Iontovy motor

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Split
Příspěvky: 762
Registrován: 02 pro 2006, 01:00
Bydliště: Komárno

Iontovy motor

#1 Příspěvek od Split »

Vsetko co sa da pokazit sa raz pokazi.

Uživatelský avatar
proel64
Příspěvky: 464
Registrován: 28 led 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od proel64 »

Myslim,ze jedinym ktorim to fungovalo boli na Enterprice.... :D

David2

#3 Příspěvek od David2 »

proel64>tak to bohužel není pravda, ono to opravdu funguje... tohle není nic jako takové ty magnetické motory nebo jak se to menuje... Tohle je fyzika

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od forbidden »

Nic na tom neni, funguje to dobre.

Uživatelský avatar
proel64
Příspěvky: 464
Registrován: 28 led 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od proel64 »

Ano,vim ze to funguje,ale myslel som ci sa to niekedy dotiahne do zdarneho konca,ze sa s tym bude dat nieco pohanat...na podobnom principe by mal fungovat aj fotonovy motor-ale existuje vlastne :?:

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od forbidden »

Na Zemi to asi nikdy nebude nic pohanet, kvuli mizive ucinnosti, ale nekde jsem cetl, o raketovym motoru na stejnym principu. Hodi se asi jen pro nejaky sondy co poleti stale dal a dal do vesmiru.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#7 Příspěvek od EKKAR »

Iontové motory na bázi elektrickým polem urychlených iontů cesia se používají už minimálně 40 let na vesmírných tělesech původem na obou stranách Velké Atlantické Louže, princip je velmi jednoduchý, provedení také (minimum pohyblivých částí, celý motor vypadá v podstatě jako hodně zvětšená elektronová tryska CRT obrazovky. Pohybový moment je vyvozován vymršťováním iontů cesia rychlostí několika desítek % rychlosti světla. Je proto nesprávné nazývat vymršťovanou látku palivem - v motoru nic nehoří, pracovní látka se pouze ionizuje a následně silně urychluje elektrickým polem). Skutečným zdrojem energie je elektrický zdroj kosmického tělesa - ať to jsou fotovoltaické články spojené s akumulátory nebo radionuklidový generátor, v budoucnu je uvažováno i o variantě se štěpným nebo dokonce fúzním reaktorem. Iontové motory byly nainstalovány i například na některých satelitech série Interkosmos, kde sloužily jako pokusné pro manévrování. Mimochodem byly Made in Czechoslovakia - nevím který z ústavů tehdejší ČSAV a FEL ČVUT se podílel na projektu a vývoji. Iontové nebo jinak řečeno elektrické motorky musí vzhledem k malému absolutnímu tahu pracovat po relativně dlouhou dobu, aby dosáhly dostatečně efektivního ovlivnění hybnosti mateřského tělesa - což ale při jejich minimální spotřebě "paliva" (= pracovní látky) není na závadu. Uvažuje se o nich i dokonce v souvislostech s letem k Marsu - při stálém působení během celého letu by (údajně) měly zkrátit dobu přeletu Země-Mars až o 25%.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
DAP
Příspěvky: 147
Registrován: 10 pro 2006, 01:00

LIFTER

#8 Příspěvek od DAP »


Uživatelský avatar
Filda
Příspěvky: 703
Registrován: 20 dub 2006, 02:00

#9 Příspěvek od Filda »

Ten levitující kondenzátor ..... lifter či jak to nazívají jsem udělal, ale nějak to nefungovalo ... pač jsem to dělal ze špilek a ty jsou moc těžké. Pak jsem udělal pár úprav a celé to shořelo :D :psouk:

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od forbidden »

Filda píše:Ten levitující kondenzátor ..... lifter či jak to nazívají jsem udělal, ale nějak to nefungovalo ... pač jsem to dělal ze špilek a ty jsou moc těžké. Pak jsem udělal pár úprav a celé to shořelo :D :psouk:
Presne moje zkusenosti, udelal jsem to moc tezky, akorat kdyz jsem to zavesil na nit, tak to melo snahu se hybat jednim smerem. Tak jsem pridaval napeti a najednou preskocil oblouk a bylo po srande. :P

Uživatelský avatar
DAP
Příspěvky: 147
Registrován: 10 pro 2006, 01:00

#11 Příspěvek od DAP »

Síce som zhotovil tento jednoduchý VN generátor obr.č.1, potreboval by som dostať vyššie napätie, bez toho aby som použil nasobiacu kaskádu ( potrebujem to ku jednemu overeniu )

Otázne je, nakoľko by som toho mohol dosiahnuť voľbou vhodneho typu VN transformatora ( použil som trafo zo staršieho čiernobieleho TV )
Alebo snáď spojením takýchto transformátorov do serie ( bez toho aby došlo ku prebitiu ich sekundárov ). :?
______________________________
______________________________
NEJAKE INE DVE SCHEMY :
Podľa posledneho zistenia by ale bolo možné použiť trafo bez upravy a priviesť na primár aj vyššie napätie než bežne používaných 12 a 24 V.
Stačilo by ku tomu 5 malých 12 Voltových 5 Ah gelovych aku. ktoré by podľa stavu nabitia (13,5 V) a podľa stavu vybitia (12 V) mali na svorkách 67,5 - 60 Voltov.
Ako sa zdá, svoje ale urobí vhodné TV trafo, kedže vo väčšine schém je uvedené, že obvod má na výstupe napätie 10 - 30 kV.
Přílohy
VN generator Uvst 60 Voltov.jpg
bez kaskády
(27.92 KiB) Staženo 142 x
VN generator Uvst 58,8 Voltov.jpg
bez kaskády
(23.37 KiB) Staženo 103 x
sinusovy neusmernený VN generator.jpg
s kaskádou
(67.6 KiB) Staženo 122 x

PabloX
Příspěvky: 926
Registrován: 16 kvě 2005, 02:00
Bydliště: Ruzomberok
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od PabloX »

Ja som ten motor robil, na napajanie som pouzil VN kaskadu, nejake foto tu http://www.tatralom.com/pabloX/Foto/Kaskada/kaskada.htm

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od Lukas-Peca »

Já jsem to taky stavěl, na napájení bohatě stačí zdroj pro plazmovou kouli: http://www.danyk.wz.cz/plazma.html. Akorát na ,,tryskách" není modrá záře. Při provozu to pěkně prská :)
Lifter jsem stavěl taky, ale nějak to nechodilo :oops:

Uživatelský avatar
Wortex
Příspěvky: 47
Registrován: 02 lis 2006, 01:00

#14 Příspěvek od Wortex »

aké je napájanie toho Iontového motora. Striedavý prúd?? Aké napätie?

Uživatelský avatar
Wortex
Příspěvky: 47
Registrován: 02 lis 2006, 01:00

#15 Příspěvek od Wortex »

aké je napájanie toho Iontového motora. Striedavý prúd?? Aké napätie?

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“