstupu pro mgf, úroveň signálu se
snadno upraví rezistory podle návodu výše nebo zkusmo, nic nehrozí.
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#8 Příspěvek od EKKAR »

Já osobně bych to dneska řešil pořízením (stavebnice) novýho RIAA preampu založenýho na modernějších málo šumících součástkách a kompletním obejitím původní elektroniky toho gramce.

Nebo aspoň úplným vyřazením koncovýho a korekčního zesilovače v tom gramci formou odpojení od napájení a ponecháním v činnosti jen částí s pohonem a s RIAA preampem - DŮKLADNĚ PŘEMĚŘENÝM A ZKONTROLOVANÝM, jestli zešiluje jak má = tzn. symetricky v obou kanálech stejně a co možná nejblíž k průběhu RIAA korekce, nešumí a neprodukuje nějaký další nežádoucí artefakty.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
NikolausNik
Příspěvky: 25
Registrován: 15 led 2019, 01:00

#9 Příspěvek od NikolausNik »

Napadlo mě to obejít všechno a mít předzesilovač taky svůj. Popřemýšlím. Každopádně díky za odpovědi :)

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#10 Příspěvek od Cust »

Jakýkoliv modernější preamp bude lepší než to, co tam je... :?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#11 Příspěvek od EKKAR »

Hlavně co si pohlídej, pokud se rozhodneš stavět, jsou součástky v korekci RIAA - je potřeba je vybírat do párů s co nejbližší hodnotou a ty pak použít rozděleně = na stejnou pozici v obou kanálech. Je úplně jedno, že nedodržíš úplně přesně průběh charakteristiky korekce RIAA v obou kanálech zároveň, pokud ta odchylka bude na obou stranách stejná nebo aspoň co nejshodnější. Nebude to tak rušivý pro poslech, jako bys měl každou stranu jinou.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#12 Příspěvek od ransom »

Já bych jen opatrně podotknul že HC-30 není zrovna dobré šasí. Pokud tedy správně chápu v úvodním příspěvku "nějakou lepší aparaturu". Jakmile použiješ jakékoli trochu normální reproduktory, narazíš na jeho hlučnost.
A Ekkarova (správná) poznámka o souběhu kanálů bude prd platná u gramofonu bez antiskatingu. Díky čemuž pak ani nemůžeš použít žádnou trošku lepší přenosku.
Je to typický Teslácký primitivní strojek nejnižší třídy, hromadně vyráběný pro jednoduché a velmi nenáročné nasazení.

Pokud si chceš jenom ze staré desky pustit Křemílka a Vochomůrku, není problém. Ale pokud chceš v budoucnu poslouchat muziku, začni něčím malinko lepším. Nemusí to ani být drahé.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#13 Příspěvek od Cust »

Přesně, já si před lety koupil NC470, to už trošku hraje a stálo to kolem 1000 Kč. Na hudbu to chce, pokud zůstaneme u staré Tesly, něco z řady NC4xx.

PS: Ty emdéáčka jsou taky nic moc...

Uživatelský avatar
NikolausNik
Příspěvky: 25
Registrován: 15 led 2019, 01:00

#14 Příspěvek od NikolausNik »

Ale pokud se nemýlím, NZC 300 má nějakou formu antiskatingu, ne? Jsem s tím gramofonem dost spokojený a nechtěl bych jej zatím měnil.

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od Hubert_79 »

Antiskating tato věc nemá. Lze jen nastavovat přítlak.
Cokoli od Tesly řady NC 4xx je o parník dále, ačkoli též nejde o žádné zázraky.
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“