300W zdroj Fortron s 12cm ventilátorem - PC se s ním vypíná

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Petr603
Příspěvky: 172
Registrován: 03 dub 2006, 02:00

300W zdroj Fortron s 12cm ventilátorem - PC se s ním vypíná

#1 Příspěvek od Petr603 »

Jak sem si tady tak procital temata tykajici se zdroju moc moudry z toho nejsem ale nabyl jsem presvedceni ze mi nekdo budete schopny snad poradit.
Zrovna tohle totiz neni moje hobby,zajima me spis NF technika.. tam sem toho uz nabastlil dost.

Mam vyse uvedeny zdroj, doplnim pripadne i presny typ,foto vnitrku pokud to pomuze.. Chci ho zkusit opravit,je totiz par let stary jeste z doby kdy se vsechno aspon u znackovych zdroju tak neojebavalo.Je tichy,dost tezky (dobre chlazeni).

Problem nasledujici: PC s nim zapnu,normalne zacne nabyhat,do par vterin se ale uplne vypne.S jinym zdrojem jede ok.Tento sem rozebral,nikde zadne nafoukle kondenzatory.. Poradite na co se zamerit,kterou cast (obvod) zkontrolovat? Diky..
Naposledy upravil(a) Petr603 dne 06 úno 2008, 16:20, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
boboservis
Příspěvky: 5
Registrován: 06 úno 2008, 01:00

#2 Příspěvek od boboservis »

Nafoukle kondiky nemusi byt, ale koukni nebo zrovna vymen kondik cca 1-2mikra/25V u dvou tranzistorů v plastu (sc945) jsou u IO. většinou jsou ty kondíííčky na kraji desky....

Uživatelský avatar
Petr603
Příspěvky: 172
Registrován: 03 dub 2006, 02:00

#3 Příspěvek od Petr603 »

Diky,zkusim a dam vedet. Myslim si prave ze to bude nejaka malickost,kdyz je jinak zdroj "temer" funkcni..

Uživatelský avatar
Jindra2
Příspěvky: 758
Registrován: 09 srp 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Jindra2 »

Chce to změřit ESR elektrolytů, hlavně v pomocném zdroji +5V.
Jindra

Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 262
Registrován: 25 bře 2004, 01:00
Bydliště: Most

#5 Příspěvek od Jindra »

Nedávám zaruèení návod kde je chyba, pøíèin mùže být nìkolik. Asi by chtìlo
mít umìlou zátìž (staré HDD, žárovka ap.) a sledovat co se dìje na zdroji mìøit tuším není problém. Pro pøedstavu zapojení zdrojù viz. stránka http://home.zcu.cz/~ronesova/index.php?menuitem=smps
http://www.belza.cz/swmodeps/compow2.htm
to napoví více .Pøi hodnì úspìchu

Jindra :wink:

Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#6 Příspěvek od Killroy »

U PC zdrojů elyty moc neměřit, ale preventivně je vyměnit a je klid.
Na SZ a maily od uživatelů se žádným přínosem pro toto fórum zásadně neodpovídám a mažu je bez přečtení…

pepik9

#7 Příspěvek od pepik9 »

Mozna by to chtelo zkontrolovat, jak se chova vyvod "Power OK". Kdysi davno se mi zacal pocitac cas od casu resetovat. Ve zdroji byl povolenej sroubek, co drzi plosny spoj zdroje a zrovna u nej byla kostrici ploska. Po dotazeni uz zadny reset.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#8 Příspěvek od jandu »

Jindra píše:Nedávám zaručení návod kde je chyba, příčin může být několik. Asi by chtělo
mít umělou zátěž (staré HDD, žárovka ap.) a sledovat co se děje na zdroji měřit tuším není problém. ............
Jindra :wink:
Vzhľadom na to, že sa jedná o impulzné zariadenie, je meranie veľký problém. Rovnako vymeranie prechodových javov je takmer alebo vôbec nemožné. Nehovoriac o tom, že ak so zariadením nie sme dokonale oboznámení, tak nevieme ani čo meriame. Tade teda cesta nevedie. Tie schémy od Ronešovej sú dobré pokiaľ sa jedná o zdroj osadený rovnakými súčiastkami. Pri nezhode sa na ne nemožno opierať.

