Bibliografie Z. Škody

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

Bibliografie Z. Škody

#1 Příspěvek od Radix »

Bude to asi pro ty dříve narozené.
S kamarádem se pokoušíme sestavit bibliografii Zdeňka Škody, který napsal mimo jiné skvělou knížku S tranzistorem a baterií (1963).
Zatím existuje tento soupis:
Radiotechnika pro pionýry 1951
Po drátě i bez drátu 1956
S tranzistorem a baterií 1963
Lovíme radiovou lišku 1964
Papírový elektrikář 1965
Šolim, já a tranzistory 1968
Elektronika v motorovém vozidle 1969
Škola mladých modelářů ?

Možná je seznam úplný, nevím. Pokud byste věděli o jiné jeho literatuře, dejte vědět.
Přílohy
audion_tranz_kniha1.jpg
S tranzistorem a baterií
(48.78 KiB) Staženo 320 x

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Crifodo »

Zdeněk Škoda: ABC radioamatérského sportu, Naše vojsko 1962
Přílohy
abc.JPG
(89.35 KiB) Staženo 290 x

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#3 Příspěvek od Radix »

Díky Crifodo, připisuji.

Uživatelský avatar
karelbalner
Příspěvky: 1
Registrován: 29 kvě 2019, 02:00

#4 Příspěvek od karelbalner »

Já vím o těchto knihách

1954_Radiotechnika pro pionýry
1954_Škola mladých modelářů NULL
1956_Po drátech i bez drátů (mám doma)
1962_ABC Radioamatérského sportu (mám doma)
1963_S tranzistorem a baterií
1964_Lovíme radiovou lišku NULL
1965_Papírový elektrikář NULL
1968_Šolim, já a tranzistory

Knížky mám v PDF, kde je NULL knížka chybí, Pokud by byly k dispozici, budu rád. Moje jsou stažené z internetu. Sám jsem se ještě k naskenování mých knížek nedostal.

V PDF knížce S tranzistorem a baterií schází str. 241. Kdyby ji někdo měl naskenovanou, rád bych si ji do PDF doplnil.
Naposledy upravil(a) karelbalner dne 19 srp 2023, 12:39, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#5 Příspěvek od sinclair »

Knížky jsou od toho většinou a naštěstí oproštěny, ale Škodovy články a reportáže pro AR a Svazarm jsou tak nechutně ideologicky zasviněné, že až haňba..
Škoda jako vynikající a zdatný technik se mohl klidně obejít i bez toho a výborně by se uživil. Ba naopak, oproštěn od toho bolševického svinstva by měl možná spoustu jiných, lepších příležitostí.
Takhle se ho, jako kovaného bolševika, všude báli.
Bohužel to tak je a už to nejde spravit.
Ostatně nebyl sám, kdo ač slepý, nakonec prohlédl. Už ale bylo pozdě.
S jeho knížkami, ale také s Pavlem Šraitem z ABC i Amatérským radiem a RK jsem vyrůstal.
Byly to kromě osobních kontaktů vlastně jediné, tehdejší zdroje informací pro malé smrady, které to zajímalo.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#6 Příspěvek od Crifodo »

Škoda mi nepřipadal až tak vynikající technik, vlastně nevím o žádné jeho původní konstrukci, ale byl výborný jako publicista a propagátor v nadšeneckých germaniových časech. Šolim je možná díky +- období pražskýho jara celkem apolitický. Jiní zas třeba byli lepší konstruktéři, ale málokomu se chtělo dokolečka vykládat triviality a základní postupy pro děti.
Škoda ještě pak publikoval něco z oblasti autoelektrotechniky, snad pro trabantisty ale nečetl jsem to.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#7 Příspěvek od Hill »

A, i kdyby třeba jiný publicista propagátor měl tu trpělivost, pořád dokola opakovat základy pro děti, asi by neměl tu trpělivost dosáhnout toho, aby to někdo vydal. Škoda byl "nahoře dobře zapsaný", proto jeho knížky stíhaly vycházet ještě dřív, než jejich obsah beznadějně zastaral. Ne každý tu možnost dostal.
Klonil bych se k názoru, že Škodovo politické přesvědčení o lepších zítřkách bylo spíše účelové, než opravdové. Připomíná mi to "čím víc veřejně buduješ, tím míň se ti budou hrabat v soukromí..."
Jeho angažované články se nedaly číst, hned zkraje se objevovaly fráze z agitačních příruček. Při jeho schopnostech by to přece dokázal podat stravitelněji, kdyby o tom ovšem byl sám skutečně přesvědčený.
Ale, ať už je k pravdě blíž Leoš, nebo já, je to jedno: tři, možná čtyři, generace bastlířů se v jeho knížkách dostaly ke spoustě informací, které se jinde tak stravitelné nevyskytovaly. Nebyl Google, nebyl internet, nebyly ani počítače, tím méně mobily. I na telefonní přípojku se čekali i 10 let...

