Formování

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Skay
Příspěvky: 628
Registrován: 22 úno 2007, 01:00
Bydliště: Tábor (jih)
Kontaktovat uživatele:

Formování

#1 Příspěvek od Skay »

Zdravím,jde mi o to že na stánkách ( http://www.zesilovace.cz/view.php?cislo ... 2005021801 ) uvádí počáteční formovací proud u průmyslovných kondezátorů až 30mA,od původního majitele vím že cca 5 let stály,když jsem je zapojil na DC 50V přes odpor 500 ohm tak kondem neteklo více jak 0,5mA.Tak nevim jestli už jsou po smrti nebo ten proud za čas naroste. (6000u/350V) nechci to proto nějak pokoušet a radši se zeptám jestli je to normální,nebo co s tím.Díky.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od workhard »

ŘEKL BYCH,ŽE PROUD BY MĚL ČASEM SPÍŠ KLESAT,JAK SE OBNOVUJÍ IZOLAČNÍ SCHOPNOSTI ELEKTROLYTU. :wink:

Uživatelský avatar
Skay
Příspěvky: 628
Registrován: 22 úno 2007, 01:00
Bydliště: Tábor (jih)
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Skay »

no právě...tak když začnu na 50V a proud je do 1mA,jak můžu zjistit na čem jsem ... nechce se mi věřit že po 5 letech odstavení budou mít provozní vlastnosti jako právě koupený kond,těžko tedy zjistit v jakym stavu je vrstva dialektrika když ani předpokládaný proud tam neteče.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od forbidden »

Tak zmer zhruba kapacitu a uvidis. Ja nedavno formoval 24 kondiku co staly asi 20 let a taky mely pocatecni proud hluboko pod uvadenym limitem.

Uživatelský avatar
vombat
Příspěvky: 744
Registrován: 18 srp 2005, 02:00
Bydliště: Chrudimsko
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od vombat »

Zkus je připojit přes 10K odpor na jmenovité ss napětí a měř. Proud by měl být zpočátku velký a pak klesat. Velikost proudu je závislá na kvalitě elektrolytu (pokuď tam ještě nějaký je) a na tom jak hodně je zeslabena kyslíčníková vrstva. Teprve po naformování změř kapacitu a ESR. Potom se rozhodni co s nimi.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#6 Příspěvek od jandu »

Formuj spôsobom nabiť/vybiť. Samozrejme cez odpor. Po niekoľkých cykloch to dostane svoje parametre - ak nie, tak je kondenzátor na vyradenie.

Uživatelský avatar
Petr603
Příspěvky: 172
Registrován: 03 dub 2006, 02:00

#7 Příspěvek od Petr603 »

Ja sem zkousel formovat nejake starsi prumyslove kondenzatory 4700uF/63 ,rozjizdel jsem je na zdroji 2x30v ,tj. poustel jsem do nich postupne 0-60V. Po nabiti na 60V mely svodovy proud cca.150uA, do par minut klesl na 20-30uA. Nektere sem vybil pres odpor,jine nechal tak.Po par dnech na nich meril napeti,myslim ze po 3dnech na nich bylo cca. 46V .Kapacitu jsem jim jeste nemeril.. Myslim ze budou i pres sve stari stale lepsi nez vetsina dnesnich prodavanych..

Uživatelský avatar
Skay
Příspěvky: 628
Registrován: 22 úno 2007, 01:00
Bydliště: Tábor (jih)
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od Skay »

no když je to opravdu tak málo...asi závisí kus od kusu (nebo na výrobci) jaký bude ten formovací proud,jak jsem psal 1mA zkusim to teda taky,akorát by mě zajímalo kde na tom zesilovače.cz sebral těch 30mA to je při 50V 1,5W-mi příde na kond docela hodně...Díky všem za podělení se se zkušeností :)

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#9 Příspěvek od Sendyx »

Formovací proud je závislý na kapacitě, prov. napětí atd., dává se tak malý, aby nedocházelo k rozkladu elektrolytu a také k znatelnému ohřevu pouzdra. Opravdu by to pro nějaký 100000uF/40V klidně mohlo být i pár desítek mA.... ale určitě to nebude tolik u kondu 22uF/600V :) .

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#10 Příspěvek od mtajovsky »

Nedávno jsem vyhrabal jsem ze sklepa kondenzátory SPRAGUE, které pocházejí z rozebraných zdrojů sálových počítačů ICL (70. léta). Jeden kousek, 21000 uF/100V nabitý na 70V jsem zapomněl vybít a asi po týdnu došlo k jeho vyzkratování dotykem o plechové šasi. Pěkná šleha. Má na hřbetě skoro 40 let a ještě drží kapacitu i náboj.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od forbidden »

Jo ty mam taky, jeste pak Mallory tusim. Na stredni jsem mel brigadu rozebirani saloveho pocitace v jedne velke firme, tam bylo uzasnych soucastek, to provedeni 8O Nektery kondiky porad jeste pouzivam a nezda se, ze by ztracely kapacitu, nebo vysychaly.

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#12 Příspěvek od helios »

Potvrdzujem, Mallory 100000mFd/15V používam dodnes na oživovanie NiCd akumulátorov so zvodom.
Dva 68000mFd fungujú aj s trafákom rovnakého pôvodu v zdroji 1.2 až 16V/25A. Tam mi ale odišlo zopár sieťových vypínačov z dôvodu veľkých zapínacích špičiek. 30A perekľučáteľ vyriešil aj tento problém. :)
SMEP bol vďačným zdrojom komponentov, známy má zasa z motora z mechaník 24V/100W urobenú stojanovú vŕtačku na plošáky, ide veľmi ticho, takže môže vrtať aj po nociach v paneláku... :idea:
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
Skay
Příspěvky: 628
Registrován: 22 úno 2007, 01:00
Bydliště: Tábor (jih)
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od Skay »

tak už jsem asi zkončil,formoval jsem menší kond 4700/450V na 430V se proud ustálil na 250uA a už 9 hodin mírně kolísá kolem této hodnoty.Ještě bych měl dotaz jak se měří kapacita kondů ?ve škole máme RLC most ale takovéhle kapacity umí asi ty o pár řádů ceny výš,dalo by se to zpočítat jako vybíjení přes známý odpor a sledovat čas ? a ESR ?

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#14 Příspěvek od Radix »

Kondenzátor větší kapacity (i elektrolytický) změříš snadno i bez speciálního můstku.
Návod ti posílám mailem.

Uživatelský avatar
Skay
Příspěvky: 628
Registrován: 22 úno 2007, 01:00
Bydliště: Tábor (jih)
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od Skay »

Díky za to,ale abych řek pravdu nejsem z toho moc moudrej.připojovat kond na síť a měřit proud by možná šlo,ale snad ne u elektrolytu ?! už jen ta myšlenka elyt a AC napětí se mi docela nelíbí,neexistuje nějaká jiná ne tak brutální metoda ? 8O

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“