Dotaz na notebook.

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
kondik
Příspěvky: 3763
Registrován: 25 pro 2006, 01:00

Dotaz na notebook.

#1 Příspěvek od kondik »

xxx
Naposledy upravil(a) kondik dne 12 lis 2017, 17:31, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od forbidden »

Nejakej provokater, takhle blbej snad nikdo nemuze byt 8O

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#3 Příspěvek od Cust »

jak proste... cim vic bitu tim vic gramu, vztah bit - gram se meni podle toho kdo disk vyrabel :-)

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od stepa »

jo tak to je drsny...takhle dobrou hlasku jsem uz dlouho nevidel

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#5 Příspěvek od Cust »

kondik:
kde jsi to nasel? uz mi to zacina chodit postou!

kondik
Příspěvky: 3763
Registrován: 25 pro 2006, 01:00

#6 Příspěvek od kondik »

xxx
Naposledy upravil(a) kondik dne 12 lis 2017, 17:31, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
galjo
Příspěvky: 1352
Registrován: 15 črc 2005, 02:00
Bydliště: záp.slovensko

#7 Příspěvek od galjo »

tak to je nejaký provokatér.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od ZdenekHQ »

Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od ZdenekHQ »

Opravdu plodná debata...
Přílohy
czc_screen.JPG
(105.43 KiB) Staženo 157 x
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Jirka
Příspěvky: 2031
Registrován: 01 črc 2005, 02:00
Bydliště: zbídačený kraj
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od Jirka »

Ale s tou nabitou baterkou to bude pravda, vždyť i elektrony něco váží, a když se tam "cpou" nabíječkou i několik hodin, to jich tam bude pěkná hromada.. :D
*****

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#11 Příspěvek od EKKAR »

Nevím, jestli zrovna elektrony, ale nárůstem chemické energie v nabíjené baterii se SKUTEČNĚ zvýší její hmotnost - ale výsledek je snadněji vypočítatelný, než skutečně experimentálně zjistitelný. Stačí si vyčíslit energii, která v baterii zůstane po nabití - neztratí se ohřevem - v Joulech. 1Joule je jinak také WATT-sekunda neboli Volt-ampér-sekunda, takže se dá se zahrnutím poměru účinnosti spočítat, kolik Joulů přibyde do baterky jejím nabitím. A z toho nejprofláknutějšího Einsteinova vztahu E=m.c2 pak vypočítáš přírůstek hmotnosti - "E" je energie v Joulech - tu dosadíš, "m" je hmotnost v kg a "c" neboli rychlost světla má hodnotu 299 792 450 m/s +-30m/s...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#12 Příspěvek od Cust »

ekkar:
asi bych se musel vic zamyslet nad pouzitim toho vzorce s energii a hmotnosti, ale na prvni pohled se mi to zda byt zcestne. I kdyz samo by mela hmotnost stoupnout (logicky). E=mc2 by jsi musel asi jeste nejak eliminovat Enula takze prirustek hmotnostui by vychazel podle mne nizsi nez tobe.
radeji bych to pocital klasickou fyzikou s klidovou hmotnosti elektronu dodavanych ze zdroje. Samosebou by se museli vypocitat z energie (vykonu) zdroje a pak bych odecetl tepelne ztraty zpusobene nabijenim. To ale netusim jak bych meril :-) Mozna by stacil merit vnitrni odpor baterie - ale to by pri nabyjeni bylo asi taky slozitejsi.
Navic chyba mereni by byla vetsi nez vlastni zmena hmotnosti - aspon si myslim.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#13 Příspěvek od EKKAR »

Tu "E" jsem myslel jako dodanou z nabíječe mínus tu, která se spotřebuje na ohřev - ta zbytková, co byla v baterce před začátkem nabíjení, se do toho nepočítá. Účinnostní poměr je právě ten podíl mezi celkově dodanou energií do baterie nabíječem a energií, která v baterii skutečně JE po ukončení nabíjení. V běžných bateriích a při normálním nabíjení (ne rychlonabíjení) je účinnost kolem 75-80% - neboli je třeba do baterie dodat mezi 120 a 140% náboje, skutečně chybějícího v baterii. Takže oba se dostaneme na prakticky stejnou hodnotu rozdílu energie mezi baterií vybitou a nabitou - a ten rozdíl pak dosadíš do onoho Einsteinova "E=m.c2" - je to ono, cos myslel i Ty? :lol: :lol: :lol:
Ta hodnota přírůstku hmotnosti je vypočítatelná poměrně snadno, ale zkus si to sám, k jak malým zlomkům gramu dojdeš - kdybys to měl skutečně zvážit, nevím, nevím...
A jen tak na okraj - pokud teče do akumulátoru nabíjecí proud, v baterii se NEZVYŠUJE POČET ELEKTRONŮ - vždyť druhým pólem se zase odvádějí směrem ven z baterie k druhému pólu nabíječe. Jen jejich průchod vykoná určité množství ELEKTRICKÉ PRÁCE, která se projeví změnou chemických vazeb mezi atomy v materiálu článků - a při vybíjení se tyto vazby vracejí k původní podobě, čímž z akumulátoru lze pomocí vedení proudu elektronů ZASE odebrat jisté množství ENERGIE v podobě ELEKTRICKÉ PRÁCE - POZOR NA FYZIKU, TA MÁLOKDY ODPOUŠTÍ NEZNALOST! :evil: :evil: :evil:
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#14 Příspěvek od Cust »

tak jsem byl vcera na par pivkach a premyslel jsem nad timto problemem...
asi bych s tebou souhlasil (Ekkar), ale ma to jeden hacek. Kdyz se baterie nabiji, tak se ohreje. Pri ohrati dojde ke zvysenemu odparovani elektrolytu (i kdyz bude baterka relativne tesna, vzdy neco odejde ven), ztraty budou trofl bych si rict radove vyssi nez prirustek samotnym nabijenim, takze podle me nove teorie by bateriie po nabiti mela byt o neco lehci. :-)

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“