Spinany zdroj 12V/5A

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jarod
Příspěvky: 61
Registrován: 13 říj 2007, 02:00

Spinany zdroj 12V/5A

#1 Příspěvek od jarod »

Zdravim, pokusal somsa spravit spinany zdroj podla schemy danyka http://danyk.wz.cz/impulz3.png, ale prudova ochrana mi nejak nefunguje. Je tento spinany zdroj odolny voci skratu na vystupe? Napr. ak chcem napajat ventilator, pokial sa neroztoci, tak predstavuje skrat. Aj ta chvilka na roztocenie stacila, zeby mi odisli oba tranzistory a zenerka na primarnej strane. Chcel by som tento zdroj upravit na vystupne napatie 30V a pouzivat ho ako nahradu za klasicky transformator 230V/30V-3A. Slo by to? Vdaka

Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#2 Příspěvek od tandel »

Na tom odkazu je hláška Chyba 404 - soubor nebyl nalezen

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od stepa »

to jarod: a jak ti to teda funguje? Na 30V to upravit muzes...mas to tam dokonce popsany! Tranzistory snad neni problem zmerit, jeslti jsou v kremikovem nebi.
tandel píše:Na tom odkazu je hláška Chyba 404 - soubor nebyl nalezen
Co takhle zkusit odmazat carku za PNG? Tenhle odkaz ti nepujde ani kdyby ses rozkrajel.

Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#4 Příspěvek od tandel »


Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od stepa »

to tandel: :) sice to funguje, ale umazni ten otaznik...ten tam taky nema co delat.

to jarod: jak to chces pouzit jako trafo 230V/30V, kdyz ti z toho spinaneho zdroje leze stejnosmerne napeti? Nechapu.

Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#6 Příspěvek od tandel »

Je to myšleno jako otázka a nechci mezeru mezi odkazem a otazníkem, jako jsem do dělal v některých minulých případech. Neodpovídá to prý pravidlům češtiny (napsali mi na jiném fóru). Takže jsem to po vyzkoušení začal dělat tak, jak výše uvedeno.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#7 Příspěvek od masar »

A jsi s tím teď spokojenější? Pravidla HTML nemají s Pravidly českého pravopisu co dělat. :wink:

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#8 Příspěvek od rnbw »

Ked chces dodrziavat pravidla pravopisu, tak musis pouzit toto:
http://www.example.com?
Potom to vyzera takto:
http://www.example.com?

Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#9 Příspěvek od tandel »

Máš svatou pravdu, taky jsem absolvoval turistický kurs HTML. Ale to první řešení je jednodušší.
Neměli bychom se už vrátit k tomu impulsnímu zdroji? Nadproudová ochrana snad nějak funguje, ale kde ten člověk bere ty trafa. Vymontované ze starých zdrojů jsou zadara, ale bývají často tak silně impregnované, že skoro ani nestojí zato se s nimi babrat.

Uživatelský avatar
jarod
Příspěvky: 61
Registrován: 13 říj 2007, 02:00

#10 Příspěvek od jarod »

Chcel by som to pouzit ako nahradu klasickeho trafa po usmerneni a napajat tym regulovatelny stabilizovany zdroj.
Ano v scheme je napisane, ze sa to da upravit na pozatovane napatie.
Fungovalo mi to nejaku dobu, skusal som to zatazovat. Potom som sa chcel presvedcit ci to je fakt skratuvzdorne, tak som vystup skratoval, ale hned mi odisli spominane suciastky. Potom som ich nahradil, zatazil som to 27R odporom, slo to. Ked som tam ale pripojil ventilator sa to opat odporucalo. Preto by som chcel vediet, ze pokial by som to chcel pouzit ako napajanie pre stabilizovany zdroj, popvedzme s LM317, tak ci by to bolo vhodne na to, ked pri nahodnom skrate mi to tak rychlo odide.
Tak este raz schema:
Obrázek

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#11 Příspěvek od jandu »

Máš dobrý ten optočlen?

Ako sa pozerám na originál stránku / http://danyk.wz.cz/impulz3.html/ zapojenie a osadenie si nezodpovedajú. Na výstupe je na dps filtračná tlmivka, v schéme chýba.
Nehovoriac o upozornení - "Pozor! Impulzní zdroj není určen začátečníkům, protože většina jeho obvodů je spojena se sítí. Při špatné konstrukci se na jeho výstup může dostat síťové napětí! Vše děláte na vlastní nebezpečí, za případné újmy na zdraví nebo majetku neberu zodpovědnost. " - je naozaj potrebné dbať na správnosť zapojenia a ako som už vyššie pýsal, nesedí mi schéma a osadenie. Sám budem časom toto zapojenie pokúšať na 31V/1,2A. Potom napíšem svoje skúsenosti.
Naposledy upravil(a) jandu dne 20 úno 2008, 17:44, celkem upraveno 1 x.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
jarod
Příspěvky: 61
Registrován: 13 říj 2007, 02:00

#12 Příspěvek od jarod »

Optoclen je v poriadku. Som to skusal aj bez zapojeneho optoclena a napatie to drzalo stabilne, vedel som to aj prudovo zatazit. Samozrejme neskorise skratovanie som uz skusal zo zapojenym optoclenom

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#13 Příspěvek od jandu »

Ešta raz som si pozrel osadenie - to musí byť iný zdroj na plošáku, než tá schéma.

A te 0R22 - máš správnu hodnotu? Prípadne by mohlo pomôcť jednak zvätšiť jeho hodnotu. Tak je viac obmezovaný prúd cez FET. Ak môžem veriť popisu, pri skrate na obmedzenie prúdu cez FET optočlen nemá vplyv. Ten obmedzuje pri zvyšovaní sec. napätia. Takže pri skrate iba 0R22.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
jarod
Příspěvky: 61
Registrován: 13 říj 2007, 02:00

#14 Příspěvek od jarod »

Odpor 0R22 ma spravnu hodnotu, aj podla mna tam vacsia hodnota neuskodi, ale aj tak sa mi nejak nezda, zeby to bolo odolne voci skratu.
Ja sa az tak do spinanych zdrojov nevyznam, ale chcel by som si tento spravit a nech funguje :)
Aky vykon sa preniesie pri prude co by tam mohol tiect(2,27A) cez FET? Pocita sa to obdobne ako pri klasickom transformatore?

Optoclen by nemal mat vplyv na obmedzenie prudu, len na vystupne napatie.
Naposledy upravil(a) jarod dne 20 úno 2008, 18:09, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#15 Příspěvek od tandel »

Taky záleží na proveden trafa. Rád bych viděl osciloskopické průběhy v důležitých místech zapojení, aby se mohlo posoudit, jak ten výkoňák dostává zabrat. Ale předpokládám, že se to asi nikomu nebude chtít měřit a dávat sem.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“