Nalepky na ovladaci panel

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
UnReSt
Příspěvky: 315
Registrován: 10 črc 2006, 02:00
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Nalepky na ovladaci panel

#1 Příspěvek od UnReSt »

Nepoznáte nejakú dobrú metódu, ktorá by mi pomohla pri označovaní ovládacieho panelu zosilňovača na plastovej krabici. Potreboval by som spravit nejake stupnice na potenciometre a podobne.
{AG&I}UnReSt
Odvaha býva postrachom smrti ale ajtak ju to vôbec neobmekčí.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Nalepky na ovladaci panel

#2 Příspěvek od Lukas-Peca »

UnReSt píše:Nepoznáte nejakú dobrú metódu, ktorá by mi pomohla pri označovaní ovládacieho panelu zosilňovača na plastovej krabici. Potreboval by som spravit nejake stupnice na potenciometre a podobne.
natři krabici na bílo, na laserové tiskárně si na průhlednou fólii vytiskni, co potřebuješ, ale inverzně (nápisy bez toneru, zbytek s tonerem) a přilípni na krabici...

Uživatelský avatar
UnReSt
Příspěvky: 315
Registrován: 10 črc 2006, 02:00
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od UnReSt »

krabicu by som však chcel nechať čiernu, rozmyšlal som aj nad tým že by som na fotografický papier vyplačil to čo potrebujem bielou farbou a okolie by bolo čierne, tak by sa to zhodovalo s farbou krabice a text, stupnica by bola biela. len som myslel či neexistujú nejaké "estetickejšie" metody.
{AG&I}UnReSt
Odvaha býva postrachom smrti ale ajtak ju to vôbec neobmekčí.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#4 Příspěvek od EKKAR »

Normální tisk na papír v negativní formě - bílý popis na černém podkladě, přilepit na panel třeba oboustrannou lepicí páskou a celé překrýt průhlednou samolepicí fólií. Není to tak drahé, můžeš si to vytisknout sám na své mašině a překrýt až finální verzi. Pokud máš barevný printr, můžeš tisknout i v barvách...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
dolac
Příspěvky: 491
Registrován: 10 črc 2005, 02:00

#5 Příspěvek od dolac »

Existuje kvalitná, pevná priehľadná nalepovacia fólia, na ktorú sa dá fotocestou tlačiť na spodnú stranu v čiernej farbe, povrch je preto nepoškrabateľný. Fólia má hrúbku asi 0,3mm a je veľmi problematické ju vôbec strhnúť dole. Asi pred 12 rokmi sme to vo firme takto robili. Neviem už aký to bol typ folie, ani čo to stálo, ale asi to nebolo lacné.
Pre farebné popisy som tlačil na farebnej tlačiarni na nalepovaciu fóliu a striekal priesvitným lakom. Toto už však bolo trochu amaterské.

Uživatelský avatar
UnReSt
Příspěvky: 315
Registrován: 10 črc 2006, 02:00
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od UnReSt »

Kde by som mohol kupiť tu samolepiacu priehľadnú foliu a obojstrannu lepiacu pasku?
{AG&I}UnReSt
Odvaha býva postrachom smrti ale ajtak ju to vôbec neobmekčí.

Uživatelský avatar
Venda
Příspěvky: 431
Registrován: 22 bře 2006, 01:00
Bydliště: Na soutoku Labe a Orlice

#7 Příspěvek od Venda »

Když potřebuju aby to trochu vypadalo, tak to namaluju v Zoner Callisto, zbytek dodělám třeba v malování - když je potřeba a tady kousek ode mě je kšeftík (ekoprint.cz) pošlu mejlem a tam mi to vytisknou na nějakou spešl samolepku A4, drží jako hrom, ale je matná, takže si to ještě nechávám laminovat, dokonce mi na to nechtěně kápnul z pájky cín a žádný stopy. Včetně nastříhání (většinou se mi vlezou 3-4 štítky do tý A4) platím celkem 40,-Kč za A4.

