primitvne sledovacie zariadenie

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Split
Příspěvky: 762
Registrován: 02 pro 2006, 01:00
Bydliště: Komárno

primitvne sledovacie zariadenie

#1 Příspěvek od Split »

Chcel by som vyrobit nejake take primitvne sledovacie zariadenie ktore by mi ukazalo na aky smer odo mna je moja plostica.Chcem to pouzit napr. na najdenie ukradnuteho vozidla,mobilu,penazenky.Je to prilis sci-fi alebo sa to da vyrobit aj doma?Nemyslim na baze gps ale skorej na principe sledovania radioveho signalu a prijimac by mal nejaku ledkovu indikaciu ktora by ukazala ci nalavo alebo napravo odo mna je plostica.
Vsetko co sa da pokazit sa raz pokazi.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Podívej se do knihovny (například městské) a hledej knížku "Poznáváme elelktroniku V. - vysokofrekvenční technika" od Václava Maliny, vydavatelství KOPP. Až si to pročteš, zjistíš, jak relativně složité je měřit sílu pole rádiového vysílače a co vlastně k tomu potřebuješ. Protože to, co chceš dělat, je vlastně činnost, provozovaná i při tzv. HONU NA LIŠKU neboli Rádiovém Orientačním Běhu = ROB, zkus si na netu najít i něco o tomto trochu zvláštním sportu - cross běh spojený s radioamatérstvím. Dobrý závodník v ROB musí umět i dobře zaměřovat - proto Tě tam odkazuju...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#3 Příspěvek od helios »

Vysielač nemusí byť zložitý, ale dobrý príjímač s indikáciou VF poľa a k tomu úzkosmerová anténa do ruky to nebude ani lacné, ani malé.

V niektorom staršom Amáre tuším modrom bolo čosi podobné na dlhých vlnách, prijímač mal ledy na výstupe. Malo to slúžiť na nájdenie svojho auta na parkovisku.
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#4 Příspěvek od helios »

Dali by sa tiež použiť dve stanice PMR, u vysielača znížiš výkon na nejakých 100-200 mW, u prijímača dáš namiesto pôvodnej gumky koax a na druhú stranu niekoľkoprvkovú YAGI anténu na pásmo 446 MHz.
Jednoduchšie to asi nepôjde...
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#5 Příspěvek od EKKAR »

Pokud chce tazatel "PLOŠTICU" a sledovat její signál nějakým zaměřovacím přijímačem, asi se k tomu nebude dát použít docela ŠKATULÓZNÍ PMR stanice, ať jsou sebeminiaturizovanější... Spíš bych to viděl na nějaký jednoduchý vf oscilátor, třeba v pásmu VHF, a moduloval bych to jednoduchým nf generátorem s lavinovým tranzistorem nebo jednoduchým klopným obvodem - to se dá postavit miniaturní a zamaskovat jako součást nějakého jiného zařízení... O to složitější to pak bude na přijímací straně - proto jsem taky hodil odkaz na ten ROB, ti se tímhle zabývají plánovitě a Česko má docela dobré výsledky v této disciplíně i na mezinárodním poli. Já se tím nezabývám, mně stačí o nich vědět, kdybych je nebo jejich činnost potřeboval - OK?
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Viper_T
Příspěvky: 49
Registrován: 24 čer 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od Viper_T »

Ahoj, ten článek co měl na mysli helios je asi tady na tomhle linku:http://mmapyroweb.wz.cz/navody/vyhladavac/hladanie.php
Nutně bych něco takového potřeboval, aby šel vysílač zaměřit alespoň na 100m např. zapadlý ve vysoké trávě. Ve VF technice se moc nevyznám, ale podle toho co jsem se tak různě dočet mi to schéma připadá nějak moc jednoduché, na to aby to fungovalo. Co si o tom myslíte vy?

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“