TESLA AZK 201 oprava, rozžhavená anoda EL34 !

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jopek
Příspěvky: 96
Registrován: 02 dub 2007, 02:00

TESLA AZK 201 oprava, rozžhavená anoda EL34 !

#1 Příspěvek od jopek »

- zdravím dosmyčil jsem domů tenhle zesák, nezkoušel jsem ho zapojit, ma 100V výstup a vnitřek zachovalý jen vyměním par popraskaných kondíku na předzesu a mělo by to snad běžet.
- jen problém stím výstupem ? co radíte ? naco bych to mohl napojit ? nebo jak upravit trafo aby jsem měl normální ohmáž třeba 8ohm ? bude třeba asi odmotat co ? nebo nové trafo ?
- nebo co tak napojit to na 100V repro ? ael to na kytaru asi nepujde ehe :)

- jelikož to má výstupní trafo mužu to zapojit teoreticky i bez záteže že ? a vlastně dyť to sou elektronky ty se snad bez záteže mužou zapojit ne ?

-na výstupu to má 2xEL34 a na začatku GZ34 pro usměrnění jinak klasika v předzesu ECC83
- pokud upravím výstup bude to na kytarku jak dělané samosebou ještě s jiným předzesem.

- nemáte někdo schéma ?:??? byl bych štasten :)

- sorry za laické dotazy ale lampáč mám v ruce prvně tak bych byl rád kdybyste mi par věcí oželili :)
Přílohy
Nepojmenovaný.jpg
to je on odkrytý
(34.32 KiB) Staženo 482 x
Naposledy upravil(a) jopek dne 12 dub 2007, 19:00, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#2 Příspěvek od pole »

Bude treba prevodovy transformator 100V (255ohm)/8ohm... alebo previnut trafo vystupne ktore je v zosiku...

100V repraky ani neexistovali. Tie co mali 100V vstup mali v sebe implementovane one prevodove trafo ale samotna cievka v repre asi nemala 255ohmovy aspon ja som vzivote take nevide.

Lampac sa nesmie zapinat bez zataze! Zapinat aj hej ale budit ho bez zataze tak ho odpalis... Ked to nemas zatazene ide vystupak na prazdo a indukuje sa v nom vysoke napatie opacnej polarity v radoch KV (daco ako ked odpojis rele bez ochranej diody). Najskor ti vysokym napatim zvikne medzi zavitovy skrat primaru vystupaku a tym sa zvacsi zataz pre koncove lampy a tie prekrocia povolenu anodovu stratu a povedia ti zbohom.... Takze lampac nezapajat nikdy bez zataze !!!

Este pred prvym zapojenim by bolo dobre sformovat elektroliticke kondiky.. ak zosik nebol 30rokou pouzivany kondiky budu odformovane a tak mozes znicit zasa pre zmenu napajacie trafo....

Preto kondiky pripoj externe na zdroj a pomali zvisuj na nich napatie alebo aspon pripajaj zosik cez regulacne autotrafo a sleduj prud...
Schemu mam v knihe od Koteka ale urcite bude aj na nete skus radiojournal.cz alebo podobne...

Uživatelský avatar
paveltl
Příspěvky: 572
Registrován: 11 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Domažlice

#3 Příspěvek od paveltl »

Tenhle zesík mám taky doma. Potøebuješ ale k nìmu pøipojit pøevodní trafo 100V/8R. Nebo bys musel výstupní trafo pøevinout, ale tení to napájecí, takže svìøit nìkomu kdo tomu opravdu rozumí, jinak zkazíš jeho vlastnosti a tím i zvuk. Pokud pohledáš na internetu urèitì nìjaké najdeš, tøeba tohle: http://www.ges.cz/?page=index&or=sort&i ... ES08202165

Mám k tomu schéma, ale scaner jsem pùjèil a bude vrácen nìkdy pøíští týden. Pokud je do té doby neseženeš tak Ti je oskenuju.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#4 Příspěvek od MetalGod »

Jestli chceš 100V trafo 3-4.5-6W, tak mám z tlampače. Je to tuším 1666Ω->4Ω
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
Primergy
Příspěvky: 143
Registrován: 25 led 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od Primergy »

Zdárec! Tenhle zesík mam taky. Jen v horšim stavu... Vyměň všechny vazebáky, protože budou určitě v háji.
Výstupní impedance k tomuto zesiku je 500ohmů. 255ohmů je pro 50W zesíky. Jinač mam odzkoušeno se 100V trafem jak prodávají na GES.cz a zvuk je krásný. :D Ale když tam narveš 2 trafa ze školních rozhlasů (3-4,5-6W) paralelně a připojíš je na jednotlivé repro v bedně, tak to vyjde levněji a výkon zesilovače o moc neklesne. :wink:

Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#6 Příspěvek od pole »

pocul som ze v najhorosm sa da pouzit aj klasicke trafo napajacie pre daku lamovicu... Namiesto zhavenia pripojis repro a namiesto teraz neviem ci 110V rozsahu alebo Ua pripojis vystup zo zosiku... Hrat to nebude uplne HiFI (trafo nema prekladane vynutia, ma hrube plechy ... ) ale hrat to bude.

