TESLA HC43 - prosím pomoc

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Krkstex

TESLA HC43 - prosím pomoc

#1 Příspěvek od Krkstex »

Zdravím,
stìhováním mi onemocnìl gramofon a VÙBEC nevím co s ním.
3: problémy
1.Dlouho musel èekat v garáži než pro nìj bylo pøipravené místo a teï má motorek obèas problémy se rozbìhnout, snaží se, vrèí,ale nerozbìhne, je nutné sundat talíø a pomoct mu.
2.Pomocník pøi stìhování zakopnul a nìjak se zbláznila táhla naspod a nevypíná na konci desky. Zkoušel jsem rùzné kombinace,ale netušim jak to má být. Buï nejde vypínání na konci, nebo témìø znehybním pøenosku, ... Nebylo by foto, jak to má správnì vypadat?
3. A nejvážnìjší vìc. Opìt po stìhování pøenoska pøeskakuje (pøejíždí po desce). Hraje tøeba dobøe dvì otáèky a pak najednou po desce pøeklouže do pùlky, nebo do konce. Dìlá to v podstatì i na nejvìtší pøítlak. Zkoušel jsem si hrát s nožièkama (vodorovná poloha), pak má taky trochu vùli pøenoska,tak jsem ji zkusil "pootoèit",ale všechno bez valných úspìchù.

Budu MOC vdìèný za rady, desek doma halda a není je na èem pøehrát.

Díky

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#2 Příspěvek od Hill »

Klouzání po desce: pravděpodobně uražený hrot
Koncové vypínání: to bylo možné u tohoto přístroje vyřadit, aby nevypínal (kvůli namáhání hrotu rázy vypínacího mechanismu). Nejspíš je trvale zablokované.
Motorek: roční povalování v garáži se mohlo podepsat na ložiskách, kapka oleje to nejspíš spraví. Jak u motorku, tak u talíře. Pokud ne, pak je hlavní nebo pomocná fáze v háji. Zkontroluj odpory obou vinutí motorku a kondenzátor pomocné fáze (myslím, že v tomto šasi už je SMR300).

krkstex

#3 Příspěvek od krkstex »

Ten uražený hrot znamená vymìnit pøenosku?
Vypínání pøed stìhováním fungovalo, nevím jak to dát zpátky?
Jelikož jsem docela veliký laik, šlo by nìjak podrobnìji popsat na co se podívat, jak to má vypadat?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#4 Příspěvek od Hill »

Podle toho, jakou přenosku tam máš, třeba do VM2101 už jiný hrot neseženeš, ale do 2201 ho má tuším Buček a AME.
Teď se honem k žádné HC43 nebo NC430 nemám kam dostat, však je to nějakých 15 let, co jsem opravoval první a poslední HC43, takže nevyfotím.
Ale nic mi nebrání požádat tímto ostatní přítomné (i náhodně), jestli k tomu něco mají, aby se podělili.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#5 Příspěvek od Sendyx »

Problém může být v tom, že během skladování jednak zatuhla mazadla, pokud tam někde byla, jednak mohly táhla atd. vlhkem naoxidovat. Zinkové povrchy mají své roky za sebou a takhle snadno může mechanika "zatuhnout", stačí trochu větší tření a je to.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#6 Příspěvek od konosuke »

Neboj, nákladná výměna přenosky nebude nutná, stačí samotný hrot, což je cca 50% ceny kompletní přenosky. Ale musí být stejného typu jak ta původní. Šasí HC-43 jsem měl, dobrý aparát, snese náhradní přenosky
Shure,Ortofon,Sanyo,Philips, Lenco,AKAI,Panasonic...musí mít motnážní otvory vzdálené 1/2´´ = 12.5 mm. To splňuje 75% dostupných typů. Mnoho zdaru, ahoj.

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od pajosek2 »

To klouzání po desce může být taky tím,že se pohla protivíha a přenoska nemá dostatečný tlak na jehlu a tím jehla nedrží stopu.

Uživatelský avatar
sambiliong
Příspěvky: 711
Registrován: 13 dub 2005, 02:00
Bydliště: Praha

#8 Příspěvek od sambiliong »

Koncové vypínání se vyřadí čudlíkem pod závažím (váleček se stupnicí). Polohy 0 a 1 jsou zřejmé.
Přílohy
HC43.jpg
(156.73 KiB) Staženo 270 x

Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#9 Příspěvek od pole »

mam doma chces moc odfotit?
Vypinanie na konci sa vypina vypinacom....
Klzanie bude najskor zle nastavena protivaha, silny antiscating alebo ulomeny hrot....
Za nedokonaly rozbeh bude moc bud: vytahana gumicka, zaschle mazadla alebo pokazeny rozbehovy kondenzator pripade si posunul daku lamelku samovypinania a ta brani pri rozbehu grama ....

krkstex

#10 Příspěvek od krkstex »

