Co je šetrnìjší

Servisní část určená pro profesionály

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
toman

Co je šetrnìjší

#1 Příspěvek od toman »

Mám dotaz ,co je k TV šetrnìjší vypínat ji sí￾.vypínaèem,nebo pouze DO -do režimu standby?? Nìkdo uvádí že pøi zapínání sí￾.vypínaèem dostává zdroj šlupky a nièíse.Další zase že je šetrnìjší tv vypnout DO ale tam je zase hrozba blesku nebo RGV pracovníci v noci prsknou do sítì 400v.

kondik
Příspěvky: 3763
Registrován: 25 pro 2006, 01:00

#2 Příspěvek od kondik »

xxx
Naposledy upravil(a) kondik dne 12 lis 2017, 19:17, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#3 Příspěvek od mi-ro »

Já se přikláním k vypínání pouze do stby dálkou. Při zapínání vypínačem dochází poměrně k velkýmu namáhání zdroje což uvádíš a k mech. namáhání desky spojů okolo vypínače. Přepětí v síti je třeba řešit jinde a blesku je úplně jedno jestli to máš v off nebo stby.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
stevo59
Příspěvky: 467
Registrován: 16 čer 2007, 02:00
Bydliště: pod Tatrami

#4 Příspěvek od stevo59 »

Spínané zdroje sú riešené s mäkkým štartom. To čo počuť ako tzv. šlupku je obvod demagnetizácie obrazovky, ktorý so zdrojom spravidla nemá nič spoločné ( okrem poistky). Š.

toman

#5 Příspěvek od toman »

Ono taky tím DO je to praktické,než chodit jako magor k TV.U nìkterých lidí je to taková zdeformovanost,že když nìkde nìco vidí svítit staèí jen led ,tak si myslí že to žere proud a vypínají to.

toman

#6 Příspěvek od toman »

to :Stevo59-A co ten mìkký start zpùsobuje??? To ta -ne zrovna levná souèástka co jsem si ji objednával až na Slovensku že!!

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od workhard »

Z bezpečnostního hlediska je zase lepší to odpojovat od sítě (nebezpečí požáru atd.)

Uživatelský avatar
stevo59
Příspěvky: 467
Registrován: 16 čer 2007, 02:00
Bydliště: pod Tatrami

#8 Příspěvek od stevo59 »

Ta ne zrovna levná součástka je pozistor, ktorý je súčasťou obvodu demagnetizácie.(ak si myslel na to).Prúdový náraz ktorý vznikne pri zapnutí pri nabití sieťového kondu býva zmiernený odporom, ale štart samotného zdroja je mäkký - pozri si zdroje riadené TL 494, UC 3842,... Š.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#9 Příspěvek od EKKAR »

A ten pozistor právě dělá tu "šlupku" proudu do demagnetizační cívky na obrazovce - je to jeho práce, na to je tam. Studený pustí proud do cívky, tou peckou se ohřívá, jeho odpor stoupá, výkon na něm ztrácený se zvětšuje, tím stoupá i ohřev - a tím i odpor, takže po relativně velmi krátké době se protékající proud zmenší na téměř mizivou hodnotu, která ale způsobeným úbytkem napětí vytváří dostatečný tepelný výkon, aby udržel pozistor ve stavu vysokého odporu. Tento stav trvá i v režimu Stand-By, proto se doporučuje OBČAS (já to dělám tak jednou měsíčně) Tv vypnout síťovým spínačem a po malé chvíli na vychladnutí pozistoru (stačí 5 minut) ji opět zapnout. Při stálém vypínání DO jen do stavu Stand-By k demagnetizaci nedojde, může tím dojít k destabilizaci barevné konvergence. Takže občasné vypnutí "síťákem" nejen neškodí ( je na to stavěný nejen spínač, ale i zbytek obvodů) ale doslova prospívá.
Jinak důrazná varování nenechávat nejrůznější spotřebiče pouze ve stavu Stand-By téměř ve všech návodech pocházejí z několika málo soudních sporů, kdy došlo vinou závady k požáru přijímače nebo jiného spotřebiče, ponechaného bez dozoru a protože výrobce tuto astronomicky malou pravděpodobnost opomněl uvést do návodu, soud ho na tomto faktu dostal. Všichni výrobci na světě si tak proto zabezpečují své finance před nutností vyplácet případné odškodné. Osobně nevidím důvod, proč spotřebič neponechávat polovypnutý, krom případů, kdy spotřebič má i v tomto stavu nezanedbatelný příkon.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#10 Příspěvek od rnbw »

Urcite vypinat. Elyty potom vydrzia omnoho dlhsie. Aj smejdovym ATX PC zdrojom dokaze uplne vypinanie dost predlzit zivotnost.

Uživatelský avatar
jef111
Příspěvky: 2125
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: okr. Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od jef111 »

Nj mě by se teda nechtělo pořád chodit a vypínat TV síťovým vypínačem. I když je zase pravda že to elytům opravdu ušetří.
Ten případ člověka co všechno svítící vypíná mám doma, takže si to naplno "užívám". Nevadí že něco hřeje a žere, hlavně to nesmí ani trošičku svítit. Pak to totiž LOGICKY nemůže spotřebovávat žádnou elektřinu žeano... :lol: :lol:
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet :D
www.sigmaphon.cz

Uživatelský avatar
Mourek
Příspěvky: 1285
Registrován: 17 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od Mourek »

rnbw píše:Urcite vypinat. Elyty potom vydrzia omnoho dlhsie. Aj smejdovym ATX PC zdrojom dokaze uplne vypinanie dost predlzit zivotnost.
Dovolím si oponovat, měl jsem jednou asi 40 PC s blbými zdroji EMKO. No a ty co se nevypínaly běžely a ty vypínané odešly do 6 měsíců. Ovšem pak stačil výpadek proudu a nějaké PC nenaběhlo.

Uživatelský avatar
jano2
Příspěvky: 1748
Registrován: 28 pro 2006, 01:00
Bydliště: Orava,sever

#13 Příspěvek od jano2 »

Niekde som videl navod k obsluhe,bolo tam pisane ,že sa nedoporučuje ani spat pri TV vypnutom iba DO.
Malo toho viem,radšej sa spytam.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#14 Příspěvek od Cust »

souhlas s Ekkar, vypinat tak jednou mesicne hl. vypinacem.
ale neni to z moji hlavy, to mi tvrdil muj stryc opravar, ale me je to jedno, televizi nevlastnim :-)

co se tyce zivotunebezpecne vzdalennosti od TV, tusim ze je to zpusobene jen brzdnym zarenim vyvolane brzdenim zobrazovacich elektronu v atomarnim obalu stinitka TV (v rentgenovskem spektru). Jinak indiani nechteli spavat ve ctveratych mistnostech - alespon to tvrdil Kája Máj
Naposledy upravil(a) Cust dne 24 říj 2007, 09:00, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
jano2
Příspěvky: 1748
Registrován: 28 pro 2006, 01:00
Bydliště: Orava,sever

#15 Příspěvek od jano2 »

V pohotovostnom stave je odber 5 až 7W,ked to spočitaš za tyžden,mesiac,rok,tak sa asi oplati vypinat vypinačom.
Malo toho viem,radšej sa spytam.

Odpovědět

Zpět na „Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce“