Čo je to

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
DAP
Příspěvky: 147
Registrován: 10 pro 2006, 01:00

Čo je to

#1 Příspěvek od DAP »

Je to na sivom trojosom stožiary, ktoré sú rozne rozmiestnene - aj štyri pri sebe
Je to niečo pasívne alebo aktívne ( nejaký žiarič ) ???
Ďakujem
Přílohy
2.jpg
(18.77 KiB) Staženo 145 x

Uživatelský avatar
DRAKE
Příspěvky: 276
Registrován: 05 zář 2005, 02:00

#2 Příspěvek od DRAKE »

Kde si to viděl?
Ježíš na kříži zaplatil za naše hříchy a tím nás osvobodil od věčné smrti. Platí i pro bastliře :-).

Uživatelský avatar
DAP
Příspěvky: 147
Registrován: 10 pro 2006, 01:00

sky

#3 Příspěvek od DAP »

Menšia vojenská radarová zakladňa - zdá sa, že to je niečo novšie.
Stožiar má výšku niekoľko metrov.

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#4 Příspěvek od Radix »

Je to anténa typu souosý svislý radiátor. Spodek antény (svislé tyčky dole spojené kroužkem) je dlouhý čtvrt vlny, vodič, který je schovaný v krytu též.
Jako celek to tvoří půlvlnný radiátor. Někdy je ten spodek antény z plné trubky, říká se mu rukáv.

Uživatelský avatar
DAP
Příspěvky: 147
Registrován: 10 pro 2006, 01:00

#5 Příspěvek od DAP »

RADIX : a ku akej kominukácii sú určené.
Oni totiž boli akoby chaoticky rozmiestnené vo vzdielonosti od seba cca. 10 - 20 m v okolí akýsi skladov. A niekde uprostred boli až štyri na jednej konštrukcii.

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#6 Příspěvek od Radix »

K čemu jsou konkrétně určené, to už vědět nemohu.
Nasaď tam nějakého špióna.

Uživatelský avatar
honza637
Příspěvky: 526
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od honza637 »

Možná by bylo fajn nafotit celou soustavu těch anten. Třeba jejich vzájemná pozice něco určí. Obdobně zajímavá věc je radar pro letecký provoz. Je asi 30km odemě a vypadá to jako veliká parabola (cca 20m) a po jejím obvodu je umístěna jedna "koule" vedle druhý. Kdo neví na co to je na to těžko přijde:)
Kolik serverů jsi zničil, tolikrát jsi adminem.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#8 Příspěvek od EKKAR »

Pokud je to pořád orientováno jako na té fotce - vzhůru, buď kolmo, nebo pod nevelkým úhlem od vertikály, napadá mne jeden účel, který by to mohlo mít - mohlo by to sloužit k zjišťování stavu ionosféry nebo vůbec atmosférického rozptylu - kvůli zjištění stavu přenosových podmínek na trase předpokládaného dálkového spojení na KV nebo VKV.
Je to ale POUHÝ DOHAD - skutečnost může být úplně jiná.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
honza637
Příspěvky: 526
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od honza637 »

logiku to ale má. Já osobně bych hádal, že by to mohl být i radar ale fakt je, že na ten se mi to zdá malé a navíc jsem nikdy neviděl tyhle anteny na radaru používat.
Kolik serverů jsi zničil, tolikrát jsi adminem.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#10 Příspěvek od EKKAR »

Já ano - ale jen jako ozařovače velké paraboly, která záření fokusuje do úzkého svazku - 100% opačný princip než u antény na satelit... Navíc nevím, jestli to byl radar, nebo směrový vysílač pro družicové spojení - bylo to na observatoři u Panské Vsi, tak nějak 20 let nejmíň nazpět - byla to éra družic INTERKOSMOS a MAGION.... Nevím, jestli to byl zrovna tenhle typ antény s čtvrtvlnnou protiváhou, ale vypadalo to podobně.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
DAP
Příspěvky: 147
Registrován: 10 pro 2006, 01:00

#11 Příspěvek od DAP »

honza637 : najprv som sem dal fotku celej zostavy, ale následne vymenil za tú čo je hore - ono by to už asi trochu zaváňalo špionážou :) nie som odborník cez právo, tak prečo to riskovať :wink:

EKKAR : ako prvé ma napadlo či nejde o nejaké termožiariče, ktoré by znemožnili sledovanie termovíznymi prostriedkami umiestnenými na vojenských satelitoch alebo vysoko letiacich prostriedkoch : nuž aj spriatelená čína disponuje už touto technologiou :)
Bohužial nemám termokameru ani prístroj merajúci tepelné žiarnie, takže je to len na urovni dohadu

Ale možno som videl priveľa sci-fi poviedok a bude to predsa len niečo prozaickejšie :wink:

Uživatelský avatar
DAP
Příspěvky: 147
Registrován: 10 pro 2006, 01:00

#12 Příspěvek od DAP »

Rád by som sa opýtal ešte na niečo ďalšie :
Na malých oplotených plynových staničkách bez obsluhy sa na každej nachádza malá smerová anténa.
Ku akej komunikácii, aký charakter má toto bezdrôtové spojenie.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#13 Příspěvek od EKKAR »

Plynař nejsem, ale troufnu si tipnout, že je to linka sloužící k obousměrnému přenosu - z centrály na redukční/kontrolní stanici nějaké ovládací povely, opačným směrem nejspíš nějaká signalizační zpětná vazba a dost možná i nějaké to měření - tlak/průtok/teplota a co já vím ještě. Přenos v dnešní době jak jinak než digitálně kódovaný... Mohl bych se zeptat souseda, dělá u VČP, ale pochybuju, že by mi řekl přesnou informaci - ve špatné hlavě by mohla vést k ještě špatnějším nápadům a z tohoto důvodu bych já osobně tyto informace utajil minimálně na stupeň DŮVĚRNÉ.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
SIDTIM
Příspěvky: 1228
Registrován: 23 lis 2006, 01:00
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

#14 Příspěvek od SIDTIM »

Podobně najdeš podobné antény i u studní a u některých trafostanic na sloupech. A když projedeš pásmo od 140 do 175 Mhz, tak určitě někde narazíš na cvrlikání - u nás jsem naladil tzv. "vodoznaky", tedy informace o stavu hladiny v jednotlivých studních. Ty jsou přijímány centrálou, obvykle na vyvýšeném místě a dále zpracovávány dispečerem.
..a co shoří, nezhnije..!

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#15 Příspěvek od kbulda »

To Ekkar.
Panská Ves
http://www.ufa.cas.cz/html/paves/CESKY/

Karel

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“