stabilizace žhavení konc. elektronek

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
tubeman
Příspěvky: 6
Registrován: 06 zář 2005, 02:00

stabilizace žhavení konc. elektronek

#1 Příspěvek od tubeman »

má prosím vás někdo s tímhle zkušenosti, mě s tím provází stálé problémy, na které neznám rozumnou odpověď ....... :(

Uživatelský avatar
Mirda
Příspěvky: 597
Registrován: 14 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Vysočina

#2 Příspěvek od Mirda »

O jaké elektronky jde, NF nebo VF?

Uživatelský avatar
janousek
Příspěvky: 935
Registrován: 27 bře 2004, 01:00

#3 Příspěvek od janousek »

Jakého rázu jsou problémy. Chtělo by to podrobněji popsat.

Uživatelský avatar
SMITH
Příspěvky: 1259
Registrován: 07 čer 2004, 02:00
Bydliště: Púchov , SLOVENSKO

#4 Příspěvek od SMITH »

Ak sa jedná o NF aplikáciu doporuèujem konferenciu na www.zesilovace.cz alebo www.aldax.cz Tam sa vyskytuje SINCLAIR -chlapík ,ktorý má v v tomto jasno. Aldax je jeho domovská straánka.
:-) Nikdy neøíkejte, že nìco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udìlá to ! :-)
Úspìch je špatný uèitel. Kvùli nìmu si chytøí lidé myslí, že nemohou prohrát. (Bill Gates)

Návštěvník

#5 Příspěvek od Návštěvník »

No jde o to, že když jsem dìlal jednou stabilizaci žhavení pro pøedzesilovaè, což jsou malé proudové odbìry, tak to se taky nepovedlo, použil jsem schéma ze stránek p. Fr.Hlavy a ještì k tomu jsem dal stabilizátor na vìtší proud, tuším že 78L05, který je na 2A, elektronky mìly odbìr 1,2A, na stab. byl chladiè, dostateènì dimenzovaný.......
zahøíval se poøádnì a fungovalo to asi jeden den, pak po nìkolikátém zapnutí zdroje se stabilizátor znièil :?:
napìtí ze sek. bylo 10V, tak jsem odvinul drát na 6,3V a na stab. jsem se vykašlal, vzhledem k tomu, že se jednalo o Phono pøedzes, tak bez té stabilizace je více brumu.
Po delší dobì jsem narazil na schéma se stab. LM1084, který je navíc na 5A a vstup. napìtí bylo 6,3V, takže jsem mohl použít zdroj, co mám po ruce..... Bylo to schéma k zes. v tø. A dvojèinný 2X25W, tohle schéma koluje na netu, je v èeštinì, on tím žhavil dvì koncové EL34 !!!!
Použitý byl 8A mùstek a zmiòovaný stab. podle obrázku mùstek chlazený nebyl vùbec, jen ten stab.... dvì EL 34 si berou 3A, takže stále rezerva, trafo mám dimenzované na 4A. Jak stab. tak i mùstek byly po chvilce i s chladièi doslova vaøící a podle zvuku mi bylo jasné, že to žhavení to nìjak nemùže "utáhnot" - malý vákon, ve zvuku chybìly basy.......
( PS: já jsem stavìl s EL34 jednoèinný , kde jsou dvì LAMPY pro oba kanály.....)
Tak jsem opìt udìlal co kdysi: koncové lampy jsem musel pøipojit pøímo a tu stabilizaci jsem použil alespoò na dvì budící lampy E88CC, ty mají obì cca 0,6 A, v tomhle pøip. se nic nezáhøívá a funguje jak má .....
Jenže tohle mìlo "utáhnot"všechny elektronky :!: :!: :!:
poslední pokus, že jsem zkusil to žhavení pro EL34 usmìrnit, dával jsem vinu tomu stab. tak jsem dal jen mùstek a filtr. elyty, dohromady asi
20000uF, ale problém stejný, mùstek opìt vaøil :evil: :evil: :evil:
Fakt nevím, kde je chyba, ty polovodièe mì nemají rády :lol:

Uživatelský avatar
tubeman
Příspěvky: 6
Registrován: 06 zář 2005, 02:00

#6 Příspěvek od tubeman »

Nějak mě to u m¨ého druhého příspěvku uvadlo jako anonym,
takže jsem to já :roll:

Uživatelský avatar
tubeman
Příspěvky: 6
Registrován: 06 zář 2005, 02:00

#7 Příspěvek od tubeman »

no vlastně uvedlo, asi bych měl jít už do postele :idea:

Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#8 Příspěvek od mihal »

Na zbavenie brumu od zhavenia striedavym prudom sa v el.zosilovacoch pouzival "odbrumovac", co bol reostat s odporom drahy asi 100ohm. Zapojil sa koncami na zhavenie, bezec sa mu uzemnil. Posuvanim bezca sa nasla "bezbrumova poloha". Brum vsak vznika aj slabou filtraciou an.napatia, pripadne zlym zemnenim.
Polovodice su v pohode :lol: , ale musis na nich ratat s vykonovou stratou. Stabilizaciu zhavenia by som asi nerobil, v krajnom pripade by som sa poobzeral po spinanom zdroji, tak aspon 500kHz, aby bola "cista flauta" :lol:

Uživatelský avatar
denis15
Příspěvky: 641
Registrován: 21 čer 2005, 02:00
Bydliště: Opava

#9 Příspěvek od denis15 »

Použij stabilizátor, třeba LM317 a podlož ho dvěma tranzistory pro dané zatížení. Do emitoru odpory 0,1 Ohm ovšem musíš počítat, že i tak se nebudou nudit.
Vzhledem ke stabilizátorům potřebuješ vždy mít na vstupu minimálně o 2V více aby fungoval. Pokud bys tam měl méně, tak ten stabilizátor nebude fungovat a může se ti objevit na výstupu brum-vyzkoušeno již na několika zdrojích.
Pokud budeš mít napětí na vstupu moc velké, rozdíl mezi tímto a výstupním se ztratí v teple a bude to hořet. Chce to najít kompromis.