Když jsem to ještě tisknul doma, tak stačilo aby si špatně odplivla tiskárna a samolepka byla to v pytli. Takže tohle je zlatý.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#8 Příspěvek od Crifodo »

existuje i metoda laserového značení, do plastu se CO2 laserem vypaluje obrazec, vím ale konkrétně jen o firmě která tak značí plechy. Vstupní data ve formátu dxf nebo podobně.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#9 Příspěvek od Hill »

A co trochu historie? Obrazec (asi o 1% větší) tuší a propisotem na pauzáku, kontaktně zkopírovaný na polomatný fotopapír strmosti C nebo E, vyvolaný ve vývojce na pérové filmy. Bílá kresba na černém podkladu. Fotka se sušením o to 1% srazila, takže rozměrově to vyšlo. Papír se překryl plexisklem a bylo to.
To, co tady uvádím jako ukázku, už je verze 2 dělaná stříkačkou na matný papír pro fotky (předloha Word a WordArt, protože umožňuje nastavovat polohu objektů v kroku i po 0,05mm). Ten fotopapír šel do háje jen proto, že odpadlo pásmo OIRT, zbylo tlačítko pro další vstup a bylo užitečné překalibrovat a nakreslit novou stupnici, která je na samolepce přímo na plechu. Následuje 3mm plexisklo s otvorem navíc pro pohyb ručky před stupnicí a drážkami pro přívody k LEDkám, pak vlastní papírový panel a na něm krycí plexi s většími otvory, knoflíky jsou do nich zapuštěné. Šroubky jsou zevnitř, sbroušené na přesnou délku, aby je nebylo moc vidět, v čelním plexiskle jsou pro ně vyříznuté závity.
Je to možná anachronismus, když už existují chytřejší technologie, ale vypadá to dodnes slušně.
Popis v angličtině jsem zavrhl, nikdy jsem to nechtěl exportovat.
Přílohy
CM890_designpanelu.jpg
celkový pohled na panel a pohled z boku.
(189.72 KiB) Staženo 225 x

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#10 Příspěvek od Crifodo »

Laminovaný (RC) fotopapír problém s roztažností rozměrů vyřešil, na druhou stranu se lepí mimořádně blbě. Taky vývojky a podobné exotické věci se dneska už shánějí jen ve speciálkách v Praze nebo v HK.
Alternativou může být i digitální minilab až do formátu 40 cm, někdy ale může vadit zlatý "vodotisk" FUJI, KONICA, AGFA atd. na rubu papíru.
Nic proti krycímu plexi, ale perfektní obrobení je dost problém, v případě jiného než rovinného tvaru panelu taky a co s montáží přepínačů atd s 3 mm výškou závitu?
Na plast mě ještě napadá metoda tamponového potisku, dost firem to dělá na reklamní předměty atd., ale pro jeden kus to není tak úplně rentabilní.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od jezevec »

Kresleno v programu FrontDesigner2 a vytištěno inkoutovou tiskárnou na samolepící fotopapír pro tiskátny a přelepeno transparentní samolepící fólií.

Obrázek

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#12 Příspěvek od Radix »

Ta vrstva na rubu laminovaného papíru se dá krásně sloupnout a papír pak jde přilepit běžným lepidlem.
Takových panelů, jak uvádí Hill, jsem taky pár vyrobil a lepil jsem takto i lepená panorámata na tuhý papír, když ještě neexistovaly digitání fotoaparáty.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#13 Příspěvek od Hill »

Jo, v době, kdy jsem ten panel dělal, byly RC papíry jen PM30, tedy barevné, na ně jsem ale dělal jen normální fotky, ne panely. A tohle byl černobílý polokartón, případné barevné rozlišení šlo dodělat pomocí štětečku a transparentní barvy na sklo.
Vývojky pro speciální účely, jako tento, jsem si míchal sám, dobrých receptů vycházelo dost.
Na výšku závitů a matic nestačila ani dvě plexiskla, u poťáků řady TP289 došlo proto na samostatný nosník "uskočený" za panelem. V každém případě to byl před výrobou slušný koncert pro šupléru, milimetrový papír a orchestr, aby všechno vyšlo.

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#14 Příspěvek od Radix »

Já měl výhodu, že manželka byla kreslička diapozitivů, které se pak fotocestou přenášely na tiskové válce, které potiskují látky.
Tak nakreslit tu předlohu na profi fólii byla pro ni brnkačka.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#15 Příspěvek od Crifodo »

Já měl na mysli opačný problém, když je ovládací prvek moc krátký pro panel+krycí plexisklo. Páčkové přepínače, zásuvky jack 3,5 mm atd.
na některé je 2 mm maximum aby se daly upevnit.
Kdo je frajer, může se pokusit i o sítotisk, ale je to fakt kanón na vrabce.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“