Tlumivka avýbojka se nìjak moc høejí

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
suzukidriver-od jinud

Tlumivka avýbojka se nìjak moc høejí

#1 Příspěvek od suzukidriver-od jinud »

Zdarec promintì že otravuji furt s tìma výbojkama ale známymu skládam respektive restauruji starou poulièní lampu mìl všechno až na 80W tlumivku k výbojce RVL-X 80W tak sem zkusil zapojit paralelnì dvì 40W tlumivky..výbojka se normálnì rozsvítila akorát mì sralo to že asi po 5 minutách provozu mìli tlumivky i výbojka dost velikou teplotu,tu výbojku sem neudržel v ruce.. mìla tak 60°C 8O chlapík to chtìl mít do zítøka hotov no ale nejspíš ho nepotìším... :(

PabloX
Příspěvky: 926
Registrován: 16 kvě 2005, 02:00
Bydliště: Ruzomberok
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od PabloX »

Myslim ze by to malo byt ok, ja co mam RVL-X 250W tak po 5min ked sa rozzeravi z nej pekne sala teplo. V ruke to neudrzis, skor s tym mozes grilovat. Mal som original tlmivku aj vybojku z poulicnej lampy.
S tymi tlmivkami neviem, na tej som v pohode udrzal ruku aj po dlhsej dobe svietenia.

Uživatelský avatar
jardajar
Příspěvky: 553
Registrován: 16 pro 2007, 01:00
Bydliště: Neratovice

#3 Příspěvek od jardajar »

No nevim. Když je zapojíš paralelně, budou mít poloviční odpor, jestli jsou stejné a to ti zásadně mění i jiné parametry než výkon... Pak ti budou hřát... Nebo ne?
Naposledy upravil(a) jardajar dne 07 bře 2008, 23:49, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Crifodo »

údaj 40W na tlumivce se nedá bezmyšlenkovitě aplikovat na libovolnou zátěž, ale na konkrétní spotřebič. On je trochu rozdíl jestli tlumivka omezuje proud pro výboj 100V 400 mA nebo 30V 1.3 A. Svůj vliv taky bude mít ohmický odpor vinutí.
Změř napětí na výboji a proud tlumivkou a pak podle součinu vybírej tlumivky.
A než se trefíš, nos na xichtě aspoň brejle na motorku a na břiše koženou zástěru. :twisted:

Uživatelský avatar
no_-_name
Příspěvky: 257
Registrován: 13 pro 2007, 01:00
Bydliště: Mladá Boleslav

#5 Příspěvek od no_-_name »

výbojka hřeje jak prase, to je normální :) a tlumivka - mám 400W rtuť a tam je tlumivka vlažná (a dvacet let stará) a mám 250W metalhalogenid a k tomu tlumivku Layrton a ta má tak 60 a víc stupňů...
~Nestavte se mi na odpor! - Georg Simon Ohm ~

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#6 Příspěvek od mi-ro »

Jetli ti půjdou tvoje tlumivka a výbojka dohromady -nevím ale vím že dněšní miniaturní trafa a tlumiky jsou tak přesycený (aby tam bylo co nejmíň železa a ušetřilo se při výrobě, ztráty v železe zase doplatíš ty) že některý mají pracovní teplotu až 120C!! a pamatuju si že nám mistr ve škole říkal že když neudržíš ruku na chladiči, má cca 60C a to je pro křemík ještě v pohodě. A že se hřeje žárovka-výbojka? no to je přece normál, vždyť tam hoří oblouk jako prase.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Maskot
Příspěvky: 1772
Registrován: 19 lis 2004, 01:00
Bydliště: Wien

#7 Příspěvek od Maskot »

Klidne to nech byt,jak psano vyse teplota tlumivek je pres 100 stupnu,jen to nezavirej do nejake prilis tesne skrine.Jinak to spojovani tlumivek je funkcni,toho se neboj,overeno dlouholetou praxi v prumyslu.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#8 Příspěvek od Sendyx »

Jestli máš RVL80 a 2 zářivkové tlumky, tak mám tušení, že to nebude moc správně. Změř efektivní proud a porovnej s údajem u té RVL. Jestli nejde o životnost, tak je to možná jedno.

Uživatelský avatar
suzukirdriver
Příspěvky: 37
Registrován: 08 úno 2008, 01:00

#9 Příspěvek od suzukirdriver »

takže by to mělo byt OK.. jinak zkoušel sem tam dát SON-I 70W(se zapalovačem ve výbojce) a tlumivky se nehřáli vůbec byly jen vlažné.ale s touhle RVL 80W maji docela slušnou teplotu..

Uživatelský avatar
PLV
Příspěvky: 400
Registrován: 21 říj 2007, 02:00
Bydliště: Litovel

#10 Příspěvek od PLV »

Tlumivky nemůžeš řadit podle ohmova zákona jak odpory. Záleží, jaká je požadovaná indukčnost. Asi ta originál tlumivka 80W, má jinou indukčnost, než ty dvě 40W zapojené paralelně.
Netřep se mnou!

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#11 Příspěvek od Sendyx »

Hlavně může docházet k přesycování a pak je vše jinak.

Uživatelský avatar
patt_01
Příspěvky: 514
Registrován: 07 led 2008, 01:00
Bydliště: Brandýsek
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od patt_01 »

Já když sem si dělal horský sluníčko ze rtuťový výbojky 80W tak sem dal dvě 40W tlumivky ze zářivky paraelně, mam to v uzavřený plechový bedýnce a po 5minutách to tak ňák hřeje no ale to můžeš nechat, když u těch tlumivek budeš mít díru na větrání tak by to bylo ok.

Uživatelský avatar
suzukirdriver
Příspěvky: 37
Registrován: 08 úno 2008, 01:00

#13 Příspěvek od suzukirdriver »

jinak zajímaví je že sem dneska dal dvě tlumivky dokupi nějaké německé 230V 58W 0,67A pro výbojku RVL-X 125W a ta se rozsvítila během chvilky a svítila jak se na 125 patří(napětí v objímce při plném rozsvíceny bylo 128V).. tak sem tam jen tak dal tu 80W a taky se rozsvítila a tlumivky byly jen vlažné..

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#14 Příspěvek od mi-ro »

Svítit ti bude skoro všechno. Jde jen o to jak dlouho. Výbojka má životnost 8 000,- hodin. Když dáš špatnou tlumivku tak vydží třeba 100 hodin.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
suzukirdriver
Příspěvky: 37
Registrován: 08 úno 2008, 01:00

#15 Příspěvek od suzukirdriver »

no s těma německýma tlumivkami(230V 50Hz,58W,0,67A) se nehřeje až tak ..svítí jak má..jedna tlumivka je na 58W zářivku dal sem 2 do série a nechal na to svítit tu RVL-X 125W svítí krásně.Napětí na výbojce po rozsvícení je 131V bohužel nemam jak změřit proud.Tlumivky mají po plném zahřáti tak 60-70°C to je myslím v normálu ne? Akorát mě sere ta výbojka.. nenaběhne hned ale musím do ni šťouchnout aby se rozsvítila.. tipuji to na mechanickou chybu uvnitř výbojky . :idea:

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“