WiFi - nastavení vysílacího výkonu v AP

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
drabek06
Příspěvky: 1659
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

WiFi - nastavení vysílacího výkonu v AP

#1 Příspěvek od drabek06 »

Mám takovej technickej dotaz. Chtěl sem nastavit vysílací výkon v AP abych nepřekročoval normu nebo prostě nezarušoval okolí, ale nevim kolik tam mám nastavit. Anténu mám sektorku 9dBi a přímo z ní vede 3m kabel do AP. Klidně by se mě hodil postup výpočtu a nějaký info ohledně této problematiky. Díky za odpovědi :wink:

Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#2 Příspěvek od tandel »

Těžko říct, jaký AP máš a jaké podmínky. Běžně se to nastavuje prostřednictvím software, dodávaného spolu s AP podle kvality signálu. Slabý výkon znamená ztrátu paketů, ale stejně tak příliš velký výkon může někdy znamenat ztrátu paketů. Chce to zkoušet.

Uživatelský avatar
drabek06
Příspěvky: 1659
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od drabek06 »

Mno jasny, tohle vim i ja sam a logickou uvahou by na to prisla aj nase uklizecka na intru. Jde me o to ze se to da vse tak nej vypocitat. Nejakej zisk ma antena, nejakej utlum ma kabel a tak :wink:

Uživatelský avatar
RadekB
Příspěvky: 2043
Registrován: 03 bře 2005, 01:00
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

#4 Příspěvek od RadekB »

Na toto tema je hodne psane na czfree.net Mrkni tam.

Uživatelský avatar
galjo
Příspěvky: 1352
Registrován: 15 črc 2005, 02:00
Bydliště: záp.slovensko

#5 Příspěvek od galjo »

drabek06 píše:Mám takovej technickej dotaz. Chtěl sem nastavit vysílací výkon v AP abych nepřekročoval normu nebo prostě nezarušoval okolí, ale nevim kolik tam mám nastavit. Anténu mám sektorku 9dBi a přímo z ní vede 3m kabel do AP. Klidně by se mě hodil postup výpočtu a nějaký info ohledně této problematiky. Díky za odpovědi :wink:
Ja mám Netgear a ten si automaticky upravuje výkon. Nič sa nenastavuje ... jedine kanál.. aby som bol na nerušenom...


Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#7 Příspěvek od tandel »

...logickou uvahou by na to prisla aj nase uklizecka na intru.

Aby ti mohl někdo lépe odpovědět, tak se běž nejdřív zeptat vaší uklízečky na kmitočtové pásmo, označení koaxu, vzdálenosti, a další potřebné údaje. Pak to sem hoď a třeba ti to někdo vypočítá... :D

Uživatelský avatar
Mourek
Příspěvky: 1285
Registrován: 17 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od Mourek »

tandel píše:...logickou uvahou by na to prisla aj nase uklizecka na intru.

Aby ti mohl někdo lépe odpovědět, tak se běž nejdřív zeptat vaší uklízečky na kmitočtové pásmo, označení koaxu, vzdálenosti, a další potřebné údaje. Pak to sem hoď a třeba ti to někdo vypočítá... :D
třeba maj chytrou uklízečku, já měl vrátnýho, kterej byl ing. ekonom a bývalý vedoucí finanční účtárny a v penzi seděl vklidu na vrátnici a vydával klíče :D :lol:

Uživatelský avatar
drabek06
Příspěvky: 1659
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od drabek06 »

Jj, ta nase na intru je chytra, me obcas prijde ze sezrala encyklopedii :lol: Mno tak nejak me to vyslo ze bych AP mel nastavit na 14dB. Antena ma 9dB, 3m kabelu sem dal 2dB, konektor 1dB. A vykon v AP na 14dB a je to dohromady 20dB. Ale problem je v tom ze ta 9dB sektorka je venku a pokrejva me celou jednu stranu intru a skolu coz je vporadku, ale uvnitr mistnosti kde sem ja to nepokryje, takze sem dovnitr AP pripajel paralelne dalsi konektror na antenu a tam je pichnutej ten 2dB pendrek co se dava standartne k AP. Takhle me to pokryje okoli intru se skolou a i nas pokoj uplne vpohode. Ja vim ze to je hovadina, ale jinak to neslo vyresit a co sem koukal tak uplne stejne to maj vyreseny v AP od Linksys. Na fotce je videt jak to vypada, doufam ze to nejak nezhorsi vlastnosti toho AP . . .
Přílohy
DSCN2976.JPG
AP Asus WL-500gE
(204.16 KiB) Staženo 59 x

