Potøeboval bych poradit ohledne nabijecky na akuvrtacku

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
DaveCZ

Potøeboval bych poradit ohledne nabijecky na akuvrtacku

#1 Příspěvek od DaveCZ »

Ahojky dostala se mne do ruk nabijecka a schorely tam predradny odpory a jsou tak cerny ze se ty hodnoty nedaji zjistit ani podle tech prouzku neporadil by jsi mne co tam dat za odpor je to nabijecka na 9,6V a je to napajeny z mekyho zdroje 12V ohledne te nabijecky jsem na netu nic nenasel je na ni napsany jen RAM9,6V / P206 tak bych vam byl moc vdecnej za pripadne rady nebo i schema :D

Uživatelský avatar
DjRix
Příspěvky: 1247
Registrován: 30 dub 2005, 02:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od DjRix »

Ten akumulátor je ram?To jsem u akunářadí ještě neviděl....Jestli je ram tak tam muselo být toho víc než jen odpory.Jinak tam musí být odpor pro naíjecí proud kolem 150mA,tyhle levný nabíječky bývají dělaný tak na 10h nabíjení.Při 12V zdroji a aku 9.6V /konečné napětí 11.52V/ by vycházel odpor 3R3.

DaveCZ

#3 Příspěvek od DaveCZ »

jj na te nabijecce je psany RAM9,6V / P206 a zapojeny to je tak ze je tam jeden predradny odpor ktery na nabijeni a pak je tam jeste jedna led dioda s predradnym odporem na signalizaci nabijeni vic tam toho neni :)

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#4 Příspěvek od Artaban001 »

u hodně nabíječek k akunářadí bývají předřadné odpory jen pro indikaci LEDky nabíjení. Srážení proudu je řešeno přímo transformátorem v adapteru - vnitřní odpor vinutí,vhodné napětí a td.

DaveCZ

#5 Příspěvek od DaveCZ »

Kdybych tam hodil ten odpor 3R3 mam tam dat nejakej vykonovejsi?? a kdybych tam chtel hodit mezi to i pojistku tak jake velikosti?? protoze to neni poprvy co ta nabijecka vyhorela :(

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#6 Příspěvek od Honza_dy »

V mojí nabíječce na akuvrtačku je předřadný odpor 5ohm/2W. Mám tam 12V baterku, trafo dává 12V/400mA a mělo by se to nabíjet 3-5h.

DaveCZ

#7 Příspěvek od DaveCZ »

a jakou pojistku bych tam mel hodit protoze ta nabijecka fajrovala uz dvakrat napred se spalil plosnak ten byl stejne takovej vselijakej tak jsem udelal novej a ted se to majitelovy podarilo odpalit uplne ze zhorely aji rezistory tak co bych tam mel hodit za pojistku aby to nejaky to prepeti vydrzelo a nebyl to zrout pojistek dik za radu :)

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#8 Příspěvek od Honza_dy »

Zkus tam dát pojistku dimenzovanou na proud který je o 20% větší než Inab.

Uživatelský avatar
DjRix
Příspěvky: 1247
Registrován: 30 dub 2005, 02:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od DjRix »

Ten 3R3 dej na 2W,větší by se ti tam asi ani nevlezl,ale skontroluj si jestli se tam nedá ta baterka narvat i obráceně,protože není možný aby to tak vysmažilo to pidi-tráfko co k tomu je,spíš bych typoval že muselo nějak dojít k přepolovaní a to by tu nabíječku zcela jistě totálně vypálilo....

DaveCZ

#10 Příspěvek od DaveCZ »

a ta pojistka co bych tam chtel dat ta by to mela ochranit aby to neodpalilo vse uvnitr kdyz by ji nahodne otocil ne?? a mela by tam stacit 500mA pojistka??

DaveCZ

#11 Příspěvek od DaveCZ »

Ä predradnej odpor pred ledku by mel stacit 320ohmu??

Uživatelský avatar
DjRix
Příspěvky: 1247
Registrován: 30 dub 2005, 02:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od DjRix »

Jo ted odpor pro ledku stačí 330R,pojistku dej 1A a pro jistotu pomalou,když tam vrazíš vybitej aku,tak je prvních 10min nabíjecí proud o dost vyšší než až se srovná napětí.Ta pojistka by to mněla ochránit,ale podud bude přístupná z venku tak ti tam stejně vrazí po první havárii někdo hřebík,lepší bude když dáš do série s + výstupem pro baterku navíc diodu 1n4007 v propustným směru a máš po starostech.....

DaveCZ

#13 Příspěvek od DaveCZ »

Tak diky vsem za rady zkusim to tak zapojit snad to pak bude
(trotl fest eine idioten sichr) takovy ze se to uz ani anty talentovy nepodari otpalit :lol:

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#14 Příspěvek od EKKAR »

A jestli si chceš zabastlit, zkus udělat zdroj proudu z integrovanýho stabilizátoru 7805. Mně se to osvědčilo - sice jsem musel na nabíjecí sokl přidělat chladič toho integráče, ale už 3 roky používám stejnej aku-pack, zatímco předtím jsem ho po roce musel posílat do Slaného na výměnu článků, a tam bylo nabíjení taky přímo z trafa, jen přes odpor 2R7 nebo kolik, taky už si to nepamatuju, ale byl asi na 5W. I ta LEDka na indikaci souhlasí. A ten zdroj proudu je lahůdka - do 1A se obejdeš bez přídavnýho posílení výkonovým tranzistorem. Vem trafo, zatiž ho takovým proudem, jakým chceš nabíjet, dej bacha na maximální proud baterky, aby se nepřehřála, a změř na něm napětí. Aby se dal použít stabilík, musí být napětí trafa se zátěží vyšší, než součet napětí na plně nabitý baterce + napětí stabilíku + asi 3V. Pak zapojíš kladnou svorku usměrněnýho napětí na vstup stabilíku, jeho výstup propojíš výkonovým odporem (spočítaným podle proudu z Ohmova zákona) se zemní svorkou stabilíku a tenhle spoj vyvedeš na svorku + nabíječky. Svorka - je spojená přímo s - zdroje. Konkrétně pro Tvůj aku-pack 9,6V :
Trafo musí dávat při zátěži aspoň 18-20V, a při stabilíku 7805 počítej pro proud 100mA odpor 5V/0,1A=50ohmů, pro 300mA pak 5V/0,3A=16,667ohmů . Ale pro RAM články je tohle nabíjení bez vypnutí po dosažení plnýho nabití dost likvidační, lepší by bylo tam dát i komparátor s relátkem, aby ten aku-pack po dosažení plnýho nabití odepnul, jinak se přebijou články a zničí se.

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

A co články

#15 Příspěvek od jasin »

Mě to připadá, že některý článek (či víc) může mít zkrat a tím proud neúměrně narostl oproti tomu co původně konstruktér toho vehementu předpokládal. :roll:

Má ta nabíjená baterka napětí? A kolik? :?:

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“