FM anténa

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

FM anténa

#1 Příspěvek od konosuke »

Zapojením kabelové televize mně zůstala nevyužitá širokopásmová anténa, tzv.síto nebo matrace. Přídavné directory. Recyklovat škoda, má vlastní symetryzák, předzesík, 2xFET Siemens, 30dB. Konstrukčně předurčená pro příjem vyšších kanálů IV. a V. TV pásma, cca 400-900 MHz. Zisk stoupá k vyšším kmitočtům. Úhel příjmu jen 18st., nutno přesně směrovat na vysílač. Závěrem: dá se použít pro FM tuner SONY ST-S 390, 0.9 uV a příjem VKV II. 87.50-108 MHz ? V přiloženém letáku uvádějí že zvládne i I.-III. TV pásmo a tyto kmitočty se zčásti prolínají z FM.
Přílohy
síto.jpg
(37.08 KiB) Staženo 70 x

Uživatelský avatar
Ivan_Ryger
Příspěvky: 1265
Registrován: 02 bře 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

#2 Příspěvek od Ivan_Ryger »

no neda sa povedat, ze na FM by to bolo idealne. Chytit signal chytite i na kus drotu, no problem tu je ten, ze YAGI-ho anteny su velmi uzkopasmove. No v kazdom pripade na to nieco chytite pri dostatocnej intenzite signalu.

Uživatelský avatar
SIDTIM
Příspěvky: 1228
Registrován: 23 lis 2006, 01:00
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

#3 Příspěvek od SIDTIM »

Stojí za zvážení, zda ten kus drátu, nebo jednoduchá anténa HB9CV by neměly lepší výsledky.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#4 Příspěvek od konosuke »

Ano, pokojová anténa typu parohy...jenže pohybem přítomné osoby v místnosti vznikají odrazy, útlum příjmu jakož i jiné parazitní jevy. Proto externí anténa s nerušeným výhledem do směru. Jednoduchá 3-el. YAGI
taky dobrá, výkon postači a úhel vyzařování cca 54st. To je výhodné pokud příjem z více míst.

Uživatelský avatar
SIDTIM
Příspěvky: 1228
Registrován: 23 lis 2006, 01:00
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

#5 Příspěvek od SIDTIM »

No, nevím, HBéčko je třeba na http://pmr.euweb.cz/hb9cv.htm , když jsem bydlel na koleji v Brně, dva svařovací dráty a tyč od smetáku ukradená uklízečce, a už nám šlapalo O3 (Wien) jak hodinky.. Na to, jak je HB jednoduché, podává zajímavé výsledky..

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#6 Příspěvek od EKKAR »

Síta neboli matrace nejsou pro tak nízké kmitočty, jako jsou používány v FM2 pásmu, příliš vhodné. Je to dáno malými příčnými rozměry, které nedosahují ani čtvrtinu vlnové délky v horizontálním směru neboli směru nejčastěji používané polarizace pro FM vysílání. Mají velmi malý odstup signál/šum - to znamená, že sice "něco" nachytají a zesilovač tomu "něčemu" dodá "sílu", ale zároveň zesiluje i obrovské množství šumu a ruchů. Lepším řešením je opravdu HB9CV nebo 3-el (nejvýš 5-el) Yagi, samozřejmě nikoli ledasjaká, ale navržená a vyrobená s patřičnými rozměry, pro dané pásmo - a garantuju Ti, že ani nebudeš potřebovat zesilovač.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
SIDTIM
Příspěvky: 1228
Registrován: 23 lis 2006, 01:00
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

#7 Příspěvek od SIDTIM »

To Ekkar: ... a navíc ty zesilovače v "matracích" rády kmitají - pravda, záleží na výrobci - ale už jsem jich pár potkal.
To konosuke: opravdu bych tu matraci raději odvezl na chatu k příjmu TV a k FM rec. si sestrojil HB nebo 3-5prvkovou Yagi. Výsledek bude skutečně lepší, a jak píše Ekkar i bez zesilovače, vždyť zesilovač Ti zesílí vše co příjmou nenaladěné prvky antény - tedy v případě matrace. A výsledek nebude k chlubení.

