Jak elektricky "odpálit" sprej

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
badoch
Příspěvky: 586
Registrován: 23 úno 2005, 01:00
Bydliště: SM
Kontaktovat uživatele:

Jak elektricky "odpálit" sprej

#1 Příspěvek od badoch »

Zdravím,

nenapadá někoho jak jednoduše , spolehlivě a bezpečně "aktivovat " sprej. (prostě jak nasimulovat zmáčknutí té rozprašovací trysky) Použité napětí bude cca 12V/DC

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od ZdenekHQ »

Vykuchej si z CD mechaniky motorek se šnekovým převodem, pokud to teda ještě někde používají. Tohle jsem viděl v profi ochraně se slzákem.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
badoch
Příspěvky: 586
Registrován: 23 úno 2005, 01:00
Bydliště: SM
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od badoch »

ZdenekHQ píše:Vykuchej si z CD mechaniky motorek se šnekovým převodem, pokud to teda ještě někde používají. Tohle jsem viděl v profi ochraně se slzákem.
No tohle mne zajímá, nějaké podrobnosti/zkušenosti, ono je to v zásadě na něco podobného.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od ZdenekHQ »

Kámoš na to náhodou narazil, naštěstí to už bylo "po odpalu". Součást ochrany záložního dieselagregátu.

Motorek, šnek a "packa", co stiskla vloženou bombičku. Hezká práce, účinnost na zloděje bez masky stoprocentní.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
mety
Příspěvky: 634
Registrován: 06 bře 2005, 01:00
Bydliště: Planeta Zem

#5 Příspěvek od mety »

to nema žiadnu silu,robil som z tym experimenty :?

Uživatelský avatar
vombat
Příspěvky: 744
Registrován: 18 srp 2005, 02:00
Bydliště: Chrudimsko
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od vombat »

Elektromagnet ze startéru a páka s vhodným převodovým poměrem. Záleží jak je dimenzovaný zdroj 12V.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od workhard »

Myslim,že elektromagnet ze startéru už je zbytečně předimenzovanej :roll: stačilo by asi něco z nějakého starého videa nebo tiskárny :wink:

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#8 Příspěvek od Crifodo »

jakékoliv modelářské servo.

Uživatelský avatar
Hejnicek
Příspěvky: 2022
Registrován: 16 čer 2004, 02:00

#9 Příspěvek od Hejnicek »

Mám spešl elektromagnet, vyloženì to je táhlo, délka asi 12 cm, prùmìr asi 3 cm, odbìr bych musel zmìøit, rozhodnì to nejsou mA, odhad tak do 2A. Nemám to teï po ruce. Sílu to má docela velkou.

Uživatelský avatar
brtnik
Příspěvky: 329
Registrován: 05 říj 2004, 02:00
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od brtnik »

motor z centrálního zamykání (je velmi robustní, snadno a i levnì dostupný, výstupní høídel koná lineární pohyb po dráze cca 20mm, tažná síla podle typu a výrobce min. 20N). Sprej je vsazený do rámeèku, ventil se opírá o horní desku, která je k rámeèku pøipevnìná na jedné stranì pøes pant, na druhé stranì je pøipojeno oko z táhla motorku. Výsledkem je pákový pøevod (spreji staèí ke stlaèení 5-7mm). Motorek je pøímo na 12V, odbìr od 2A výše (podle síly nutné ke stlaèení ventilu a velikosti pákového pøevodu), staèí na nìj poslat impuls okolo 1-2s. Pøi uvedeném øešení páky je mechanismus samosvorný (sprej se vyprázdní celý, není ale problém poslat na motor impuls opaèné polarity a vyprázdòování spreje zastavit).
Jinak v hornictví se používá merkaptanová signalizace (to je ten smradlavý plyn, co se pøidává k plynu a topení, aby jej bylo cítit), bombièka s plynem je v mechanismu s nataženou pružinou, která je pøes kotvièku blokována elektromagnetem. K aktivaci dojde pøi odpojení napájení magnetu, kotvièka pustí pružinu a ta pøes páku propíchne uzávìr bombièky...

Uživatelský avatar
pavel16
Příspěvky: 821
Registrován: 19 pro 2007, 01:00
Bydliště: Litovel

#11 Příspěvek od pavel16 »

Tak mě napadlo třeba motorek na naklápění světel u auta a nebo el. regulátor ventilu topení.Otázka je, jak rychlá reakce má být na otevření a zavření.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#12 Příspěvek od Artaban001 »

Vždyť ten mačkací mechanizmus se dá už koupit hotovej - v každé lepší drogerii - Airwick freshmatic.
Je to na dvě tužkové baterie a každých 30 minut do odpálí do vzduchu krátkou dávku ze sprejové nádobky.
Ty by jsi musel možná mechanicky upravit, a po odpálení dávky zajistit impuls pro motor v opačným směru, aby se rychleji uzavřel sprej..

Uživatelský avatar
SIDTIM
Příspěvky: 1228
Registrován: 23 lis 2006, 01:00
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

#13 Příspěvek od SIDTIM »

Přesně tak, už jak jsem začal číst toto vlákno, hned jsem viděl, co mám v koupelně a co mi fouká ozón nad hlavu.. :lol:
Prostě, nevymýšlet již vymyšlené, možná to najdeš pohozené u nějaké popelnice, někteří lidé totiž takto řeší situaci, když vytlučou články.
Odběr ta věcička nemá veliký, už 3 roky mi to chodí na 2 zinkouhlíkové články. Finta je v převodu. Malá mech. úprava a už cákáš a cákáš.. :P
..a co shoří, nezhnije..!

Uživatelský avatar
Oldradio
Příspěvky: 995
Registrován: 12 říj 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od Oldradio »

Viděl jsem něco podobného továrního jako součást zabezpečovačky, montovalo se to místo vnitřní sirény a dával se do toho klasický spray se slzákem, pepřákem apod.

Uživatelský avatar
badoch
Příspěvky: 586
Registrován: 23 úno 2005, 01:00
Bydliště: SM
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od badoch »

Ten motorek s centrálu je asi to pravé ořechové. Je to myšleno na "imobilizér" do auta, již žádné odpojovaní čerpadel, snímačů otáček a jiných.......
Tohle řešení spolehlivě odradí od jakékoli nepravé akce uvnitř votu. Ochrání tedy rádio, vybavení i celé auto před ukradením-manipulací. Ten slzák bych tam vystříkal celý. Navíc vyblokováním přes relé zajistím 100% bezpečnost při náhodné aktivaci. Myšlenka byla při vniknutí do vozu (konkrétně felicie) spustit ventilátor topení na MAX. a do ventilátoru nadávkovat ten sprej. Možná že by stačilo aktivovat jen ten sprej někde pod palubkou....

Co vy nato?

Odpovědět

Zpět na „Poradna“