Uživatelský avatar
jopek
Příspěvky: 96
Registrován: 02 dub 2007, 02:00

#7 Příspěvek od jopek »

2:pole - hej chlope moc pekny zesik lampovy na tvych page .)

- jinak oukej ten převodovy bude asi nej. i když další trafo semi pod tim zboří barák :)
- diky za oželení elektronek a jejich vystupu, a stěma 100V reprama sem to pravě nikdy nevěděl jak to je, ale je to tak viz
http://www.volny.cz/mikrolink/rozhlas.htm

- ty kondiky mam teda vypajet jo a pomalu do nich pouštět napětí ?
mam doma zdroj regulovatelny 0-30V takže nevim co ztoho dostanu, popř autonabíječku na 12V zkuste mi někdo ještě více rozepsat to formovani kondu, umim si to představit že do nich nemužu po 30 letech pustit naplno šlehu bo byjeto odrovnalo,ale pomalu je lze obnovit že ? popiště třeba stou autonabiječkou zda byto šlo ?

- schema jsem už sehnal
- ktomu vystupnímu trafu, něco domam mám ze starých beden mrknu nato ale jinak bych byl rád kdybyste doporučili konkrétní typ
- ty trafa ze školních zesů bude to stačit s výkonem ?

- jo a proč všeci pišete vystup do 8ohm budu totiž potřebovat do 4 neměl by byt problem ne ?

2:primaregy: pls napiš konkretní typ trafa odzkoušené věci jsou lepší :)

2:pole: hehe sem sice z ostravska, ale neviem co to je lamovica ??? :-D:-D , pravě sem zvažoval o nějake variantě spiš vyměnit to trafo ktere tam ted je, za nějaké co se normal používá do kytarovych zesu ktere maji na vystupu 2x el34 jen byto chtělo vědět vystupni parametry ještě před trafem

2Wýkon: u některých kytarovych maji 2xel34 vykon až 50W zaleží to asi na zapojení a na buzení že ?

- pokud el34 mají ještě stříbrny povlak měly by byt celkem ok, protože na prvni pohled staré elektrony už mivaji vypaleny povlak ne ?

- nedal by se taky upravit třeba ten vystup 1,55V/ 600ohm ?

Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#8 Příspěvek od pole »

jopek:

No formovanie kondenzatorou staci do googklu napisat a hned ti to vyhodi moju oblubenu stranku :)

http://www.volny.cz/pjenicek/radio/navo ... rmelt1.htm

Cely proces formovania kondikou je vlastne o tom. Ze elektrolit. kondenzator ma 2 elektrody jedna je hlinikova folia a druha samotny elektrolit (tekuta gebuzina) Dielektrikum tvori oxid ktory sa vytvory chemicky na onej hlinikovej foli.

A tu je problem, ze sa casom tento oxid chemickymi reakciami "rozpusta a ztensuje" a sa moze sa az uplne stratit... Ak das kondik pod napatie a pomaly priadvas - elektrolizou sa to dielektrikum opat obnovuje (ako ked daco chromujes)... O tom je formovanie (nepopisal som to uplne presne ale to ti staci na pochopenie :) - niesom chemik tak tym procesom nechapem.

No 30V nenaformujes nic.. Treba plne 450V napajanie alebo na kolko je ten C urceny.

Kludne to formuj priamo v zapojeni ale tak ze to zapojis cez regulacne auto trafo a pomaly pridavas a kontrolujes I :)

Onen zosik pokial nechces sebou tahat dalsie prevodove trafo, tak sa da celkom pekne prerobit na lampovu kvalitku 50W atovu 2 kanalovy aparat podla overeneho zapojenia napriklad od marshalla a podobne. Staci kupit vystupak z GESu (maju ho tam do litra) a ostatne mas v zosiku - napajacie trafo tusim staci. Schemu marshalu zozenies na www.drtube.com

JO a diky za pochvalu mojho lampaca :) ak chces pozdriet dalsie moje aparatusy klikni sem :) http://www.konstant.kinecko.sk/

Uživatelský avatar
Primergy
Příspěvky: 143
Registrován: 25 led 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od Primergy »

Koukal jsem se a je to typ 2AN 673 46. Jsou ve všech těch plastových závěsných "reprobednách". Primár 1,5-3-6W Sekundár 4Ohmy. Když si seženeš dva, tak na jeden připoj basový repro a na druhý výškový. 8-)
Zesík by možná utáhl i tři, ale to jsem nezkoušel a ani neměřil, protože 3 trafíčka nemam. :?