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#8 Příspěvek od Crifodo »


Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#9 Příspěvek od EKKAR »

Hill píše:...Nebyl Google, nebyl internet, nebyly ani počítače, tím méně mobily. I na telefonní přípojku se čekali i 10 let...
A nebo taky do Plyšáku, protože za předchozího režimu nebylo ideologicky nevhodným ovčanům poskytovat takovou vymoženost, jakou je vlastní pevná telefonní linka. Rodiče měli o pevnou zažádáno od roku 1980, byla jim zprovozněna až po tučným všimným z bráchovy kapsy někdy v roce ´91 nebo ´92, my s mojí polovicí jsme o pevnou u tehdejšího Telekomu žádali na podzim ´94 a linku nám zapojili až tuším někdy v roce ´96. Občas se dalo využít souseda a pořídít "podvojnou linku" s prioritním relátkem, kdy se účastníci navzájem blokujou na společným páru, ale ani to, že nevlastní fotřík byl tehdá u vyšetřovačky VB (po roce 1990 PČR) a telefon doma vysloveně potřeboval neznamenalo vůbec nic. Kabel do baráku zavedenej byl, na ježku v suterénní skříni byl normálně na všech připojenejch párech oznamovací tón a s pomocí drátenický "panenky" se dalo dovolat kamkoliv (vyzkoušeno), ale odpověď na urgence na Telekom byla vždycky stejná - "nejsou volný linky na ústředně, čekejte"...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#10 Příspěvek od Crifodo »

Škola mladých modelářů 1954
Obrázek

Uživatelský avatar
Thales
Příspěvky: 1163
Registrován: 26 lis 2006, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od Thales »

Ty knihy byly moc pěkně napsané, něco z toho mi prošlo rukama. Bylo to napsané fakt blbuvzdorně a vysvětleno, ale přitom ne stylem jak pro 🤐.

Uživatelský avatar
Lods
Příspěvky: 53
Registrován: 09 úno 2008, 01:00

#12 Příspěvek od Lods »

Ještě si vzpomínám na seriál Obrazová škola v časopise Mladý technik. Psal Zdeněk Škoda, kreslil František Škoda.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#13 Příspěvek od Crifodo »

Podle databazeknih.cz žil ilustrátor František Škoda 1925-1990
Nevím který z nich byl starší.
Na webu se to plete s jiným Františkem Škodou, malířem z Jičína.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#14 Příspěvek od Crifodo »

K autorství Z. Škody se dá ještě přiřadit článek v AR 9/1964 "Laser chudého amatéra", teda jistotu nemám, ale styl je typicky Škodův včetně mnoha jeho termínů, obratů a způsobů řešení. Redakce AR to už nepotvrdí, "mladým" redaktorům bude okolo 60 a ti už Škodu nezažili. Jeden z nich mi před pár lety potvrdil, že redakce v privatizační magorii přišla, dost příznačně, o papírový archív.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#15 Příspěvek od Crifodo »

Hill píše: Klonil bych se k názoru, že Škodovo politické přesvědčení o lepších zítřkách bylo spíše účelové, než opravdové. Připomíná mi to "čím víc veřejně buduješ, tím míň se ti budou hrabat v soukromí..."
Jeho angažované články se nedaly číst, hned zkraje se objevovaly fráze z agitačních příruček.
Nepochybně se názorově vyvíjel, nemuselo to být nutně jen účelově, ale i přirozenou samokorekcí jako reakce na život plynoucí okolo ("jen blbec nemění...")
Začátkem šedesátek je Škoda uváděn jako zástupce šéfredaktora AR, což svědčí na jednu stranu o kádrové nezávadnosti, na druhou stranu tento časopis byl bez debat čtivý.
Dál je Škoda uveden jako autor jednoho vydání RK (5/1965) s tématikou Elektronika v automobilu, v celém čísle nejen že není ani slovo na úlitbu ideologii, ale navíc se tam hustě odkazuje na imperialistické pokroky v tranzistorizaci zapalování, referuje o západních tranzistorech atd.
Velice pochybuju, že takhle by psal bytostný obdivovatel minulého bolševika. A svědčí to i o značné volnosti ve vydavatelství, kde se to už tenkrát díky Svazarmu hemžilo bolševickými generály.
Přílohy
RK_Škoda.png

Odpovědět

Zpět na „Poradna“