MAX038 - SYNC OUT - potíže s tvarem signálu

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
PavelFF

MAX038 - SYNC OUT - potíže s tvarem signálu

#1 Příspěvek od PavelFF »

Nestavìl jste si nìkdo generátor s MAX038? Mám problémy s výstupem SYNC.
Doplnil jsem generátor o digitální stupnici od Zajíce a ukázalo se, že údaj o kmitoètu není stabilní - na 4místné stupnici poslední místo lítá o asi 3- 5 digitù. Dìlá to hlavnì pøi nízkých kmitoètech pod cca 1kHz.

Signál pro èítaè beru z výstupu SYNC , kde se podle výrobce má nacházet signál typu TTL s VELMI STRMÝMI HRANAMI. Bohužel moje zkušenost je zcela opaèná - tvar signálu je zvláštní po èástech stupòovitý útvar, jehož hrany mìní sklon podle kmitoètu. Abych mohl vùbec èítat , musel jsem doplnit tvarovaè s SKO (74HC14). Ale problém je i v tom, že doba pøeklopení výstupu SYNC kolísá podle nìjakého prùmìru (pokud se zasynchronizuji na výstupní signál). Navíc to pøi kmitoètech pod 10Hz v podstatì zakmitává.
Pøi vyšších kmitoètech (desítky kHz) už to nevadí, strmost signálu SYNC je dostateèná a neurèitost pøeklápení malá.
Napájení je zablokované dostateèným množstvím kondenzátorù pøímo na vývodech IO, zemní plochy je tam dost.

Nevím, jestli nìco mám blbì, nebo je to záležitost výrobce IO. Na nìkterých stránkách jsem našel podobné problémy s tímto výstupem.
Nemùžete se nìkdo na ten výstup podívat?



http://alternatezone.com/electronics/hsfg.htm

Notes & Errata

There is a problem with the TTL output when the generator is used on the LOW and MEDIUM frequency ranges AND the MAIN frequency adjust control is set to the lower 15% of it's range. Any significant loading on the TTL output will cause it to osscillate on the positive and negative edges. This is apparently an inherent problem with the MAX038 chip !. The only solution is to buffer the SYNC output of the MAX038 with a 74HC14 schmitt inverter. This can be mounted on a small piece of vero-board along with R10 and a bypass capacitor. Use the other 5 inverters in the package in parallel to provide a high current buffered output. Be sure to connect the supply pins of the 74HC14 directly to pins 15 and 16 of the MAX038.
Přílohy
MAX038 sync out POZ 20Hz LQ.JPG
Dolní stopa je výstup SKO 74HC14.
Pøeklápí asi pøi +2,7V na vstupu.
(52.1 KiB) Staženo 62 x
MAX038 sync out POZ 1,5kHz LQ.JPG
Strmost odpovídající TTL je poze asi od 0V do 1V. Dál už se to plazí hodnì pomalu.
Dolní stopa je výstup SKO 74HC14.
(49.63 KiB) Staženo 65 x
MAX038 sync out NEG 20Hz LQ .JPG
Sestupná "hrana" .
Dolní stopa je výstup SKO 74HC14. Pøeklápí asi pøi +1,8V na vstupu.
(51.42 KiB) Staženo 77 x

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od ZdenekHQ »

Tak to vezmi z toho výstupu OUT a jenom to vytvaruj.

BTW Nepotřebuje ten výstup SYNC např. pull-up odpor (nebo do země, většinou to pak dá i 50 či 75ohm impedanci.)
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

PavelFF

#3 Příspěvek od PavelFF »

Tak to vezmi z toho výstupu OUT a jenom to vytvaruj.
To mì taky napadlo, ale už si nejsem jistý, jestli by to pomohlo. I když zesilovaè SYNC vypnu (nenapájím ho), tak je signál generátoru na 4. místì nestabilní (mìøena perioda vnìjším èítaèem). Teï je otázka, jestli je to normální vlastnost tohoto typu generátoru, nebo chyba.

Kdyby ho tak nìkdo doma zmìøil èítaèem....

Mì spíš zajímalo, jestli tam nemám nìjakou chybou - tøeba jsem tam nìco odprásknul, jak jsem tam šmejdil sondou po nožièkách. Obèas se smekne a zkratuje vedlejší vývody.

BTW Nepotøebuje ten výstup SYNC napø. pull-up odpor (nebo do zemì, vìtšinou to pak dá i 50 èi 75ohm impedanci.)
To asi ne. Pøi 400uA to dává 3,5V (podle datašítu) . Nikde to tam nemalují s odporem.