Kdyb šlo ten spodek nafoti, moc by mi to pomohlo, už jsem totiž zkoušel všechno možné pøendavat a tak nevim jak to bylo.
Ten motùrek má snahu se rozbíhat,vrèí, jako by se pohybuje kousek do pøedu,ale pak toho nechá, takže jen stojí na místì a bzuèí,když se mu pomùže rukou tak se nìkdy i na poprvé rozbìhne. Pokud by to byl jen el. problém, šla by opìt fotka (je to pro mì trochu španìlská vesnice, a jedinì tady jsem našel lidi,kteøí vìdí o èem mluví a umí poradit).
A co se týèe klouzání zkoušel jsem dát závaží i do polohy jarní orba a klouzání to nezabránilo,takže jestli to dobøe chápu je tøeba výmìna. Bylo by možné, nejlépe nìjaký polopatický odkaz,kam jen klinku a po èase se na mì bude smát poš￾aèka s novým dílem.
DÌKUJU

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#11 Příspěvek od Hill »

Ty motorky jsou vlastně dva na jedné ose, o půl kroku pootočené. A střídavě má táhnout jeden a pak druhý, to určuje směr otáčení.
Jestli ho roztočíš a točí se dál, je jedno vinutí bez proudu. Buď je přerušené nebo se utrhl kondenzátor pomocné fáze (je v sérii s jedním z vinutí).
Jestli s ním zatočíš rukou, měl bys cítit, jak "zaskakuje" magnet proti pólovým nástavcům, ale vždy stejnou silou. Pokud někde drhne, znamená to, že se v motoru něco zkřivilo, třeba se jen nárazem "půlí" (skutečně jde každá z jeho polovin rozloupnout - prohlédni si, jestli máš po obvodu obou sekcí motorku stejně tenkou půlicí mezeru, když ne, zkus ji opatrně zamáčknout ve svěráku - samozřejmě kvůli tomu musí motor ven).

Pokud jde o přenosku, můžeš použít kteroukoliv magnetodynamickou s půlpalcovým uchycením (rozteč šroubků 1/2" = 12,7 mm), třeba Ortofon OMB5, OMB5E, JVC Z4S, Nagaoka JTC411, Audiotechnica AT91 (vše například na http://www.ame.cz/index.php?param=ukaz&li=p ), případně klon OMB5/LC5 na http://www.tipa-czech.com/Default.asp?EXPS=gramo , případně na http://www.neon-el.cz/katalog.php a u dalších a dalších prodejců. Zadej si prostě do vyhledávače třeba OMB5, případně Omnitronic http://eshop.kytary.cz/OMNITRONIC-S-10- ... osky:0:2:0 , Stanton.....
Pro tento gramofon, samozřejmě, pokud je v pořádku, je přenosek na výběr. Ovšem zbytek reprodukčního řetězce by měl být kvalitou nejméně rovnocenný. Jen na opravdu dobrém zesilovači s opravdu dobrými bednami a v opravdu dobře akusticky řešeném poslechovém prostoru můžeš ocenit kvalitu přenosky v ceně nad tisícovku. Pokud nesplníš všechny tyto podmínky současně, sotva poznáš mezi jednotlivými typy rozdíl. Tím chci říci, že prakticky všechny typy přenosek, které uvádím, jsou velmi kvalitní a pro NC440 vhodné, aniž by při jejich nákupu bolelo v kapse.
Přílohy
SMR300-220.gif
Takhle je zapojený motorek. Jedna cívka je v motorku nahoře, druhá v dolní části. Kondík nemusí mít vždy kapacitu právě 47n, ale měl by být na napětí nejméně 400V.
(5.6 KiB) Staženo 224 x

Krkstex

#12 Příspěvek od Krkstex »

DÍKY za rady. Pøenosku už objednávám a z toho co píšeš o motorku bude nejspíš chyba v tom, že je nìco utržené. Hned veèer se na to kouknu. Ještì to vypínání a teoreticky bude vše vyøešené a už jen ta praxe.
Opravdu ti MOC dìkuju.

Uživatelský avatar
FRANSIMOR
Příspěvky: 643
Registrován: 06 bře 2007, 01:00
Bydliště: Teplice nad Metují
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od FRANSIMOR »

A nebo take vyvázit těžiště to malý závaží na konci ramínka.To vás nikoho nenapadlo?Tím se totiž ladí síla tlaku jehly na desku-když je malá tak to nadskakuje nad desku(právě tento problém)-když velká tak to ničí jehlu a zvuk je zkreslený.Tím stěhováním se to asi hnulo.Vyvážení není složité-jen trochu času a trpělivosti....

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#14 Příspěvek od Radix »

A co se týče klouzání zkoušel jsem dát závaží i do polohy jarní orba a klouzání to nezabránilo
Tys to špatně četl, viď?

Uživatelský avatar
FRANSIMOR
Příspěvky: 643
Registrován: 06 bře 2007, 01:00
Bydliště: Teplice nad Metují
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od FRANSIMOR »

Nojo četl narychlo...beru zpět.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“