čištění DPS a následná konzervace - čím?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
deathfish
Příspěvky: 46
Registrován: 25 říj 2017, 02:00

čištění DPS a následná konzervace - čím?

#1 Příspěvek od deathfish »

Dobrý den, vyčistil jsem utopený a zaoxidovaný plošňák pomocí IPA roztoku - pomohlo to hurááá, ale za půl roku znovu :( A teď dotaz: čím zakonzervovat DPS aby ho vlhkost nepoškodila. Moje představa - po vyčištění a vyschnutí to TÍMHLE nastříkej to udělá jemný film který zabrání vlhkosti v řádění.
V nabídkách eshopů je toho hodně, ale nevím co je vhodné na audiotechniku, VF, PC,...

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 181
Registrován: 28 pro 2022, 01:00
Bydliště: Krakonošovo

#2 Příspěvek od jenicek »

Dej fotku desky. Hodně záleží co na tom je za součástky. Některou desku můžeš klidně potopit celou do laku, ale pokud tam jsou třeba přepínače nebo IO v paticích, tak to nedoporučuju :lol:

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#3 Příspěvek od Zaky »

Hlavně je potřeba k desce tu vlhkost pokud možno nepustit, jak to něčím zalakuješ, tak se budoucí (ne)opravitelnost posune dost nežádoucím směrem.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
deathfish
Příspěvky: 46
Registrován: 25 říj 2017, 02:00

#4 Příspěvek od deathfish »

Konkrétně mi jde o toto (foceno před prvním čištěním), ale hodilo by se více informací ke konzervování obecně. Různé postupy čištění se zde ve vláknech najít dají, ale na finální úpravu jsem nenarazil.
foto pro inspiraci:
Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#5 Příspěvek od Zaky »

Občas opravuji lakované desky a lokálně místo po opravě nastříkám bezbarvým akrylátem ve spreji (Motip nebo Duplicolor). Jinak si prohlédni stránky Elchemco, ti prodávají laky určené na DPS.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#6 Příspěvek od samec »

deathfish píše:Dobrý den, vyčistil jsem utopený a zaoxidovaný plošňák pomocí IPA roztoku - pomohlo to hurááá, ale za půl roku znovu :(
znovu sa utopil?

Uživatelský avatar
deathfish
Příspěvky: 46
Registrován: 25 říj 2017, 02:00

#7 Příspěvek od deathfish »

prý neutopil, ještě jsem to neviděl, ale hádám že kdybych to před půl rokem ošetřil, tak to nezlobí.

Uživatelský avatar
Dekker
Příspěvky: 48
Registrován: 11 led 2017, 01:00

#8 Příspěvek od Dekker »

normálně se prodávají ochrané laky co vím. Ale mohlo by pomoci i obyč rozpustit kalafunu v lihu (acetonu, IPA nebo podobně) a tím tím to natřít v několika vrstvách a nemusela by být ani obava o případnou budoucí opravitelnost (ale nemám zkušenosti jak moc je toto odolné, v práci jsem to používal pouze jako konzervaci před oxidací měděných cest)

Uživatelský avatar
Mikras
Příspěvky: 471
Registrován: 04 zář 2019, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od Mikras »

Na to, že to bylo utopené, mi to moc zkorodované nepřijde. To by se projevilo tmavými fleky pod nepájivou maskou a zoxidovaným bílým až šedým práškem na pájených spojích. Tyhle bělavé fleky vznikají vlhkostí reagující se zbytky tavidla. Můžou dýl podržet absorbovanou vlhkost a tím vytvářet nežádoucí svody a můstky. Čistit to lihem nebo IPA je nekonečmá práce. Mě se na to osvědčilo nitroředidlo C6000. Nalít si trošku do nějaké plechovky a štětcem desku umýt. Odsávat do papírové utěrky, aby se tavidlo nevracelo zpět do ředidla. Ono ho tam trochu asi zbude, ale ředidlo se odpaří a fleky už se dělat nebudou.

Ošetřená místa pájení někdy ošetřím kalafunou rozpuštěnou v tomtéž ředidle a používám to i jako flux v lahvičce od laku na nehty.

Jinak jsem objevil i opravný lak na nepájivou masku, ale ještě ho nemám fyzicky na odzkoušení. Jdou tím přetřít obnažené spoje na desce a dokonce i fixovat drátky po opravě přerušených nebo přepálených spojů. K vytvrzení je potřeba UV světlo.

Uživatelský avatar
deathfish
Příspěvky: 46
Registrován: 25 říj 2017, 02:00

#10 Příspěvek od deathfish »

Nemám lepší fotku ale bylo přesně jak píše Mikras "zoxidovaný bílý až šedým prášek na pájených spojích" hlavně mezi nožičkami SMD IO.
Někde jsem četl že po pájení se má zbytek kalafuny odstranit, že to časem rozežírá spoj a teď zas rozředit a natřít plošňák 8O
A co toto: NANOPROTECH Electric nebo tomu podobné?

Kód: Vybrat vše

https://www.electric-motion.cz/nanoprotech-electric--ochrana-elektroniky--75-ml/

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#11 Příspěvek od samec »

Lebo nerozlíšuješ medzi fluxom a kalafunou.

Uživatelský avatar
Dekker
Příspěvky: 48
Registrován: 11 led 2017, 01:00

#12 Příspěvek od Dekker »

deathfish píše:Někde jsem četl že po pájení se má zbytek kalafuny odstranit, že to časem rozežírá spoj a teď zas rozředit a natřít plošňák
to se týká pokud použiješ pro pájení pájecí kyselinu a nebo něco podobného. Kalafuna naopak redukuje kyselost a zabraňuje rozežírání

Uživatelský avatar
cabernet
Příspěvky: 2775
Registrován: 26 lis 2005, 01:00

#13 Příspěvek od cabernet »

Pouzivam PLASTIK 70.

Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#14 Příspěvek od gepard »

PLASTIK 70 - taky ho používám, můžu ho vřele doporučit.
-- Gepard --

Uživatelský avatar
deathfish
Příspěvky: 46
Registrován: 25 říj 2017, 02:00

#15 Příspěvek od deathfish »

Ten PLASTIK 70 vypadá dobře, to jsem hledal.
Děkuji. :pray:
- Poskytuje ochranný a izolační film proti povětrnostním vlivům, jako je vlhkost, oxidace, prach nebo korozivní výpary.
- Film je odolný vůči zředěným kyselinám a zásadám
- Přes tento povlak je možné pájet
- Zabraňuje vzniku svodových proudů a zkratů
- Zůstává transparentní a flexibilní i po dlouhém období.
- Teplotní rozsah: -40°C až + 60°C.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“