kondenzatory a odpory 630V?

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Split
Příspěvky: 762
Registrován: 02 pro 2006, 01:00
Bydliště: Komárno

kondenzatory a odpory 630V?

#1 Příspěvek od Split »

Ako odrusovacie kondenzatory a este odpory v sieti 230 V sa mali pouzit v jednej scheme 600Voltove.Nestacilo by 400V?
Vsetko co sa da pokazit sa raz pokazi.

Uživatelský avatar
jano2
Příspěvky: 1748
Registrován: 28 pro 2006, 01:00
Bydliště: Orava,sever

#2 Příspěvek od jano2 »

No neriskoval by som ,radšej na vyššie napetie.
Malo toho viem,radšej sa spytam.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#3 Příspěvek od Crifodo »

Záleží jakou spolehlivost od toho očekáváš a jestli ti nevadí že budeš muset pak někdy v prosinci o půlnoci měnit nožovky 63A na rohu ulice.
Jestli ti o spolehlivost nejde tak by úplně stačily i 250Voltové.

Uživatelský avatar
Carel
Příspěvky: 572
Registrován: 16 lis 2006, 01:00
Bydliště: Šumava

#4 Příspěvek od Carel »

Neuvádí napětí napsané na kondensátoru.Ale 400,600 budou určitě na stejnosměrné,takže použít ten 600voltový.

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

odrušovací

#5 Příspěvek od jasin »

Odrušovací kondenzátory jsou dvojí. Mezi fázi a nulák se smí zapojit jen kondenzátory typu X a mezi síťové vodiče a kostru (zem) se smí připojovat jen kondenzátory typu Y. Ty jsou zkoušené na 4 kV a kondy typu X jsou zkoušené na 2,5 kV.
Používání jiných typů kondenzátorů je diletanská hloupost. Kdo si koleduje o požár, nebo úraz někoho bližního, tak tam dá kondenzátor na 600 V.
I evropská norma koordinace izolace připouští u vnitřních instalací šíření špiček napětí do 2500 V. Proražený kond nemusí vždy vyhodit pojistky. Jsou známy případy, kdy takový kond tiše doutnal až začal hořet a vyhořel celý přístroj.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od ZdenekHQ »

Pozn. k těm 400V - když jsem dělal pokusy s přepěťovkama, tak bleskojistka na 400V(t.j. 280Vef) je na ochranu 230V naprosto nepoužitelná (velmi často se aktivuje), tudíž ty špičky kolem 400V jsou celkem běžný i v klidné ulici na kraji vesnice.

Jinak ty X-kový kondíky mají většinou udávaný napětí 250V nebo 275V - takže to trochu plete - vypadá to, že jsou na malý napětí.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#7 Příspěvek od Sendyx »

Přesně tak, a nejde jen o napětí, ale odolnost dU/dt. A hlavně nekupovat miniaturizované kondy X, které mají nezvykle malý rozměr - třeba o jednu třídu - na svoji kapacitu a nemají třeba ani schvalovací značky. Před pár dny jsem řešil opravu 6 stejných zdrojů k notebookům, během bouřky šly do kytek - 2 měly zničené usměrňovače na primáru a jinak byly OK, 4 měly vybuchlé X kondy a propálený kryt. Všechny měly nezvykle malé kondy 470nF/275V s roztečí jen 15mm, ty přežilé měly rozteč 22mm.

Uživatelský avatar
Nagant
Příspěvky: 1051
Registrován: 11 lis 2005, 01:00
Bydliště: Hradec Králové

#8 Příspěvek od Nagant »

No, mám nějaké keramické odrušovací kondenzátory 1nF/400V~ X1, špičkové napětí 4,1 kV (před lety výprodej Conrad). Právě jsem jeden použil na odrušení plynového kotle Mora 674 (mezi fázi a nulák).

Takže závisí, jakých 400V se myslí.

Uživatelský avatar
right13
Příspěvky: 447
Registrován: 05 kvě 2006, 02:00

#9 Příspěvek od right13 »

kup kondiky znacky Wima,tie su vsetky na 650AC a 1600DC.mam ich doma,oproti neznackovemu kondiku su fakt perfektne.aj ked stali o par korun viac

Odpovědět

Zpět na „Součástky“