Talisman

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
nxn
Příspěvky: 659
Registrován: 18 dub 2007, 02:00
Bydliště: Turnov

Talisman

#1 Příspěvek od nxn »

Dostal jsem tohle rádio od známého tak jsem ho zapnul nic....tak jse měřil a přišel jsem na to že 99,9% kondiků je v p..... a tak jse chci zeptat jestli se to vyplatí opravovat.....nebo těhlech rádií se válí všude halda ??? A ještě jsem koukal že ty kondy jsou na 1kv-1,5kv...takoví napětí se tam podle mě nevyskytuje tak na co tak dimenzovaný,to by nestačily na 400v ???
Poslední slova před smrtí: ''nebojte to je nulák''....Praskla žárovka:''vyměň všechny elity''

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#2 Příspěvek od masar »

To, jest-li se to vyplatí, záleží na tom, jak si daného přístroje ceníš. Těch pár kondenzátorů není přece finanční problém. Jen jest-li jsi to s těmi procenty nepřehnal.
Co se týká dimenzování, tenkrát se vyrábělo z toho, co bylo. To byl začátek Tesly.

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od pajosek2 »

No,uvědom si že toto rádio nemá trafo,takže podle otpčení síťové vidlice se může stát,že budeš mít na kostře 230V. Toto napětí se Ti klidně potom bůže dostat Na anténí nebo zemnící zdířku.Proto se tyto vývody oddělovaly kondenzátora na vyžší napětí.
Jestli teoho Talismana nechceš,tak já ho od Tebe klidně koupím. Pokud ho budeš opravovat,tak ty kondenzátory se opravují tak,že se rozpostí asfalt,vytáhne se z pouzdra starý kondenzátor a zataví se do něj nový aby to vypadalo jako původní.

Uživatelský avatar
jano2
Příspěvky: 1748
Registrován: 28 pro 2006, 01:00
Bydliště: Orava,sever

#4 Příspěvek od jano2 »

Pri opravach podobnych zariadeni je velmi dobre mat oddelovacie trafo.Inač velke nebezpečie urazu el.prudom.
Malo toho viem,radšej sa spytam.

Uživatelský avatar
proel64
Příspěvky: 464
Registrován: 28 led 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od proel64 »

Kazdopadne toto radio je skvost pre zberatela,raz som jedno take robil a jeho majitel mi ho nechcel dat za nic na svete.Vyrabalo sa to myslim zaciatkom 50-tych rokov.Zaklad uspechu je pouzit originalne ovladaci gombiky ktore su z dobreho izolantu a pripevnene na osky potakov zapustenym srobom,takze sa nedaju dat dole za ziadnych okolnosti.Radio ma uzasnu selektivitu takze na prejdenie celeho rozsahu kv si treba zobrat dovolenku :D Ked nemas to oddelovacie trafo,co by bola dobra volba,tak aspon vadaskou pozri kostru a ked svieti tak otoc siet.vidlicu.....

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#6 Příspěvek od Crifodo »

Talisman se kdysi prodával v bazarech za 50,- a nikdo to nechtěl, cenu měla jen rádia z 20. let ve dřevě.
Za čas před ním budou sběratelé dostávat kontrakce jak prvorodičky. Takový je už život. Proto všechno co je k vyhození noste na půdy k 50 letému dozrání :lol:

Uživatelský avatar
nxn
Příspěvky: 659
Registrován: 18 dub 2007, 02:00
Bydliště: Turnov

#7 Příspěvek od nxn »

A ty kondy jak mam z toho asfaltu dostat abych nepoškodil tu trubičku jak je v ní zalitej ???
Poslední slova před smrtí: ''nebojte to je nulák''....Praskla žárovka:''vyměň všechny elity''

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#8 Příspěvek od Sendyx »

Zkus teplo a velmi mírné násilí.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od Lukas-Peca »

