Odporova dekada Metra XL6 - zkusenosti s opravou?

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
eleferner
Příspěvky: 422
Registrován: 04 čer 2016, 02:00
Bydliště: Brno

Odporova dekada Metra XL6 - zkusenosti s opravou?

#1 Příspěvek od eleferner »

Zdravim vsechny, "zdedil" jsem presnou odporovou dekadu Metra XL6, ale bohuzel v ne-uplne-dobrem stavu. Asi byla nejaky cas ve vlhku (sklep...), protoze na nelakovanych kovovych dilech je videt koroze. Kontakty prepinacu jsem podle tohoto navodu musel odrhnout Sidolem, abych vubec mohl neco zmerit.

U samotnych odporu se stav lisi podle dekady. V 10k jsou 4 odpory prerusene a ty zbyle maji vsechny chybu okolo +3%. Podle opalenych koncu dratku soudim, ze pres ne nekdo pustil vetsi proud, nez mel. V 1k je preruseny jen jeden a ostatni se bez problemu vejdou do 0,1%. Ve 100R jsou vsechny OK, ale maji chybu +0,7 az +1,1%. To je zpusobene vlhkem? Nebo taky nadproudem?

Nemate nekdo zkusenosti s opravou? Ma to vubec smysl? Presne bezindukci odpory dnes porad nejsou uplne levne, leda ze bych tam dal nejake vyprodejove. Hmm, byly Tesla TR16x bezindukcni?

Jinak to vypada, ze jsou zoxidovane i sberace tech prepinacu, takze bych je mel vyndat a ocistit. Jak se to dela? Je potreba vyrazit tycinku v bakelitovem nosici, jak naznacuji na fotce? A jak dlouho pak ty kontakty vydrzi v solidnim stavu (tj. zanedbatelny prechodovy odpor)?
Přílohy
Metra XL6 tycinka prepinace.JPG
Metra XL6 prepaleny 10k.JPG
Metra XL6 stitek.JPG

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#2 Příspěvek od Celeron »

Poslal jsem dotaz servisákovi z Metry, zda Ti s tím může nějak pomoci. Zatím jsem ho využíval jen kolem analog měřáků a naprostá spokojenost.
Až se ozve, dám Ti SZ.
Já mám 90 let starou přepínačovou dekádu Siemens-Halske. Je to sice strašná kráva, zabírá čtvrt stolu ale všechno maká dodnes. Nojo, precizní práce z Výmarský republiky. :lol:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“