zesilovač SONY TA-1010- Chrastí

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
zebrik
Příspěvky: 4
Registrován: 11 bře 2007, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

zesilovač SONY TA-1010- Chrastí

#1 Příspěvek od zebrik »

Potřeboval bych radu jak odstranit nepříjemný chrastění reproduktoru pravého výstupu zesilovače. (Levej hraje bez problému). Problem je v tom, že se čas od času ozývá z pravého repra to šramocení a to samovolně. Prostě někdy je to v klidu a někdy to chrastí. poradte prosím. Díky Pepa

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#2 Příspěvek od MetalGod »

Přehoď repráky. Pokud bude chrastit ten samej, pak to zesíkem nebude.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
zebrik
Příspěvky: 4
Registrován: 11 bře 2007, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od zebrik »

To jsem zkoušel, ale nic

Uživatelský avatar
Kucik
Příspěvky: 56
Registrován: 13 úno 2007, 01:00
Bydliště: Praha

#4 Příspěvek od Kucik »

Ještě by to mohlo bejt špatnym poťákem, jestli je mechanickej, zkus s nim prudce zahejbat jestli to nezachrastí.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#5 Příspěvek od Sendyx »

Tak to budeš muset svěřit někomu, kdo tomu opravdu rozumí. Nezlob se, ale pokud jak předpokládám neznáš postupy diagnostiky, asi si slepé střevo taky nevyřezáváš sám s dopomocí netového fóra patologů.

Uživatelský avatar
zebrik
Příspěvky: 4
Registrován: 11 bře 2007, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Zesik Sony TA1010

#6 Příspěvek od zebrik »

Poťák mě taky napadl. Rozebral jsem ho a pěkně vyčistil, ale to chrastění je tam pořád. Myslím že to bude nějaká maličkost, tak bych si to chtěl opravit sám. To jak psal Sendix, tak o diagnostice toho opravdu moc nevim.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#7 Příspěvek od Cust »

zebrik píše:To jsem zkoušel, ale nic
kdyby jsi napsal co znamena to nic, mozna ze by ti nekdo poradil vic,
aspon myslim ze to mel na mysli i sendyx

Uživatelský avatar
zebrik
Příspěvky: 4
Registrován: 11 bře 2007, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od zebrik »

Tím nic jsem myslel, že když přehodím repráky, tak to chrastí stejně. Ale samozřemě z druhýho

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#9 Příspěvek od Cust »

To chrastreni je jako kdyz chrastis rostim nebo jako spis brum nebo piskot?

jazebrik

#10 Příspěvek od jazebrik »

CHrasti to jen obèas. Pøirovnal bych to k lupaní desky, nebo chrastìní starýho volume pøi ubírání nebo pøidávání hlasitosti

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#11 Příspěvek od Cust »

Mam podobny problem na jednom predzesilovaci dela mi obcas lupnuti jako gramofon, jeste jsem se na to nedival (je to hodne cerstva vec), rekl bych ze to mam na vstupech (privodni kabely) nebo na napajecim zdroji (stabilizator) - trimry a potenciometry tam nejsou. Myslim, ze k teto poruse (pokud to neni na potenciometru nebo viditelne neco vadneho) budes asi potrebovat osciloskop a sledovat co se deje na napajecim napeti a pak vstupech az po konec zesilovace. Pokud se me podari zjistit cim to je u me, tak ti napisu :-) Problem je v tom, ze mi to dela jen obcas (asi pri uplnku)

Uživatelský avatar
Kucik
Příspěvky: 56
Registrován: 13 úno 2007, 01:00
Bydliště: Praha

#12 Příspěvek od Kucik »

Jestli to je opravdu jenom občasné náhodné zapraskání, tak bych to typoval na něco mechanickýho (špatnej spoj, konektor). Zkus to zapnout a za chodu to pořádně proklepat, jestli se to nějak projeví, tak je to jasný... V místech kde není nebezpečné napětí (a pokud zesilovač neobsahuje nějaké choulostivé polovodiče jako že nejspíš neobsahuje) zkoušej s nimi prstem zacloumat jestli se ozve zapraskání zkontroluj zejména elektrolity, kabely a HLAVNĚ KONEKTORY a jiné větší součástky, které jsou více namáhané.

Další možná příčina: Je to opravdu zapraskání? nebo limitace při velkých amplitudách? Pak by to chtělo zkontrolovat pracovní body tranzistorů jestli nějakej trochu "neujel", případně pokud má každý kanál vlastní napájecí zdroj resp. stabilizátor přeměřit jeho napětí.

Uživatelský avatar
DjRix
Příspěvky: 1247
Registrován: 30 dub 2005, 02:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od DjRix »

Mohl by to dělat nějaký kondenzátor-nepravidelně se probíjí nebo má svod. Ale jak napsal Sendyx-předej to někomu kdo tomu rozumí žebříku.
Klídek chlapi,to je nulák...

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#14 Příspěvek od Sendyx »

Náhodné lupání, šum atd. mohou být i odcházející odpor, polovodič apod., může to být cokoliv.

Uživatelský avatar
paveltl
Příspěvky: 572
Registrován: 11 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Domažlice

#15 Příspěvek od paveltl »

S nìèím podobným jsem se setkal u hifivìže SONY. Byla jen 3 roky stará, ale po rozebrání bylo to STK co dìlá koncový zesilovaè samý studeòák. Staèilo jej proletovat a bylo po praskání.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“