Regulácia neónovej trubice.

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Alino
Příspěvky: 293
Registrován: 27 úno 2007, 01:00
Bydliště: Malý Rím SR

Regulácia neónovej trubice.

#1 Příspěvek od Alino »

Ahoj všetkým.Hladám schému na plynulé rozsvietenia a zhášanie neonovet trubice.Na nete sa mi nič nepodarilo nájsť.Tak prosím ak máte niekto nejakú schemu,alebo poznatky, tak pomôžte.Ďakujem

Uživatelský avatar
Ivan_Ryger
Příspěvky: 1265
Registrován: 02 bře 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

#2 Příspěvek od Ivan_Ryger »

neonove trubice nemozete plynule regulovat od 0, vplyva to z ich VA charakteristiky.
Najprv sa musi zapalit dostatocne vysokym napatim vyboj, potom idu regulovat vo velmi malych medziach, cca do 70 precent(s presnou hodnotou nie som si isty).
Ivan

Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#3 Příspěvek od tandel »

Poznatky: Regulace je asi slabým místem neonových trubic. Před časem jsem hledal nějaké vyzkoušené zapojení, ale kloudné vyzkoušené schéma s pořádným popisem se nepodařilo najít. Při pokusech s regulací (buzení výkonových prvků IRF pulzním generátorem) se podařilo regulovat jas trubice v určitém rozsahu, ale v žádném případě nešla regulace od nuly, jako u žárovky. Regulace se ani myslím moc nedoporučuje kvůli životnosti.

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#4 Příspěvek od bu2520 »

kdysi dávno jeden můj kamarád dělal podle ruského časopisu ( tuším junij elektronik) barevnou hudbu ze zářivek a ono to fungovalo byl tam omezený proud tak že zářivka jen lehce světélkovala a při impulsu se tam přes nějaké trafo natlačilo vyšší napětí, ale je to ještě za komunistů tak nevím přesně jak to bylo :)

Odpovědět

Zpět na „Poradna“