Regulátor 3F motoru

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Skay
Příspěvky: 628
Registrován: 22 úno 2007, 01:00
Bydliště: Tábor (jih)
Kontaktovat uživatele:

Regulátor 3F motoru

#1 Příspěvek od Skay »

Mam na mysli ty modelářský hračky. Víte někdo jak to vůbec funguje ? je mi divný že z motoru vedou jen 3 dráty, to musí tedy polohu rotoru snímat napětím na ostatních cívkách což mi příde bez k tomu určenýmu obvodu docela složitý, měl by někdo schema ? docela by mě to zajímalo, je to velký jak krabička vod sirek a zvládá to proudy až do pr****

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#2 Příspěvek od rezis »

schema 6 fetu a procesor tam nic vic neni. Ty motory jsou sychronaky myslim.
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
Skay
Příspěvky: 628
Registrován: 22 úno 2007, 01:00
Bydliště: Tábor (jih)
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Skay »

No já nevim...kdysi jsem zkoušel honit motor z HDD přes 4017 spolu s generátorem a šesticí bipolárů, nemělo to ani takovej moment aby se to samo roztočilo (s roustoucí frekvencí) a když už se ten motor roztočil stejně se zastavil i křivim pohledem.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#4 Příspěvek od rezis »

Je to spinane PWM.Na docela vysoke frekvenci. Fakt tam nic vic neni kdyz nepocitam krystal a podobne veci
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

#5 Příspěvek od jasin »

V HDD jsou krokové motory a, ty vyžadují určité fázově posunuté průběhy a ty jsi asi neměl. Ale tři dráty na krokáč je málo.To bude asi něco jako asynchroňák. Má vinutí na kotvě? Obsahuje trvalé magnety? A jsou ve statoru, nebo rotoru?
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od hafca »

Je to docela složité. Ani ne tak na hardware, jako na soft do procesoru kterej to řídí. A ten program těžko někde seženeš. Navíc, všechno je to dělaný hooodně malý a to se doma na koleně většinou moc nevede. Sečteno a podtrženo, je jednodušší a spolehlivější si ten regulátor koupit hotovej.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

roveride

#7 Příspěvek od roveride »

taky by mì zajímalo schéma... pøijde mi rosku nadsazena cena kolem 3k za 6 trandu a procesor...
jinak nevíte nìkdo jak regulátor ovládat?- nevíte jakým zpùsobem komunikuje regulátor s pøíjimaèem? pøípadnì schéma na ovládání regulátoru potenciometrem?

co se týká motorù zak to sou 3f bezkartáèové motorky s permanentním magnetem, èlovìk by ani neøek že pulkilovej motorek o rozmìrech 6,5x6,5 cm ma stálý výkon 2KW...

Uživatelský avatar
taz
Příspěvky: 312
Registrován: 16 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava

#8 Příspěvek od taz »

cena 3k je tak z před pár lety, dneska ten regulátor koupíš i už od 600kč, záleží na proudu co od toho očekáváš
tu máš inspiraci se softem

Kód: Vybrat vše

http://home.versanet.de/~b-konze/blmc_bko/blmc.htm

Uživatelský avatar
Skay
Příspěvky: 628
Registrován: 22 úno 2007, 01:00
Bydliště: Tábor (jih)
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od Skay »

nejsou ty operáky dole na snímání toho napětí z cívek ? tak nějak sem tušil že to takhle bude fungovat,ty ceny se samozřejmě liší od značky, asi je fakt lepší to koupit nemá cenu vymejšlet vymyšlený. Možná pro zábavu s tim zkusit laborovat.I tak díky za reakce.

roveride

#10 Příspěvek od roveride »

taz píše:cena 3k je tak z pøed pár lety, dneska ten regulátor koupíš i už od 600kè, záleží na proudu co od toho oèekáváš
tu máš inspiraci se softem

Kód: Vybrat vše

http://home.versanet.de/~b-konze/blmc_bko/blmc.htm
za 600?? mok bys mi øíct kde :?: ja vidìl nejlevnìjší za 1000 na 7 ampér pro 3 li-ion/pol...
http://www.hobbyeshop.cz/inshop/control ... sy-07.html

co se týká funkcí tak nastavitelné omezení max proudu, vypnutí pøi nastaveném min napìtí, možná by se hodilo i nìjaká regulace rozbìhu, ale není podmínkou, eštì nevím co bych koupil za motor> nevím jaké napìtí a kolik èlánkù ale pøibližnì tak 60A/ 10 èlánkù

Uživatelský avatar
Wortex
Příspěvky: 47
Registrován: 02 lis 2006, 01:00

#11 Příspěvek od Wortex »

ja som modelár. Ono tie regle sa už dnes neoplatí robiť, už to nie je tak ako dakedy. Dnes už zoženiem slušný regler napr. z USA, Japonska za 600sk. Ale ak ťa zaujímá konštrukcia pozri toto.
http://jirkaholub.webzdarma.cz/rc_model ... torya.html

Uživatelský avatar
Wortex
Příspěvky: 47
Registrován: 02 lis 2006, 01:00

#12 Příspěvek od Wortex »

ja som modelár. Ono tie regle sa už dnes neoplatí robiť, už to nie je tak ako dakedy. Dnes už zoženiem slušný regler napr. z USA, Japonska za 600sk. Ale ak ťa zaujímá konštrukcia pozri toto.
http://jirkaholub.webzdarma.cz/rc_model ... torya.html

roveride

#13 Příspěvek od roveride »



Uživatelský avatar
eljaro
Příspěvky: 441
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Krnov
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od eljaro »

no převod řetězem při otáčkách co tyhle mod. motory zpravidla mají to tedy nevím ! Chladit rozhodně nejlépe i přídavný chladič - nezapoměn že tento motor normálně ofukuje přímo proud vzduchu od vrtule !
:)
Běžně se to používá na obráběcí frézy nutno doplnit o chladič a nejlépe ventilátor pak není problém s tím jet ani 8h v kuse ! Je to technika joko každá jiná ! pokud ti nevyhovuje uložení tak se poptej u výrobce u nás nejlépe MEGA určitě mají i něco mimo sortimet s jiným uložením rotoru mám ten dojem že mají i 2kW motorek a ten se těm modelářským moc nepodobá :) Navštiv modelářské stránky o elektroletech a najdeš i výpisi testů a uprav motoru a spoustu povídání na tohle téma . na všech bývá i spousta kontaktů na dodavatele !

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od hafca »

roveride píše:taky by mě zajímalo schéma... přijde mi rosku nadsazena cena kolem 3k za 6 trandu a procesor...
Ta cena za ty součástky je jen zlomek. Nejdražší je na tom ten program. Je to jako se vším, 1,-Kč odpor, 99,- jeho výměna a 900,- za to, že vím, kterej to je. :D
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“