Jak udìlat z lineárního potenciometru logaritmický...jde to?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Martin21

Jak udìlat z lineárního potenciometru logaritmický...jde to?

#1 Příspěvek od Martin21 »

Ahoj,potøebuji radu.Opravuji Joystick-špatný potenciometr,zjistil jsem,že tam je 100K,ale nevìdìl jsem jestli lineár nebo log.Tak jsem sehnal lineár a jaksi to dìlá blbosti-prostì zvláštní prùbìh,takže asi to bude chtít logaritmický.Ale ten jsem nesehnal,ale prý pomoci pøídavných odporù mùžu lineár zmìnit na logaritmický...jde to nìjak?Jaké jsou pro to výpoèty?má s tímhle nìkdo zkušenosti?Dìkuji

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

leda zdálky přiblížit

#2 Příspěvek od Hill »

pokud ten potenciometr nemá alespoň jednu pevnou odbočku, tak se k tomu dá jen z hodně velké dálky přiblížit. Ale i vadný potenciometr lze přeměřit (nebo aspoň část dráhy). Stačí zjistit, jestli střed dráhy má přibližně stejný odpor k jejím koncům (lineární) nebo je poměr těchto odporů větší, než 1:10 (logaritmický nebo exponenciální). V joysticku bych ale očekával lineární. Označení je pak 100k/N nebo 100K1 (dvojka znamená logaritmický), někteří výrobci u lineárních nauvádí dodatek, takže označení zní 104 (jako deset a 4 nuly). Napřed ty zbytky proměř.

Uživatelský avatar
SMITH
Příspěvky: 1259
Registrován: 07 čer 2004, 02:00
Bydliště: Púchov , SLOVENSKO

#3 Příspěvek od SMITH »

Z lin pota sa dá spravi￾ G takto :Koniec dráhy pota spojiš z odporom ,ktorý spojíš z bežcom. Hodnota odporu má by￾ 15-20 % z hodnoty potu.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“