Zásuvka 380V

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
LuccasH
Příspěvky: 1
Registrován: 22 kvě 2007, 02:00

Zásuvka 380V

#1 Příspěvek od LuccasH »

Zdravim vás bastlíři, vrtá mi hlavou jedna věc.Přiznám se, že eletrice moc nerozumim a proto jsem se obrátil sem.Před nedávnem jsem sehnal vyvažovačku kol.Ta má zásuvku na 380V s pěti kolíkama a rád bych to předělal na zásuvku se čtyřma kolíkama, co je na svářečku, cirkulárku apod.Vůbec nevim jak to zapojit. Poradíte mi?

Uživatelský avatar
janousek
Příspěvky: 935
Registrován: 27 bře 2004, 01:00

#2 Příspěvek od janousek »

Mám obavy, že to nepůjde, protože asi potřebuješ i nulu N. Budeš muset asi předělat přívod pětivodičově. Obrať se na odborníka ve svém okolí.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#3 Příspěvek od Cust »

kup si zastrcku ctyrkolikovu, tu petikolikovu odpoj
zustane ti v ruce 5 dratu, tri fazove (cerna, hneda) zapoj na fazove svorky (vetsinou oznacene pismenem L nebo R,S,T), pak ti zustane modry a zelenozluty drat (vodic), ty zapoj na jednu svorku (stejnou) onacenou bud PEN nebo znamym symbolem pro zem.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od ZdenekHQ »

Copak na to asi řekne "fíčko" ?
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
DjRix
Příspěvky: 1247
Registrován: 30 dub 2005, 02:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od DjRix »

ZdenekHQ píše:Copak na to asi řekne "fíčko" ?
Jestli tam vůbec nějaký je... :D

Ono zjednodušovat to tak jak to napsal CUST je docela odvaha,nikde není napsaný že v té čtyřkolíové zásuvce je vůbec natažená pracovní nula,když ji má na míchačku ap.. Ve strojích do německa pro průmysl je třeba pro 230V spešl trafo 400V/230V patřičné VA....

Na druhou stranu je otázka jestli ta vyvažovačka vyžaduje 230V,ale podle mě jo.
Klídek chlapi,to je nulák...

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#6 Příspěvek od Crifodo »

nech si vyvažovačku připojit odborníkem a nejen připojit, ale i provést revizi. Často vidím improvizace, které majitel přežil spíš náhodou. Učit se bastlit na 3x400V není dobrá metoda.

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od hafca »

Ve starých instalacích byly pracovní a ochranné vodiče sloučené do jednoho, zelenožlutého. Takže pokud to zapojí jak píše Cust, neměl by být problém. Podle všeho má doma právě tu starou instalaci a tohle rozlišení na pracovní a ochranný vodič u něj nemá smysl. Mám spíš obavu, jestli to zvládne. Tohle jsou úplné základy a kdo je nemá, měl by raděj pozvat někoho, kdo to umí.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#8 Příspěvek od Cust »

pokud clovek opravdu nema skusenosti ani se zarovkou, tak by se do toho nemel poustet

jinak ctyrvodicove zapojeni je normalka a podle normy se normalka
muze rozdelit na petivodicove (do kazdeho baraku vedou jen ctyri draty)

ZDENEKHQ: ficko na to nerekne nic, protoze tam zadne neni, ficko jde zapojit jen na petivodicovou soustavu, takze pokud si udelas rozvadec pro tu tvoji masinku s petivodicovou zasuvku, tak do ni muzes pripojit ficko, jinak ne. To je ale nesmysl, protoze by stejnak fungovalo jen na ty jedny zasuvce.

DJRIX: nechapu co to je pracovni nula
snad ctyrvodicove zapojeni znamena tri faze a PEN, pokud tam PEN chyby, tak by to mel zjistit revizak pri pripojovani hodin a vubec nezavect do dane soustavy stavu

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od ZdenekHQ »

Cust píše:
ZDENEKHQ: ficko na to nerekne nic, protoze tam zadne neni, ficko jde zapojit jen na petivodicovou soustavu, takze pokud si udelas rozvadec pro tu tvoji masinku s petivodicovou zasuvku, tak do ni muzes pripojit ficko, jinak ne. To je ale nesmysl, protoze by stejnak fungovalo jen na ty jedny zasuvce.
To je zvláštní, takže na motor do trojúhelníku je fíčko neúčinný ? A já že mrcha vždycky vyletí, když motor poliju vodou :lol:
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
DjRix
Příspěvky: 1247
Registrován: 30 dub 2005, 02:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od DjRix »