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#10 Příspěvek od Crifodo »

snažit se vypočítat potřebný výkon by mělo smysl asi jen v případě, že do výpočtu můžeš zahrnout potenciální zarušení na stejným kanálu, vliv takových věcí jako olistění stromů v trase, odrazy od pohyblivých těles mezi vysílací a přijímací anténou a tak...
Sobecké hledisko v praxi je nejspíš: chci mít jistotu spojení a tak použiju takový výkon, při kterém ještě nedochází k rušení vlivem nelinearit na přetížených prvcích v systému :twisted:
Jinak ty numerické metody mají svůj půvab jen ve volném prostoru, třeba při spojení dvou kosmických sond :wink:

Uživatelský avatar
drabek06
Příspěvky: 1659
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od drabek06 »

Parada, defaultne tam je nastaveno 19dB, tak to tak asi necham kdyz to teda nema cenu. Ted to chodi vpohode. Vyslovene spis cucim kde az ten signal je 8O Minimum jde v AP nastavit na 11dB a maximum na 24dB. Zatim nikdo neremcal. Kanal sem vybiral podle toho jestli je uz pouzitej nebo ne. A kdyz uz je pouzitej tak aby signal v tom kanalu co ja chytam byl co nejmensi . . .

Uživatelský avatar
honza_jan
Příspěvky: 425
Registrován: 22 lis 2007, 01:00
Bydliště: Doma

#12 Příspěvek od honza_jan »

Ještě že nemám hlavu na wint, jinak by se mi vyšroubovala hlava.
Naposledy upravil(a) honza_jan dne 22 lis 2009, 08:52, celkem upraveno 1 x.
Všechno jde, jenom chcíplá koza ne.

Uživatelský avatar
drabek06
Příspěvky: 1659
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od drabek06 »

Ale jak sem psal tak vim ze to je hovadina, ale me proste nenapada jak to jinak udelat.Tohle je jediny vychodisko co me napadlo a dokonce to funguje. Nebudu prece kupovat dalsi AP abych pokryl signalem nas pokoj byt na intru. Zkousel sem jet jen z ty interni antenky co je udelana na DPS, ale je to k prdu. Signal nemam skoro zadnej. Momentalne mam kolem -55dB a to jsem asi 20m od AP za 2 dverma a za rohem. Takovej signal sem mel i kdyz tam byl pripojenej jen ten 2dB pendrek. Mám tu ještě jedno AP (planet WAP-4000) ale to je nejaky hrably, pac ma hrozne malej dosah a nevim proc. Na tech 20m co jsem od toho AP sem mel signal kolem -80dB a net me nejel, nechapu co mu je . . .

Uživatelský avatar
honza_jan
Příspěvky: 425
Registrován: 22 lis 2007, 01:00
Bydliště: Doma

#14 Příspěvek od honza_jan »

Musíš se spojit se správcem wifi sítě.
Naposledy upravil(a) honza_jan dne 22 lis 2009, 08:53, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
drabek06
Příspěvky: 1659
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od drabek06 »

OK, popisu nasi sit tady. Na prijem internetu od poskytovatele je pouzita 13dB sektorka a je pripojena k WiFi routeru Ovislink WL-5470AP. Z tohohle AP vede jeden kabel do PC kamarada a druhej do toho Asus WiFi routeru kterej poskytuje net bezdratove. Na nasem pokoji jsou dva notebooky ktery se pripojujou k tomuhle AP a o patro niz na intru jsou dalsi dva notebooky ktery se pripojujou. V ose s intrem je i skola v ktery chci mit taky net a uspesne to vychazi a funguje to. To AP Planet mam uz delsi dobu, ale kvuli tomu ze nema dosah sem koupil misto nej to Asus ktery tam je ted. Tak ja to Asus AP zitra zas uvedu do puvodniho stavu a natahnu sitovej kabel a dam si to Planet AP primo na pokoj abych mel signal a chodilo to. Jiny reseni tu nevidim. Ale uz me prijde uplne ujety mit na intru dva WiFi routery a jedno normani AP :lol:

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“