Uživatelský avatar
tubeman
Příspěvky: 6
Registrován: 06 zář 2005, 02:00

#10 Příspěvek od tubeman »

Díky za tipy a reakce. Ale jak je možné, že když jsem kopíroval hotové zapojení, tak stejně nastal problém ????
A tam je opravdu na vstupu jen 6,3 V a výstup je taky 6,3V :!: :?:
Stab. je na +5V a jsou k němu dvě zenerky na 0,7V.......
Mi přijde jako blbost stab. konc. elektronky, ale ten člověk uvádí, že mu to pomohlo od brumu ..... Já jsem zatím finální zesák dvojčinný nestavěl, ale co kdyby ...... Navíc jde o to, že jsem měl i problémy stabilizovat i budící elektronky, u kterých je odběr v průměru těch 300mA.
Tak teď fakt nevím, jestli nemám tu stab. nemám zrušit, protože na primáru je jen těch 6,3V. Měřák mám za 300,- :roll: takže nevím, jestli přesně takto určím, jestli je na výstupu požadovaných 6,3V
Ale znovu uvádím, jedná se zapojení druhých, dá se říct odzkoušená, nic není z mé hlavy, takže nemusím polemizovat nad správností zapojení,
PS: V Knize lampárna jsou schémata zes. od fy JJ, tam jsou taky řešené stabilizace a usměrnění ...... Usměrnění je řešeno přes schottky diody SB560, což vidím poprvé - na primáru je 6,7V. Stab. předzes. je udělána pomocí stab 7805, vždy 2 lampy na jednu větev, na primáru je 8,5V a žádné další polovodiče tam nejsou - kromě usměr. 1N4007.

Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#11 Příspěvek od mihal »

Nepoznam presne tvoje zapojenie, ale chyb si sa mohol dopustit viacerych. Sam som kedysi staval elkovy zosilovac, este s EBL21 na konci v jednocinnom zapojeni, predzosilovac som mal s EF22. Boli to dva kanale, a tahal mi to jeden zdroj osadeny AZ11. Vsetky elky boli zhavene ~6.3V, zemnil som na filtracny kondik, privody som mal tienene. Filtracia bola 2x470uF + tlmivka. Problem s brumom som vobec nemal, a to som nemal ani spominany "odbrumovac". Ide o to, neurobit pri stavbe chybu, a ak kopirujes uz funkcny zosilovac, tak si ju asi niekde urobil. Skontroluj si zeme, filtraciu a cele zapojenie.

Uživatelský avatar
tubeman
Příspěvky: 6
Registrován: 06 zář 2005, 02:00

#12 Příspěvek od tubeman »

Ja bych ani tak nechtel resit problem s brumem, ale spis tu stab. napr. ty zminovane E88CC jsou doslova na stab. zhaveni udelane, tech par soucastek navic me "nezabije", ale chci mit jistotu, ze konam spravne..... :cry:

Uživatelský avatar
denis15
Příspěvky: 641
Registrován: 21 čer 2005, 02:00
Bydliště: Opava

#13 Příspěvek od denis15 »

Nechápu, jak někomu mohlo fungovat zapojení stabilizátoru 7805, když do něj pouštěl 6,3V. Pro toto žhavení by musel vstup do stabilizátoru být alespoň 8,3V a výš. Pak to brumí samo. Udělej to jak jsem napsal a zaručuju úspěch. Zdrojů už jsem pár spáchal a to i na 20A a všechny v poho.

Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#14 Příspěvek od mihal »

Asi mi unikol dovod, k comu chces zhavit stabilizovanym napatim. Ked uz chces mat zhavenie jsm tak naco stabilizovat? Staci predsa usmernit a filtrovat. Jedine v pripade ze by si mal elektronky s priamo zhavenou katodou by to malo opodstatnenie, ta sa totiz 100krat/s rozzhavi a potom mierne schladne. Pri nepriamo zhavenych ma katoda zotrvacnost, a nevadi jej mierne chladnutie zhaviaceho vlakna. Koncove pentody maju zhaviace prudy okolo 1-2A a v celom zosilovaci by si mohol dojst k hodnotam zhaviacich prudov bezne 8A. Ak by si uvazoval s dobrym lin. stabilizatorom s malym ubytkom napr 1.2V a napajal ho najnissim moznym napatim tak by bol stabil. vyhrievany stratovym vykonom 9.6W, ak by si ho pripojil napriklad na napatie 9V a stabilizoval na 6.3V tak musis chladit 21.6W :!: Je to na tebe, ale stabilizovat take prudy lin. stablom v dnesnej dobe je krok naspat, ak ich vobec stabilizovat. Ked uz, tak sa rozhliadni, ako som uz pisal po spinanom.

Uživatelský avatar
tubeman
Příspěvky: 6
Registrován: 06 zář 2005, 02:00

#15 Příspěvek od tubeman »


Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“