Jak ušetřit 9000 při výrobě DPS

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

Jak ušetřit 9000 při výrobě DPS

#1 Příspěvek od tandel »

Lze to ušetřit stavbou zařízení popsaného zde: http://www.eldos.xf.cz/index.php?page=os_leptacistanice

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#2 Příspěvek od Sendyx »

Ty ušetřili češtin, jak tak koukám. 8O

Pěkně blbě vymyšleno, probublávat chlorid vzduchem je naprosto nevhodné, degeneruje. Kdyby autor udělal raději magnetickou míchačku, nebo něco podobného....

Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#3 Příspěvek od tandel »

Píšou tam, že vzduchové bubliny zajištují promíchávání chloridu a zároveň „oplachují“ leptanou desku, takže leptání je velice rychlé.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#4 Příspěvek od Sendyx »

To lze dosáhnout jinak a mnohem lépe. Navíc probublávání způsobí docela pěkné úniky chloridového aerosolu do okolí, takže vše v místnosti můžeš celkem rychle odepsat, když nemáš digestoř.

Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#5 Příspěvek od tandel »

Tak s tím bych docela souhlasil. Je to umocněno ještě navíc faktem, že láhev s chloridem napřed ohřívají horkou vodou, čili reakce bude silnější.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#6 Příspěvek od Sendyx »

Je to pitomost, s kámošem jsme podstatně lepší zařízení dali dohromady skoro před 20 lety a to se tenkrát nedalo sehnat skoro nic, natož silikon na lepení skla. Fungovalo by dodnes. A vyhřívání asi 100W bylo přímo součástí vany. Magnetická míchačka na boku, upgrade bylo pak na čerpadlo, aby se dalo leptat víc velkých desek zároveň v rámu, navíc se to dalo aplikovat na jakýkoliv rozměr vany.

Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#7 Příspěvek od tandel »

Člověče, nesuď to zase tak přísně. Pro toho kdo nemá nic, je to jakési řešení.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#8 Příspěvek od Sendyx »

Mne štve, že někdo neumí přemýšlet a pak to ještě prezentuje skoro jako záchranu světa... bublátor na chlorid jsem viděl v roce 1986 jako zlepšovák v jedné výrobně, ležel zakopaný v rohu, všechno v leptárně bylo rezavé, i rampa venku, i skříňky na chodbě, a navíc si chemik postěžoval, že probublávaný chlorid je leda tak na jedno italské jídlo, protože se v něm na povrchu usazuje povlak. Kdo dlouhodoběji leptal, ví o čem je řeč.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#9 Příspěvek od Crifodo »

přichyceno gumičkou, aby nespadlo...
V podstatě dávám za pravdu Sendyxovi, výpary z chloridu poskytnou zajímavou patinu všemu v dosahu, původně blýskavé nářadí dostane hezký military look :twisted: I když, to se týká ostatních leptadel taky.
Kdo ohříval chlorid, tak ví jak nepříjemně rychle chladne, takže jediné rozumné řešení je nepřetržitý ohřev ve vodní lázni. Tím ohřevem se současně míchá chlorid prouděním kapaliny, pokud neleptáme v misce s výškou hladiny 0,5 cm. No ale nechte je žít :wink:

Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#10 Příspěvek od tandel »

Suma sumárum, když to všechno shrnu, tak přece jenom nakonec toho Conrada http://www.conrad.cz/leptaci-stanice+dp53278/

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#11 Příspěvek od Sendyx »

Military look :D
Oni si v té výrobně taky postěžovali, že pracovnice obsluhy po zavedení bublátoru mají Japan look a jejich bílá kimona divně žloutnou a po osmém praní se mění v pucvol, proto za zlepšovací návrh hezky poděkovali a vrátili se k původnímu.

Já jsem běžně leptal způsobem, že v ploché misce byl chlorid nebo zahlubovač, předem ohřátý, a deska ležela na hladině. Při vhodných poměrech a poměrně čerstvé lázni se i velká deska leptla za 10 - 30 minut.

Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#12 Příspěvek od tandel »

A pro zajímavost kolikrát používáš ten samý roztok?

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#13 Příspěvek od Crifodo »

Pro ohřívání misky mám z 80. let nahřívací termostat na barevné foto (kde je domácím fotkám konec) s MAA741, tyristorem a pertinaxem A4 plným 2W odporů, dá se tam miska do misky a na hladinu chloridu deska mědí dolů, plave jsouc držena kapilárními silami na chloridu a měď padá hezky dolů, skrz laminát je za chvíli krásně vidět jak je odleptáno.
No, kdybych se destičkama živil, uvažoval bych o nějakém zařízení, kdybych se chtěl navíc živit ekonomicky, dával bych si desky dělat, protože domácí leptání bez recyklace atd. je drahé, předrahé. Nemluvě o vrtání, potisku, lakování, maskách, zlacení.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#14 Příspěvek od Crifodo »

Sendyx píše:Military look :D
Sgt. Sendyx, tomu se nesměj, víš jak skončíš když vytáhneš ve Falúdži poniklovaný otvírák na konzervu nebo zapalovač? Sluníčko ti od něj odrazí prasátko a v příštím momentu ti ustřelí hlavu přeplašený kolega z čety odnaproti, protože v tobě bude vidět partyz...teroristu s kinžálem :twisted:

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#15 Příspěvek od Sendyx »

Já bych navrhoval, jak ušetřit 9980Kč - za dvacku si koupit dřevěnou vařečku a za zbytek jednu misku :D

Já jsem leptával tak dlouho, dokud to smysluplně leptalo - takže čerstvý na velké desky, méně čerstvý na menší, a když už to leptalo dost špatně, tak velké desky s dělícíma čarama a nakonec odřezky a odpad, když jsem chtěl získat čistý laminát.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“