Bacha na BU 808DFI

Servisní část určená pro profesionály

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
cikan
Příspěvky: 320
Registrován: 20 zář 2004, 02:00
Bydliště: Böhmische Trübau

Bacha na BU 808DFI

#1 Příspěvek od cikan »

Èlovìk se celý život uèí aneb jak si starý, tak jsi hloupý.
Vše zaèalo normálnì, kamarád pøinesl na opravu "kvokající Tv" (samozøejmì bez schématu). Zjistl jsem kompletnì "prošvihnutý" BU 808 DFI. V katalozích GM el., GES, ECOM jsem ho nenašel. Až v nejoblíbenìjším Kerr el. byl vèetnì dat: BU 808DF(S N) 1500V/5A/50W. Takže jsem odpájel vadný T (odsávaèka + odsávací licna), zmìøil ohmicky, zda tranzistor "neodešel" kvùli zkratu nebo svodu a zmìøil jsem po zapnutí pøísl. +120V (s umìlou zátìží). Vše OK, tak jsem pøipájel BU 2508DF (ten jsem zrovna našel v šuplíku) a TV nabìhla. Ale nastaly 2 problémy. Zmínìný tranzistor se høál "jako prase" a obraz se obèas horizontálnì zdeformoval (svìtlejší závoj asi do 1/3), tak na 2 až 4 sec. Pak zdánlivì bylo vše v normálu cca 30 až 200 sec. Pøidal jsem Al desku na chladiè(abych "neodpražil" BU) a zmìøil jsem si odbìr do koncového stupnì ø.r., pøi závadì byl cca 500 až 600 mA, pøi normálu cca 200 mA. Potom jsem zaèal postupnì mìøit rùzné kondíky kolem VN trafa (kapacitu a svod pøi jmen napìtí) a diody, všechno opìt OK. Po 2 až 3 hodinách rùzných experimentù jsem rezignoval a dopuruèil známému opravnu, kontejner nebo sehnat schéma. Do 14 dní byl zpátky se servisní dokumentací (v opravnì s ním vybìhli). Za 3 "kila" od pohrobkù pana Tesly dostal 9 listù A4, bez udaných hodnot jm. napìtí, osc. prùbìhù atd. Zaèal jsem postupnì kontrolovat všechny obvody pøipojené k VN trafu, ale pøi závadì se nezvýšil odbìr na primáru ani sekundáru(mimo pøívodu na +120V). Jen se zmenšil a mírnì zmìnil tvar budícího impulzu. Zkusil jsem tedy nìkde sehnat VN trafo, ale nikde žádná "akce"(dali jsme si strop 600,- Kè), dokonce jsem nenašel ani ekvivalent. Prohrál jsem s TV i druhé kolo KO. Mezitím jsem oživoval dalšího neboštíka a nemohl jsem najít nìjakého "švába", tak jsem brouzdal na NETu a napadlo mì se podívat, kdo nabízí BU 808DF. Dlouho nic až PS el. a u BU 808DF má pozn. Darlington. Takže si mi rozsvítilo. Po obj. jsem ho koupil, zabudoval do TV a bylo to. Takže malá chybièka pánù od Kerru mì stála nìkolik hodin zbyteèné práce a zamotanou hlavu nìkolik dní. Staèilo, aby v údajích o BU 808DF nebylo (S N), ale (S N-Da) nebo pøesnìji (S N-Da+Di). Ale øíká se konec dobrý, všechno dobré.

Všechny bastlíøe zdraví "cikán"

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od jezevec »

Uvedené chybné označení je u starších ceníků, u novějších je již správně uveden Da. Cenník, který jsem si stáhl asi před třemi měsíci už byl v pořádku. Podobné chyby se vyskytují i např. v katalogu IC Master a asi je nejde vyloučit. Taky sem se podobně "vyškolil" a od té doby si hodnoty neznámých součástek ověřuji v katalogových listech.

Uživatelský avatar
SMITH
Příspěvky: 1259
Registrován: 07 čer 2004, 02:00
Bydliště: Púchov , SLOVENSKO

#3 Příspěvek od SMITH »

Je ve¾mi pekné ,keï sa niekdo podelí o svoje "strasti". Nám neskúseným
to pomôže v da¾šej práci. Bodaj by takých príspevkov bolo viacej.

Uživatelský avatar
Jirka_1
Příspěvky: 5
Registrován: 10 pro 2004, 01:00

#4 Příspěvek od Jirka_1 »

Základ úspěchu je používat originální náhradní díly, náhradami ze šuplíku si koleduji pouze o průser.

Odpovědět

Zpět na „Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce“