Stavebnice s elektronkou

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

Stavebnice s elektronkou

#1 Příspěvek od Killroy »

Zdravím,
chtěl bych se zeptat zda někdo nepamatujete stavebnici s elektronkou kterou se zde pokusím popsat. Asi před 40lety jsem jí jako chlapec dostal nekompletní od jednoho radioamatéra a od té doby jsem se s ní už nikdy nesetkal. Domnívám se že byla ruská. Co mi utkvělo v paměti: plastová zelená základní deska s rastrem otvorů pro upevnění jednotlivých dílů. Jednotlivé součástky na destičkách s kolíky k zasazení do základní desky, propojení mezi sebou se provádělo pomocí jednotlivých vodičů takovým systémem samosvorných kontaktů. Stavebnice obsahovala sadu samostatných součástek, vysokoohmové sluchátko, ležatý ladicí kondenzátor a elektronku v patici (bohužel už nevím jakou). A k tomu spousta schémat pro stavbu jednoduchých přijímačů. Co mi utkvělo v paměti byla sestava anodové baterie - což byl držák na deset sériově propojených plochých 4,5V baterií + čtyři buřty (asi pro žhavení). Znáte to někdo, popříp. nějaké fotky, odkazy?
Naposledy upravil(a) Killroy dne 26 pro 2007, 20:39, celkem upraveno 1 x.
Na SZ a maily od uživatelů se žádným přínosem pro toto fórum zásadně neodpovídám a mažu je bez přečtení…

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#2 Příspěvek od Hill »

Tak ta stavebnice byla z tesláckých součástek, elektronka v ní byla 1F33, knoflíkový potenciometr 1M/N (typ si nevzpomenu, ale byl týž, jaké se dávaly do magnetofonů Tesla řady B4, Uran a Pluto).
Na název stavebnice si nevzpomenu, ale šla z toho postavit krystalka se sériovým či paralelním rezonančním obvodem, k ní nf zesilovač na sluchátko (pardon - to bylo sovětské, Oktava o impedanci 2k2). A taky krystalka s vf předzesilovačem, audion a zpětnovazební audion.
A hrálo to velmi slušně.
Vyučil jsem se na tom základy přijímací techniky, pak ještě pár dalších, až z té stavebnice nezbylo vůbec nic.
Vlastně jen zpřesňuji popis, ať je větší šance, že si někdo vzpomene.

Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#3 Příspěvek od Killroy »

Tak to bylo a byla to jedna z prvních věcí co mne přivedla k elektronice (tedy když přejdu seznámení s probíjející pračkou v 6ti letech). A také si tam pamatuji ty hnědé teslácké MP svitky - takže to bylo české. To sovětské sluchátko mám dodnes někde v šuplíku včetně toho náhlavního péra. Syn s ním za své doby stavěl své první krystalky, ale jak už to bývá u téhle generace - skončil u počítačů. Což je odvětví které mi moc netáhne…
Na SZ a maily od uživatelů se žádným přínosem pro toto fórum zásadně neodpovídám a mažu je bez přečtení…

Uživatelský avatar
Oldradio
Příspěvky: 995
Registrován: 12 říj 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Oldradio »

Předpokládám, že to byla stavebnice na obrázku. Ve své době musela být velmi populární, s různými moduly jsem se náhodně setkal už několikrát.
Přílohy
90stavebnicetesla.jpg
(19.92 KiB) Staženo 210 x
89stavebnicetesla.jpg
(25.38 KiB) Staženo 212 x
88stavebnicetesla.jpg
(26.83 KiB) Staženo 331 x

Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#5 Příspěvek od Killroy »

Ano, to je přesně ona. Škoda jen že se nedá přečíst ten typ (WN nebo WK něco?). Zajímalo by mne zda to má ještě někdo celé a funkční a je divné že se autor článku na http://elektrotechnickestavebnice.xf.cz/historie.htm o ní vůbec nezmínil. Musela to být jedna z prvních elektrostavebnic u nás.
Na SZ a maily od uživatelů se žádným přínosem pro toto fórum zásadně neodpovídám a mažu je bez přečtení…

Uživatelský avatar
Oldradio
Příspěvky: 995
Registrován: 12 říj 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od Oldradio »

Podíval jsem se na fotku v původní velikosti a je to typ WN05010, stála 170,- Kčs.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#7 Příspěvek od Hill »

Killroy mimo jiné píše:...je divné že se autor článku na http://elektrotechnickestavebnice.xf.cz/historie.htm o ní vůbec nezmínil. Musela to být jedna z prvních elektrostavebnic u nás.
Absence této stavebnice v seznamu je zřejmě způsobená tím, že nebyla schválená pro školní výuku, ale prodávala se volně v obchodech.
A první nebyla ani zdaleka: už v katalogu Merkurů z roku 1933 byla varianta Merkur Elektrus (také k běžnému prodeji), a nejspíše ani ta nebyla první. Několik výrobců totiž i u nás nabízelo různé stavebnice krystalek a jedno či dvoulampovek už ve dvacátých letech dvacátého století.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“