Uživatelský avatar
jopek
Příspěvky: 96
Registrován: 02 dub 2007, 02:00

#10 Příspěvek od jopek »

2: pole oukej..dakujem moc za ty kondiky.....uvidzem co stim zrobim, jinak stou předělávkou na kytarovy apec si mi dal brouka do hlavy a jsem skoro rozhodnut že to vykutím, už jsem se nato předem díval,,,JCM800 vypada hodně jednoduše,ale chtěl bych sehnat na dva kanaly....
jo hlavně nechapu proč tam jsou dva vstupy ? a na každem ještě low hi citlivost, na takovy podobny jsem hral na konciku, ale nebylo moc času to zkoumat a ani mito nikdo nepopsal.. :(
takže asi to fakt předělam a na konec kupim klasiku trafo a bude to :) jo naco mysliš že byse daly ještě použít ty dvě lampy které mi zbydou, ted tam byly tuším na mikrofony, myslim EF86 ??????
- 2:primaregy: mno ja to budu davat jen na basovy repro, protože to budu hulit kytarou takže jedno trafo stačí :)
jo a prosimtě mohl bys mi vysvětlit co přesně tohle natom trafu znamená ?
1,5-3-6W jako to jsou vstupní výkony ? ve watech ?

2:pole - co je tohle za hlava ? http://www.lampac.kvalitne.cz/fotky/zos ... shall3.JPG má to dva kanaly ??? kdyžtak rubni mi tu schema budu moc rad :)

- jinak tahle semi nejvíce zamlouvá http://www.aerosolart.sk/bubnovacka/ine ... lampac.htm
- tos dělal ty ?

PS: sorač za blbé dotazy, ael už jsem vytahl starou knižku od dědy o lampovych zesácích takže už pilně študuju :)je to:
ING.Meluzin Populárná radiotechnika rok vydaní 1952 :) tak uvidime co ztoho vytahnu :)

TESLA AZK 201 - ještě k zemi, ta se musela připojit zvlášť že ? takže když to budu předělavat rubnu jí na zemnici kolik jak to byva ted všude:) ?

Uživatelský avatar
vombat
Příspěvky: 744
Registrován: 18 srp 2005, 02:00
Bydliště: Chrudimsko
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od vombat »

Kompletní manuál je na http://www.radiojournal.cz/ v sekci schémata. Mohl by jsi mi změřit výšku sloupků traf a typ plechů? (vombat@tiscali.cz)

Uživatelský avatar
jopek
Příspěvky: 96
Registrován: 02 dub 2007, 02:00

#12 Příspěvek od jopek »

hjo to schema už mam stejně se tam nepiše co stou zemí :)
- ty sloupky ti změřím

KYTAROVY ZESÁK v třídě A nebo B ????????????
- poraďtě když se tak ted dočítám o elektronkach. tak ta tesla AZK 201 pracuje ve třídě A a chcu ji teda předělavat na kytarovy zesak, pokdu bych nechaval v této třídě tak překopu jen předzesák, pokud bych však chtěl větší výkon rubnul bych i konec na předělání a pracoval by ve třídě B s výkonem kolem 50W že ? tak klasicky pracujou marshally...
mno poradtě ? co je na kytaru fajn ??? je to áčko dosti poznat ???

Uživatelský avatar
vombat
Příspěvky: 744
Registrován: 18 srp 2005, 02:00
Bydliště: Chrudimsko
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od vombat »

Na adrese, co jsem Ti poslal je společný servisní manuál pro AZK201 (20W) a AZK401 (40W) včetně schémat, nastavení a rozdílů mezi nimi. Přesně jsem se nedíval do schematu, ale AZK201 bude třída B (AB), záleží jak je nastaven pracovní bod elektronek. Pro výkon 50W budeš muset určitě přemotat výstupní trafo, možná i síťový, aby dalo požadovaný výkon. Osobně bych přemotal výstupní trafo, aby mělo 8 a 16 ohmů výstupní impendanci při zachování 20W výkonu. Ostatní je ekonomicky nevýhodné, to můžeš postavit nový zesák.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#14 Příspěvek od Sendyx »

AZK201 je tuším skoro čisté A, má to automatické předpětí katodovým odporem, pokud se nepletu.

Uživatelský avatar
vombat
Příspěvky: 744
Registrován: 18 srp 2005, 02:00
Bydliště: Chrudimsko
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od vombat »

Sendyx má pravdu - AZK201 je A třída, AZK401 je B třída.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“