toroidní transformátor

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Dlozi

toroidní transformátor

#1 Příspěvek od Dlozi »

Nemáte nìkdo prosím návod, jak se navrhuje toroidní transformátor s feritovým jádrem pøi "obecném" impedanèním pomìru vstup:výstup? Tedy jak vybrat feritové toroidní jádro (jakých parametrù) a k tomu prùmìr drátu, vèetnì poètu závitù, které se musejí namotat na toroid. Ještì malý dodatek: jeden vstup by mìl být symetrický, druhý nesymetrický.

Dlozi

#2 Příspěvek od Dlozi »

Zapomìl jsem dodat, že by to mìlo pracovat na kmitoètech øádovì nìkolik stovek MHz.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#3 Příspěvek od EKKAR »

Na těchhle kmitočtech už ani toroidní jádro nepotřebuješ, pokud uvažuješ o stovkách MHz, stačí Ti obyčejné dvojděrové jádro, jaké najdeš téměř v každém symetrizačním členu pro napojení TV antény na koaxiální kabel. Pro kmitočty nad 300MHz jsem už ho ani nedával feritové, stačily 2 slepené plastové korálky jako kostřička pro těch pár závitů, které ten symetrák potřebuje. Tohle vše platí pro příjem - pro vysílání s výkonem řekněme nad 100mW musíš všecko jen víc objemově dimenzovat, aby ten výkon měl kudy téct... Klidně bych to řešil dvojicí feritových jader trubkového tvaru, slepených třeba jen sekundovým lepidlem nebo i jen izolační páskou dokupy - a na takto vzniklý dvojdírák motat...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
dolac
Příspěvky: 491
Registrován: 10 črc 2005, 02:00

#4 Příspěvek od dolac »

Vhodný materiál toroidného feritu pre použitie vo vf technike je potrebné vybrať najskôr podľa požadovaného kmitočtu, jeho prierez zase podľa požadovaného výkonu. Každý toroid má definovanú hodnotu Al, pričom obecne platí že indukčnosť L=Al*N^2. (Al sa udáva v nH/z^2). Neviem aké sú dnes dostupné materiály, ale pred 15 rokmi som používal ferity do 350 až 400MHz.

To EKAR: Feritové jadro trubkového prierezu môžeš taktiež považovať za toroid. Dvojadrové jadro zase za dva zlepené toroidy. Jadro z TV symetrizačných členov bolo určené na VHF pásmo a myslím že na 400MHz sa už nehodí.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#5 Příspěvek od EKKAR »

To dolac: feritové symetrizační členy a hybridní pasivní rozbočovače - slučovače UHF a VHF běžně chodí az do 1GHz, záleží ale na velikosti, ty větší opravdu chodí tak do 400 - 500 mHz, ale až do těch 1000MHz se dají použít miniaturní dvojděráky, "veliké" asi jen 5x5mm s šířkou kolem 2,5mm - opakuju, pouze pro příjem nebo vysílání s minimálním výkonem - na transceiving s větší wattáží už musí být kus matroše chca nechca, v tom Ti musím dát za pravdu...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Dlozi

#6 Příspěvek od Dlozi »

Nìjaký toroidní jádro z feritu jsem našel a podle pøiložené tabulky by mìlo splòovat i kmitoèet. Našel jsem tam i údat "Al = 24 mH/1000z" - mimo tuhle tabulku. Nìkde jsem taky našel vztah pro výpoèet pomìru poètu závitù: N2=N1*odmocnina(Z2/Z1). Impedanèní pomìr znám, takže si zvolím tøeba poèet závitù N1 a dopoèítám N2. Na prùmìru drátu už tolik nezáleží? Jediná vìc, co mì napadá je akorát ta, že by se ten namotaný drát mìl do toho toroidu vejít. To je jasné. Ale není v tom i nìco jiného? A jak je to s tím výkonovým omezením? Prùøez toho vybraného toroidního jádra je 15,2 mm^2. Vzhledem k tomu, že to bude sloužit pro vysílací anténu, tak se radìji ptám.
Nìkde jsem vyèetl další vìc, a to tu, že pro pøipojení symetrické èásti na nesymetrickou je zapotøebí použít trifilární vinutí - bylo to napsané u nìjakého toroidu s impedanèním pomìrem 1:1. Ale já mám jiný pomìr a tím pádem i rùzný poèet závitù, které nemùžu vinout vedle sebe "od zaèátku do konce". Máte nìkdo prosím nìjaký nápad, jak vyøešit i tu symetrii? Nebo rovnou, jak ten drát na ten toroid namotat.
Přílohy
mat67.jpg
(32.48 KiB) Staženo 201 x

Dlozi

#7 Příspěvek od Dlozi »

Rovnou pøikládám i rozmìry vybraného jádra
v tabulce to je popsané jako:
D - vnìjší prùmìr
d - vnitøní prùmìr
h - výška
l s indexem "e" - to bude asi støední délka magnetické siloèáry
A s indexem "e" - plocha prùøezu jádra
V s indexem "e" - objem toroidu
Přílohy
ferdi.jpg
(15.81 KiB) Staženo 211 x

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“