Príčinu je treba hľadať v obvodoch kontroly a ochrany. Podľa popisu závady to vyzerá na buď nedostatočnú filtráciu výst. napätí alebo na strmší nárast odberu, čo sa vyhodnotí zaučínkovaním ochrany preťaženia. Mám niekoľko zdrojov osadených IO SG 6105D, kde sa mi napriek dostatočnej dokumentácie a skúseností nepodarilo zistiť príčinu nesprávnej činnosti obvodov kontroly/ochrany. Na meranie na impulzných zariadeniach by bolo potrebné mať pamäťový osciloskop, čo nevlastním. Bez vhodného prístrojového vybavenia niektoré závady sa dajú opraviť iba s patričnou dávkou šťastia.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
Petr603
Příspěvky: 172
Registrován: 03 dub 2006, 02:00

#9 Příspěvek od Petr603 »

Tak nic horsiho nez ze zdroj skonci na soucastky se stat nemuze :wink:

Dival sem se na nej a je malinko nestandartne reseny (aspon oproti jinym zdrojum co jsem mel rozebrany).

Obrázek

Jedine IO co tam jsou pokud sem se dobre dival je LM358 (rizeni otacek ventilatoru) a KA3511. Oba na zvlast desticce viz foto.

Obrázek

Elyty jak merit mam,nevim teda jak na ESR ale kapacitu bez problemu.Asi to ale nema vyznam a lepsi bude je zrovna vymenit.Tak ze zamerit se na okoli toho KA3511?

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#10 Příspěvek od jandu »

Tak tieto DPD na DPS nemám absolútne v láske. Idú rovno na recikláciu. A vidím aj netradičné IO, k takému zdroju ani nemám schému. Teda ani radiť neviem.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
Jindra2
Příspěvky: 758
Registrován: 09 srp 2005, 02:00

#11 Příspěvek od Jindra2 »

Měřit kapacitu u elytů nestačí, právě ESR vypovídá o kvalitě, měřičů ESR je na netu i tady dost a nejsou složité, já používám stavebnici od Zajíce a v práci mám zapojení z AR B 1/2004.
Jindra

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#12 Příspěvek od breta1 »

změř naprázdno +5V SB (fialový) a pak se zátěží odporem cca 5 Ohm a pak se ozvi, co jsi naměřil.

Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 262
Registrován: 25 bře 2004, 01:00
Bydliště: Most

#13 Příspěvek od Jindra »

Tady jsem nahrál KA3511
http://upload.ebastlirna.cz
Snad to k nìèemu bude

Jindra :wink:

Uživatelský avatar
boboservis
Příspěvky: 5
Registrován: 06 úno 2008, 01:00

#14 Příspěvek od boboservis »

Tak podle me je to ten jediny kondik co je na obrazku za KA ckem. VYMEN HO a uvidis !

Uživatelský avatar
Petr603
Příspěvky: 172
Registrován: 03 dub 2006, 02:00

#15 Příspěvek od Petr603 »

Tak sem se k tomu o vikendu dostal a dopadlo to nasledovne.

Meril jsem napeti mezi fialovym a cernym,jak psal "breta1" , bylo tam 5.09V. Pri zatizeni 4Ohm odporem 4,906V. Zdroj se nevypinal.

Vymenil jsem kondenzator pod tim KA, 1uF/50V a pak jeste jeden vedle neho (trochu se dotykal vykonoveho rezistoru ktery je napajen na hlavni desce a dost hreje), byl teplem trochu poskozen, ten byl 2,2uF/50V. Po vymene sem zatizil 5 i 12V vetev,obe opet 4Ohm rezistory.Nechal bezet cca. 10minut,vse ok.

Tak sem ho zapojil do sveho pc (cca.60W CPU,100W VGA s pridavnym napajenim).Ve windows vse ok,tak sem zapl 3D a do 20 vterin ve zdroji luplo,PC se vypnul. A zdroj uz ted nejde vubec zapnout! Kdyz ho zapinam (spojeni zeleneho a cerneho vodice na ATX konektoru) jen v nem lehce lupne (neco jak zajiskreni,ale nejiskri) a nezapne se.. :(

Tak ze to asi vzdam a pujde na soucastky...

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“