Čítač BM533 - Problém s digitrony

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jef111
Příspěvky: 2125
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: okr. Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Čítač BM533 - Problém s digitrony

#1 Příspěvek od jef111 »

Už druhý den si tu s tím hraju. Bylo tam víc drobných závad, kontakty, elyty... ale je tam ještě problém se zobrazováním některých čísel a s tím si nevím rady. Problém se projevuje u všech zobrazovačů stejně, takže chybu ve vlastních zobrazovačích bych asi vyloučil. Čísla 1,2,3,4,9 se vždy zobrazí normálně, ale čísla 5,6,7,8 se zobrazí jen tak napůl. Nesvítí jim vždy horní část, takže pětka se zobrazí jen jako "oblouček s čárkou nahoře", šestka jako "kolečko dole" a sedmičce a osmičce chybí část vpravo nahoře.
Pamatuju se že už jsem to u nějakého přístroje viděl ale čím to bylo to nevím. Nevíte někdo?
Dík M.
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet :D
www.sigmaphon.cz

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#2 Příspěvek od jandu »

Ak display pracuje v "multiplexnom režime", treba závadu hľadať v dekodéri. MH74141 vymeniť.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#3 Příspěvek od Sendyx »

Když se nezobrazuje číslo celé, je tam malé napětí nebo malý proud. Otestuj vše kolem toho.

Uživatelský avatar
jef111
Příspěvky: 2125
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: okr. Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od jef111 »

Sendyx píše:Když se nezobrazuje číslo celé, je tam malé napětí nebo malý proud. Otestuj vše kolem toho.
JJ to by mohlo být, 74141 jsou tam pro každý zobrazovač zvlášť a tím to tedy nebude.
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet :D
www.sigmaphon.cz

Uživatelský avatar
jef111
Příspěvky: 2125
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: okr. Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od jef111 »

Zobrazovače mají mít na anodě +295V, je tam 300V. Filtrační elyty jsem měnil, zvlnění je asi 2V p-p. Pak už jen 74141 spínají katody, jinak tam nic jiného zapojené není. +5V pro napájení logiky je taky v pořádku. Je hodnota anodového napětí tak kritická, že může vadit změna jen o 5V? To se mi nezdá.
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet :D
www.sigmaphon.cz

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#6 Příspěvek od Crifodo »

Zkus nějaký digitron odpojit od dekodéru a manuálně rozsvítit přes omezující odpor přímo ze zdroje, abys vyloučil chybné spínání. Digitron má nějakou životnost, ale nezdá se mi že by odešly všechny přesně naráz.
Jinak jsou to jen doutnavky, žádný složitý problém tam být nemůže, jestli víš typy tak si můžeš porovnat katalogový proud s naměřeným.

Uživatelský avatar
vybihal
Příspěvky: 297
Registrován: 04 čer 2007, 02:00
Bydliště: Suchý

#7 Příspěvek od vybihal »

Ahoj,
tusim ze tam je digi ZM1080T - muzu poslat na odskouseni.
Mam i navod - bohuzel bez schemat.
VyBiSu

Uživatelský avatar
jef111
Příspěvky: 2125
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: okr. Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od jef111 »

To:Vybihal
Jaký návod jsi myslel? Na BM533 mám kompletní dokumentaci se vším všudy, takže tady problém není. Časem ji i oskenuju a hodím na net.
Jsou tam ty ZM1080T, kdyby se Ti chtělo nějaké poslat bylo by to super. Zkusím pokusy s těmi co tu mám a uvidím.
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet :D
www.sigmaphon.cz

Uživatelský avatar
vybihal
Příspěvky: 297
Registrován: 04 čer 2007, 02:00
Bydliště: Suchý

#9 Příspěvek od vybihal »

Mám návod co se dával k přístroji, ale schémata už někdo ztratil. Někdo tu dokumentaci tady už sháněl. Tento přístroj mám, ale moc ho nepoužívám.
Mohl bych ale poměřit napětí v bodech které si zvolíš.
Stačilo by mi poslat schéma zobrazovací jednotky s vyznačením bodů.
VyBiSu

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#10 Příspěvek od Sendyx »

Já bych doporučoval podívat se na to, čím je omezen proud digitronem - musí tam být nějaké odpory, a když tak zkontrolovat, jestli tam třeba nejsou rozpojené spol. body zdrojů, jak velký úbytek je na 74141 apod.

Uživatelský avatar
jef111
Příspěvky: 2125
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: okr. Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od jef111 »

Všechny digitrony mají anodu přes 56k odpor proti +295V, katody jsou přímo bez omezení spínány k zemi přes 74141. Pak je tam ještě napětí na anody pro speciální znakovky, ale ty fungují dobře. Takže jediné věci které mohou mít vliv na zobrazení znaků jsou: anodové napětí (v pořádku), 74141 (v pořádku, zkoušel jsem přehodit z jiného přístroje) a nakonec zobrazovače. Takže podle mě je to na 100% jimi. Dnes jsem získal dva ZM1080 tak jeden zkusím vyměnit a uvidím.
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet :D
www.sigmaphon.cz

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#12 Příspěvek od Sendyx »

Zkus ty odpory 56K trochu snížit, změřit na nich když tak úbytek...
mi jedna digitronová ptákovina svítila dost divně, než jsem zjistil, že 74141 má v seplém stavu úbytek cca 35V.

Uživatelský avatar
NOVEX
Příspěvky: 24
Registrován: 07 led 2008, 01:00
Bydliště: Ivanovice na Hané

#13 Příspěvek od NOVEX »

Asi tě nepotěším,ale pokud se ti některá čísla nezobrazují celá,jsou už vyšeptané digitrony.Pomůže buď snížit odpory v anodách digitronů (pozor na proud u 74141)nebo lépe,udělat malý zásah,vyrobit plošňák osazený 7447 a použít LED displeje se spol.anodou.Vstupy A,B,C,D u 74141 odpojit a připojit na stejné u 7447.A máš po problému.

Uživatelský avatar
jef111
Příspěvky: 2125
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: okr. Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od jef111 »

Díky za tip, no definitivně jsem usvědčil ty digitrony už dřív. Dělal jsem s tím nějaké pokusy a podařilo se mi ten proud 74141 překročit a několik jich odpravit :( Led displeje tam nechci, to by ztratilo to kouzlo :lol:
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet :D
www.sigmaphon.cz

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#15 Příspěvek od EKKAR »

Dám opačnou radu - místo obvodu 74141 zapoj 7442 - je to také dekodér BCD na 1 z 10, ale má jinak orientované vývody a jen TTL výstupy, na to pozor! - a katody digitronů spínej k zemi přes oddělovací tranzistorové stupně s patřičně dimenzovaným záverným napětím. Je to trošku těžkopádné, ale jako náhrada 74141 to vyhoví i tehdy, když prostě 74141 není k sehnání. Asi tak před rokem jsem to bastlil do jednoho porouchaného multiplexovaného digitronového displeje, protože novou 74141 jsme nesehnali... jako tranzistory ke spínání 180V jsme použili KF469/470 a jejich ekvivalenty vykuchané ze starších barevných TV - na 10místném displeji byly asi 4 různé značky, ale protože nejedou v lineárním režimu a proud (a tím i jas digitronu) je víceméně určen sériovým odporem v anodě, nebyly rozdíly příliš patrné.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“