Já jsem ty kondy tavil normálně nad svíčkou, s trubičkou se nic nestalo. Jinak u těchto přístrojů je potřeba zapojit síťovou šňůru tak, aby bylo šasi spojené s pravým kolíkem v zásuvce.
Já jsem koupil za pár korun Pionýra z roku 1949, evidentně ležel dlouho na půdě, byla tam půlcentimetrová vrstva prachu. Stačilo vyměnit vadnou usměrňovačku (utavená katoda), proražený elektrolyt a síťovou šňůru. Asfaltové kondy byly naprosto OK. Přesto jsem jeden musel opravovat, neboť se mi při ohýbání jeho vývodů podařilo jeden vývod urvat :oops: . Jinak to chodilo na první zapnutí.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#10 Příspěvek od Crifodo »

Pravá dutinka v síťové zásuvce neznamená automaticky pracovní nulu, fáze může být podle současných pravidel dobrých mravů vlevo i vpravo, pouze musí být orientace stejně v celém objektu kde se instalace nachází. Aby na to pak někdo nespoléhal, že má šasi "nulované".
Talisman by měl být spotřebič třídy II, tedy bez přístupných kovových neživých částí, takže by mohl být zapojen dvoužilovým přívodem.

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od pajosek2 »

proel64 píše:Kazdopadne toto radio je skvost pre zberatela,raz som jedno take robil a jeho majitel mi ho nechcel dat za nic na svete.Vyrabalo sa to myslim zaciatkom 50-tych rokov.Zaklad uspechu je pouzit originalne ovladaci gombiky ktore su z dobreho izolantu a pripevnene na osky potakov zapustenym srobom,takze sa nedaju dat dole za ziadnych okolnosti.Radio ma uzasnu selektivitu takze na prejdenie celeho rozsahu kv si treba zobrat dovolenku :D Ked nemas to oddelovacie trafo,co by bola dobra volba,tak aspon vadaskou pozri kostru a ked svieti tak otoc siet.vidlicu.....
Naprosto souhlasím,ta selektivita je daná velmi kvalitní cívkovou soupravou,kde se dneska hrabou vstupní obvody Tzv.HI-FI věží,která dává tomu přijímači ty vlastnosti,které má.
Co se týká těch kondů,tak já je tavil nad plynovým sporákem za stálého točení a když se to po okrajích začalo tavit,šlo to pěkně vytlačit ven.

Uživatelský avatar
Peterseal
Příspěvky: 1983
Registrován: 24 lis 2006, 01:00
Bydliště: SR-Bratislava -Devínska Nová Ves

#12 Příspěvek od Peterseal »

A aký je to typ Talismanu?

Uživatelský avatar
nxn
Příspěvky: 659
Registrován: 18 dub 2007, 02:00
Bydliště: Turnov

#13 Příspěvek od nxn »

To je typ 305U (bez hodin) a ty kondy stačily by na 400V DC ?
Poslední slova před smrtí: ''nebojte to je nulák''....Praskla žárovka:''vyměň všechny elity''

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#14 Příspěvek od Hill »

Crifodo píše:Talisman by měl být spotřebič třídy II, tedy bez přístupných kovových neživých částí, takže by mohl být zapojen dvoužilovým přívodem.
Upřesním: norma tehdy znala tzv. "izolované provedení", toto označení se udrželo i u televizorů až do poloviny osmdesátých let.
V návodu měl Talisman uvedeno, že, bručí-li, má se zkusit otočit vidlice v zásuvce. A ta původní vidlice to umožňovala.
Jinak Talismany jakožto přístroje s označením ....-U byly univerzální a uměly chodit i ve stejnosměrných sítích.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#15 Příspěvek od Crifodo »

"a uměly chodit i ve stejnosměrných sítích"

což by dnešní TV a počítače a některá videa a podobní čínské vymoženosti měly umět zase, spínaný zdroj má na vstupu graetz a měl by umět trvale jednu polaritu. Takže větrníkoví experimentátoři by mohli mít částečně vyřešený problém, stačí jen nabíjet aku paralelně a pak je pro odběr pospojovat do série.

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“