Spínání AC zařízení

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Chenzee
Příspěvky: 464
Registrován: 26 čer 2007, 02:00
Bydliště: Vysočina

Spínání AC zařízení

#1 Příspěvek od Chenzee »

Ahojky, poradil by mi někdo s tímto: potřebuji v mém zařízení spínat "spotřebič" 230V/2W. Je lepší to řešit relem nebo nějakým polovodičem - s ohledem na jednoduchost, cenu a prostor??? Popř. zda máte někdo schéma k zapojení s tím polovodičem??? Děkuji :P

Uživatelský avatar
mikollar
Příspěvky: 1406
Registrován: 26 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice - okolie

#2 Příspěvek od mikollar »

napriklad takto
Obrázek

k bodu X mozes nahradit spinacom na - pol (odpor tam nechaj), alebo bod x primo na - pol a pripajas + 12V, ako ti to vyhovuje tak to mozes spravit. Ak by si to potreboval na vacsie alebo mensie napatie ako 12V musis zmenit odpor R9

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#3 Příspěvek od jandu »

Radšej MOC 3041, ten spína v nule a preto neruší pri spínaní. MOC3020 nespína v nule, môže pri spínaní rušiť.

Uživatelský avatar
Hru
Příspěvky: 168
Registrován: 23 lis 2006, 01:00
Bydliště: Chomutov

re

#4 Příspěvek od Hru »

mikollar píše:napriklad takto
Obrázek

k bodu X mozes nahradit spinacom na - pol (odpor tam nechaj), alebo bod x primo na - pol a pripajas + 12V, ako ti to vyhovuje tak to mozes spravit. Ak by si to potreboval na vacsie alebo mensie napatie ako 12V musis zmenit odpor R9
řekl bych že doopravdy na 2W je jednodušší použít relé,cenově vyjde líp,zapojení je sice OK ale docela dost komlikované-zaleží na ůčelu použití

Uživatelský avatar
dolac
Příspěvky: 491
Registrován: 10 črc 2005, 02:00

#5 Příspěvek od dolac »

mikollar, na spínanie spotrebiča o výkone 2W nepotrebuješ triak, stačí ti iba samotný optotriak, s RC členom. Obávam sa že by ten triak možno ani nezapol, nakoľko jeho pridržný prúd môže byť väčší ako prúd do záťaže.
Pochybujem, že by akékoľvek relé na 230V bolo lacnejšie riešenie. Optotriak kúpiš snáď za nejakých 20 korún a kondík s odporom určite nájdeš niekde v šuflíku.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#6 Příspěvek od Sendyx »

To je teorie, vůbec nevíme, jestli třeba nechce spínat něco, co má v sobě kapacitní filtr na vstupu nebo kompenzák a pak ten optotriak vyskočí radostí z patice.

Uživatelský avatar
dolac
Příspěvky: 491
Registrován: 10 črc 2005, 02:00

#7 Příspěvek od dolac »

Sendyx píše:To je teorie, vůbec nevíme, jestli třeba nechce spínat něco, co má v sobě kapacitní filtr na vstupu nebo kompenzák a pak ten optotriak vyskočí radostí z patice.
To pochybujem. Samotným optotriakom, môžeš spínať celkom slušný výkon, a krátkodobo impulzne vydrží asi aj 1A, čo je pri 230V impulzný výkon až 230W.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#8 Příspěvek od Sendyx »

Když myslíš... neměl jsi náhodou školení u asijských konstruktérů ? :D

Uživatelský avatar
dolac
Příspěvky: 491
Registrován: 10 črc 2005, 02:00

#9 Příspěvek od dolac »

Nemal som také školenie, ale optotriaky som používal na stovky. Aj s triakom aj bez neho. Odišlo mi iba par kusov, a to bolo vždy iba v dôsledku prepätia, a nie v dôsledku nadprúdu. Od vtedy k nim vždy dávam paralelne obojsmerný transil, a to najmä ak spínajú záťaže indkukčného charakteru.
U triaku tento problem nehrozí, nakoľko pri prekročení blokovacieho napätia v tom najhoršom prípade zapne. Optotriak má však citlivú elektroniku.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#10 Příspěvek od Sendyx »

Já jsem řešil problémy se záhadným odcházením těch MOC3xxx a ještě jednoho typu, spínalo to třeba jen cívku relátka, malý motorek nebo velkou signálku či podsvícení panelu (bylo to v herních strojích). Tam kde byly dostr velké odrušovací kondy, ty MOC poměrně často odcházely.

Uživatelský avatar
Chenzee
Příspěvky: 464
Registrován: 26 čer 2007, 02:00
Bydliště: Vysočina

#11 Příspěvek od Chenzee »

Já se tím chystám spínat termopohony na rozdělovači topení. ?Jedná se tedy pravěpodobně o cívku s jádrem proti vratné pružině?. Takovéto řešení hledám kvůli tomu, že relé za pár kaček je dosti velké a ty menší jsou dost drahéUvidím, jestli zvítězí cena nebo jednoduchost. Každopádně moc díky za všechny názory. :) :idea:

Sendyx píše:Já jsem řešil problémy se záhadným odcházením těch MOC3xxx a ještě jednoho typu, spínalo to třeba jen cívku relátka, malý motorek nebo velkou signálku či podsvícení panelu (bylo to v herních strojích). Tam kde byly dostr velké odrušovací kondy, ty MOC poměrně často odcházely.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“