ZdenekHQ píše:
Cust píše:
ZDENEKHQ: ficko na to nerekne nic, protoze tam zadne neni, ficko jde zapojit jen na petivodicovou soustavu, takze pokud si udelas rozvadec pro tu tvoji masinku s petivodicovou zasuvku, tak do ni muzes pripojit ficko, jinak ne. To je ale nesmysl, protoze by stejnak fungovalo jen na ty jedny zasuvce.
To je zvláštní, takže na motor do trojúhelníku je fíčko neúčinný ? A já že mrcha vždycky vyletí, když motor poliju vodou :lol:

Jestli to nebude tím,že to tomu motoru dopředu neřekneš a spůsobuješ mu tak šok :D

Nečekaně to však může obajsnit situaci s tím že chybý pracovní nula :)
Klídek chlapi,to je nulák...

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od ZdenekHQ »

Na tom skutečně není nic nelogickýho - co se týká mě, dneska už se síť TT moc nevyskytuje. 3 fáze jdou přes proudový chránič (+ N), PE je vytvořena u každého domu extra - viz následující illustrativní obrázek. Při drobné poruše typu polití vodou se nepřeruší pojistka, ale logicky vypadne fíčko (někdy i obojí).

BTW: Normy se pořád mění, takže se mě to krásně plete....
Přílohy
tt.gif
(14.64 KiB) Staženo 61 x
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Návštěvník

#12 Příspěvek od Návštěvník »

Mùže rady nìkdo osvìtlit, proè se øíká chránièi Fíèko, když veškeré dostupné chránièe mají oznaèení PFH, PF7, CD, DFS, a pod. Jediný s oznaèením FI jsem vidìl nìkde na Aukru. Díky za objasnìní.
Radìji ze sebe udìlat na 5 minut pitomce, než zùstst celý život v nevìdomosti :D

Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#13 Příspěvek od gepard »

Cust píše:pokud clovek opravdu nema skusenosti ani se zarovkou, tak by se do toho nemel poustet

jinak ctyrvodicove zapojeni je normalka a podle normy se normalka
muze rozdelit na petivodicove (do kazdeho baraku vedou jen ctyri draty)

ZDENEKHQ: ficko na to nerekne nic, protoze tam zadne neni, ficko jde zapojit jen na petivodicovou soustavu, takze pokud si udelas rozvadec pro tu tvoji masinku s petivodicovou zasuvku, tak do ni muzes pripojit ficko, jinak ne. To je ale nesmysl, protoze by stejnak fungovalo jen na ty jedny zasuvce.

DJRIX: nechapu co to je pracovni nula
snad ctyrvodicove zapojeni znamena tri faze a PEN, pokud tam PEN chyby, tak by to mel zjistit revizak pri pripojovani hodin a vubec nezavect do dane soustavy stavu

Zdar, jak bylo správně uvedeno, do "baráků" vedou 4 dráty - 3x fáze a 1 x tzv. nulák. Nulák je dál do bytů,... rozveden z hlavního rozvodového bodu - malá bílá keramická skříňka, ve které je "spojovací věnec" všech nuláků, uzemnění, bývá u jističú, elektroměrů (- jednotlivá uzemnění jsou taktéž odsud rozvedena do jednotlivých bytů,... ). Defakto po elektrické stránce: N (nulák) = PEN (uzemnění). To uzemnění není jen "drát do země!!!
No a ten odpor Ra, Rb - nechápu. Z toho moc bezpečnosti nekouká. Odpor mezi N a PEN musí být co nejmenší, nejlepší by byla nula, jenže s dráty z mědi ...
-- Gepard --

Uživatelský avatar
janousek
Příspěvky: 935
Registrován: 27 bře 2004, 01:00

#14 Příspěvek od janousek »

PEN se rozděluje na N a PE.

Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#15 Příspěvek od gepard »

janousek píše:PEN se rozděluje na N a PE.
Jo, přesně, doslova a do písmene, takže 3 fáze (F) a 1 nulový vodič (PEN). Vyvažovačku na 4 - kolík tedy ano, ale bacha na správný sled fází!! Stačí dvě prohodit a bývá o malér postaráno, přinejlepším půjde el.motor obráceně. :D
-- Gepard --

Odpovědět

Zpět na „Poradna“