brždìní ss motoru

Měřáky, automatizační technika, regulační technika

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
bigl

brždìní ss motoru

#1 Příspěvek od bigl »

Chtìl jsem se zeptat jak zabrzdit ss motor. konkrétnì roztoèím pwm regulátorem motor , krerý je spojen pøes klínový øemen s košem. Pøi vypnutí
se motor toèí vlivem setrvaènosti koše.Taky to potøebuji brzdit na obì strany(protože koš rostáèím doprava i doleva) prosím nemáte nìjaké schématko?Chci to brzdit plynule né zkratováním svorek motoru?

Uživatelský avatar
Hru
Příspěvky: 168
Registrován: 23 lis 2006, 01:00
Bydliště: Chomutov

Re: brždění ss motoru

#2 Příspěvek od Hru »

bigl píše:Chtěl jsem se zeptat jak zabrzdit ss motor. konkrétně roztočím pwm regulátorem motor , krerý je spojen přes klínový řemen s košem. Při vypnutí
se motor točí vlivem setrvačnosti koše.Taky to potřebuji brzdit na obě strany(protože koš rostáčím doprava i doleva) prosím nemáte nějaké schématko?Chci to brzdit plynule né zkratováním svorek motoru?
co to zkusit el.mechanicky podobně jako jeto u výtahů ?

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#3 Příspěvek od Crifodo »

nejjednodušší je prostě místo spojení svorek nakrátko použít výkonový odpor přes relé nebo stykač s takovou velikostí, která ti bude v dynamice brždění vyhovovat. O trochu složitější by bylo zapojit na motor diodový můstek a do něj výkonový tranzistor u kterého řídíš proudem báze otevření a tím brzdný účinek. Nevím v jaké výkonové oblasti se pohybuješ ale součástky na to určitě existujou.

bigl

#4 Příspěvek od bigl »

Je to motor 12v asi 160 w. chtel jsem se zeptat naco ten diodový mùstek?Já jsem uvažoval o tranzistoru?Omluvte muj dotaz nejsem v tomto moc sbìhlý

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#5 Příspěvek od Radix »

Podívej se do AR B1/92, na str. 18 a 19 je to popsáno.
Jestli to AR nemáš, určitě to někdo má v elektronické podobě, tak ti to pošle.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#6 Příspěvek od Crifodo »

diodový můstek proto, že chceš brzdit motor roztáčený do obou směrů. předpokládám že je to motor s trvalým buzením nebo s permanentním statorem. Se změnou otáčení se mění polarita na kotvě.

Uživatelský avatar
Hru
Příspěvky: 168
Registrován: 23 lis 2006, 01:00
Bydliště: Chomutov

#7 Příspěvek od Hru »

Radix píše:Podívej se do AR B1/92, na str. 18 a 19 je to popsáno.
Jestli to AR nemáš, určitě to někdo má v elektronické podobě, tak ti to pošle.

to amaro mám,kam ho poslat?
zapojení vypadá dobře

bigl

#8 Příspěvek od bigl »

Jo amáro mám taky už jsem si to pøeèetl. Já to chci na medomet, pwm regulátor mám s 555, a èasem to chci pøedìlat s PICEM.Motor je s permanentníma magnetama opravdu ho tím zkratováním nemohu znièit?byl celkem drahý

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#9 Příspěvek od Sendyx »

Nedoporučuje se ani při rozběhu, ani při brždění překračovat max. proud, který je někde uveden - jinak motor demagnetuješ a bude po něm.

Uživatelský avatar
meno
Příspěvky: 930
Registrován: 04 říj 2004, 02:00
Bydliště: Czechoslovakia

#10 Příspěvek od meno »

Ak chceš brzdiť plynule môžeš zapojiť další PWM menič ktorý bude odoberať energiu z motoru a páliť ju v nejakom výkonovom odpore. Ale to je zbytočné. Svorky motora skratuj cez nejaký výkonový odpor.
:D :D :D

bigl

#11 Příspěvek od bigl »

mùže být místo vykonového odporu žárovka

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#12 Příspěvek od Crifodo »

žárovka není zrovna vhodná protože má za studena skoro nulový odpor a teprve po ohřátí se zvětšuje, takže by byla jako ten zkrat.
Na sporadické brzdění stačí odpor cca 25W, zkus takových 5-10 Ohm. V pauzách má dost času vychladnout a vyzářit tu trochu výkonu do okolí.
Nevím jakou má medomet setrvačnou hmotu nebo převody, ale ten motor 160W by se asi nezničil ani zkratovým bržděním, jen se mechanicky namáhá převod.

bigl

#13 Příspěvek od bigl »

pøevodovka tam není pøevod je øešen klínovým øemenem

bigl

#14 Příspěvek od bigl »

Setrvaènou hmotu tak koš má nìjakých 15kg je tam 6 rámku které když jsou plné medu tak mají 2-2,5 kg což je taky nìjakých 12-15kg, takže celkem asi 30kg.Princip je takový že se rámky vytoèí z poloviny z jedné strany potom se zmìní smìr otáèení vytoèí se uplnì z druhé strany potom se zmìné smìr otáèení a dotoèí se druhá strana.Rámky jsou v kazetách které jsou na kloubu a tak se zmìnou otéèení pøevrací strany rámkù

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#15 Příspěvek od Radix »

Jinak návody na medomet byly myslím v AR 6/88 a 6/89, ale ty určitě znáš.

Odpovědět

Zpět na „Měření, regulace a automatizace“