Uživatelský avatar
Puda
Příspěvky: 386
Registrován: 20 kvě 2005, 02:00
Bydliště: krkonoše
Kontaktovat uživatele:

fm

#8 Příspěvek od Puda »

jo a nebo by bylo lepsi ohnout 4-ku nebo 6-ku tvrdej drat (al,cu) a udelat z nej dipol asi tak 80x10 cm.
ty matrace jsou fakt hrozny a ten zesilovac v nich ma nejvetsi zisk v 4. a 5.
tv pasmu coz sou podstatne vyssi kmitocty nez u fm2 v 1. tv pasmu ma tak 10db coz je sice hezky ale stejne by to zahltilo popr. rozkmitalo ten tuner
zesilenym signalem vyssich kmitoctu ktery ta matrace chyta skoro kolem dokola.
MATRACE NEBRAT -ani na TV
mozna by se na ni dali chytit ufouni
Absolutně korektní jedinec s extrémními názory.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#9 Příspěvek od masar »

Každá správně navržená anténa má svoje přednosti a nedostatky vůči ostatním. Tzv. matrace je soustava 4 celovlnných dipólů, která se vyznačuje širokopásmovostí, slušným ziskem v celém IV. a V. tv pásmu, velkým předo-zadním poměrem příjmu, ale co je někdy málo ceněno - velmi malou délkou. To člověk ocení při hledání maximálního příjmu slabých signálů, které jsou ve většině případů nehomogenní, tj. vykazují pravidelná maxima a minima vzdálené od sebe jen délku vlny (např. 50cm). Anténa Yagi dlouhá 1m tedy to co v 1. polovině své délky získá, ve druhé zase vyzáří (zjednodušeně řečeno) a výsledek je žalostný i pro vysoce ziskovou anténu Yagi. Pamatuji se, jak jsem v 80. letech hledal na půdě místečko s nejsilnějším signálem tehdy začínajícího vysílání sovětské televize na 52. kanálu, kde jedině tato anténa opatřená kanálovým předzesilovačem objevila jediné místečko a zajistila kvalitní příjem. Tož tak. :wink:

Uživatelský avatar
SIDTIM
Příspěvky: 1228
Registrován: 23 lis 2006, 01:00
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

#10 Příspěvek od SIDTIM »

To lítání po půdě a následně po střeše jsem absolvoval také... když začínala Premiéra... Jo, s matrací se musí počítat jako s anténní soustavou se všemi jejími klady i zápory.. :) Zase ji ale koupíte v kdejakém supermárketu i s ještě dražším máslem.
Já bych začal správně spočítaným dipólem a pak v případě možností by to bylo právě to HB. Jsou takoví, co mají na FM SWANku... No, to abych si k tuneru pořídil řádný útlumový článek, nebo 1 km svodu..
K té matraci říkám totéž, co k reproduktorům: Traktorem se jezdí po poli a limuzínou po dálnicích. Opačně to dost dobře nejde. Nechme tedy TV anténu jejím pásmům a pro FM posuňme se dolů, k větší fyzickým délkám.. :pravnik:

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#11 Příspěvek od konosuke »

Také jsem si všiml na střechách okolních budov FM antén tvořených jednoduchým půlvlnným dipolem délky cca 1500 mm ovšem stočeným do kruhu a příjem pak v úhlu 360st. tedy všesměrová. Výhody i nevýhody, dává signál z různých míst, soukromých stanic je dnes v éteru spousta. Zároveň však sběrnice rušení a nežádoucích signálů které lze přiměřeně směrovou YAGI dostatečně eliminovat. Dnes se rozjíždí vysílání II.programu TV nova-cinema. Zde tedy prostor pro aplikaci matrace.

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#12 Příspěvek od Radix »

Pořiď si směrovou anténu a rotátor a máš vystaráno.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#13 Příspěvek od konosuke »

Ano rotátor to vyřeší, prodává se občas v Bille i s anténou a DO za celkem sympatickou cenu. Další možnost: manželka na balkoně, v ruce klíč plochá 13 a na můj optický povel hejbe anténou sem a tam. Jak jednoduché, účinné a...zadarmo. Já jsem svobodný člověk proto raděj ten točák z marketu.

Uživatelský avatar
SIDTIM
Příspěvky: 1228
Registrován: 23 lis 2006, 01:00
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

#14 Příspěvek od SIDTIM »

...a navíc poslouchat to camrání mrznoucí manželky z balkónu.... Raději dvě tlačítka v ruce a když už toho mám dost, tak vyjmu baterii z DO. S manželkou je to obtížnější a soud za to účtuje vyšší taxu.. :(

Uživatelský avatar
Puma17
Příspěvky: 512
Registrován: 04 říj 2006, 02:00

#15 Příspěvek od Puma17 »

Nebolo tu napisane ci je tato HB9CV idealna pre VKV prijem ? Chcem to pouzit k vezi. Aku ma charakteristiku ?

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“