Uživatelský avatar
taz
Příspěvky: 312
Registrován: 16 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava

#4 Příspěvek od taz »

Ale taky píšou, že to má cmos/ttl výstup, takže bych tam dal 100k proti plusu a pak změřil

Uživatelský avatar
taz
Příspěvky: 312
Registrován: 16 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava

#5 Příspěvek od taz »

Ale taky píšou, že to má cmos/ttl výstup, takže bych tam dal 100k proti plusu a pak změřil

Uživatelský avatar
Modemo
Příspěvky: 90
Registrován: 13 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Brno, Pov. Bystrica

#6 Příspěvek od Modemo »

Mohol by si prosim ta hodit nejake fotecky zariadenia a linky aj na konstrukciu generatora aj citaca? Ja sa chystam take cosi davno robit, len som nevedel, ako moc zlozite si to mam urobit. Chcem to videit tak pre inspiraciu :wink:

PavelFF

#7 Příspěvek od PavelFF »



Uživatelský avatar
tatous
Příspěvky: 122
Registrován: 06 zář 2004, 02:00
Bydliště: Støední Èechy

#8 Příspěvek od tatous »

Taky mùžeš použít èítaè od DL4YHF http://freenet-homepage.de/dl4yhf/freq_ ... unter.html , pracuje se ètyømi nebo pìti sedmisegmentovkami , a￾ SC, nebo SA, spolehlivì do min. 60MHz (vyzkoušeno do 73MHz) bez pøeddìlièky s procesorem PIC16F628A

PavelFF

#9 Příspěvek od PavelFF »



PavelFF

#10 Příspěvek od PavelFF »

Ale taky píšou, že to má cmos/ttl výstup, takže bych tam dal 100k proti plusu a pak zmìøil
Nechápu. Specifikace CMOS výstupù snad nemá pøedepsány odpory proti plusu èi mínusu . Ale dal jsem je tam na zkoušku, jenže na tvar signálu to nemá požadovaný vliv.

Odpojil jsem napájení TTL výstupu (SYNC OUT) , aby to nerušilo a mìøil krátkodobou stabilitu výstupní frekvence (nìco jako velikost jitteru). Je to nestabilní na 4. místì (promile).
Zatím tedy pøedpokládám, že to je vlastnost metody výroby kmitoètu, kde si pøeklápìní hlídá komparátor na narùstající pile.

Pøesto bych byl rád, kdyby to nìkdo jiný ovìøil nebo vyvrátil na svém generátoru.

Uživatelský avatar
stephunk
Příspěvky: 395
Registrován: 19 lis 2006, 01:00
Bydliště: Žilina

#11 Příspěvek od stephunk »

Viem, že je to s krížkom po funuse, ale možno pomôžem..Síce SYNC out nepoužívam, zistil som niečo zaujímavé. V prototypovej doske na breadboarde som sa so SYNC hral. Nech som robil, čo som robil, SYNC mal zostupnú hranu perfektnú, ale nábežná hrana, to snáď ani hrana nebola. Bola síce bez zákmitov, no signál získal plnú amplitúdu až po 1/3 periódy. Pokiaľ máš všetky zeme korektne prepojené, tak tam nie je čo skúšať, zrejme je nevydarený výstup. Druhá vec, ak niekto budete tento generátor robiť, čo už celkom pochybujem(i keď sa tento šváb ešte zohnať dá, no maxim ho nedistribuje), nezabudnite si na zem pripojiť aj DGND, i keď sync ani kľúčovanie nepoužívate. Bez tohto sa na výstupe objaví signál s požadovanou frekvenciou, ale s akoby prechodovým skreslením, jednosmerne posunutým do mínusu..Rozmýšľam nad vhodným výstupným zosilňovačom. Zatiaľ je osadený AD797, no tam hore nestíha :) ..
Zariadenie je na finál doske, ku ktorej pribudne čítač. Mechanika sa necháva robiť. Ak bude záujem, dodám aj nejaké podklady pre výrobu..

Uživatelský avatar
stephunk
Příspěvky: 395
Registrován: 19 lis 2006, 01:00
Bydliště: Žilina

#12 Příspěvek od stephunk »

Mám nafotené:
Přílohy
gen.JPG
(133.3 KiB) Staženo 120 x

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#13 Příspěvek od Bernard »

Já mám v zapojení jen ten MAX038 a už jen pasivní součástky, ten SYNC mi blbne taky. Jinak je to výborný obvod pro nenáročné použití až do 25 MHz, tak musí být nějaký důvod na to, že už ho nikdo nedělá. Jinak na megahertzech už ani obdélník a triangl nestojí za moc.
Na obrázku hrana SYNC při 20 Hz. Asi jsme na tom stejně. :(
Přílohy
aaa.jpg
(9.01 KiB) Staženo 58 x

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#14 Příspěvek od Atlan »

Mne toto osobne az tak nevadi....ale od toho rozkmitania na SYNC dochadza k kmitaniu aj na vystupe z obvodu ...aspon u mna to znamena ze tam kde je zakmit na Obdlzniku SYNC ma na vystupe pri sinuse tak isto kmitanie a to hlavne pri 1,2Khz

TAk ak by niekto mohhol nech sa nato tiez mrkne
Dik
I ked predpokladam ze chyba je niekde u mna na plosaku alebo zapojenii.

NAvyse zmenou pomeru sirky impulzu sa aj meni ten zakmit res skok na sync impulze...

Uživatelský avatar
stephunk
Příspěvky: 395
Registrován: 19 lis 2006, 01:00
Bydliště: Žilina

#15 Příspěvek od stephunk »

Nesprávny tvar signálu na výstupných pinoch má na svedomí snáď len neošetrený vstup FADJ, alebo riadiace "režimové" vstupy, alebo niektorá chýbajúca analógová zem, resp zem DGND. Skús sem postnúť šémátko, alebo mne do počty. Môžeme sa na to pozrieť..

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“