nezname tranzistory

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
xpo
Příspěvky: 102
Registrován: 20 bře 2008, 01:00
Bydliště: PnT

nezname tranzistory

#1 Příspěvek od xpo »

Zdravim vsetkych. Potreboval by som poradit. Sledujem, ze je tu mnozstvo velmi sikovnych ludi. Mozno sa tu uz preberala tema ruska nabijacka autobaterii, ale nenasiel som. Oznacenie B31-5A. Su tam zrejme tranzistory, ktore mi nic nehovoria. Rad by som zistil, prip. nahradil. Poradite? Dam nejake foto.
Přílohy
0258.jpg
(7.94 KiB) Staženo 73 x
0257.jpg
(11.74 KiB) Staženo 87 x
0254.jpg
(84.15 KiB) Staženo 119 x
0250.jpg
(120.51 KiB) Staženo 86 x

Uživatelský avatar
dolac
Příspěvky: 491
Registrován: 10 črc 2005, 02:00

#2 Příspěvek od dolac »

Schému takejto, alebo podobnej nabíjačky som niekedy dávno hodil na upload.
rus_nab.PDF

Nie som si istý či tam nie je jedna chyba, už sme o tom diskutovali. Namiesto tých ruských tranzistorov môžeš kľudne použiť BC238 resp. BC308 podľa typu.

Uživatelský avatar
tornado6
Příspěvky: 1392
Registrován: 09 bře 2007, 01:00
Bydliště: Piešťany okolie

#3 Příspěvek od tornado6 »

Kamarat mal zhruba rovnaku mašinku a riešil to tak že urobil uplne novy zdroj lebo nemohol najsť nahradu za tie oranžove mrchy , mimochodom su to trandy na riadenie napetia na vystupe aspon myslim už je tomu cca
10 rokov on tam nechal len hlavny istič a to trafo a ako zdroj použil zapojenie s FET tranzistorom.
Přílohy
zdroj1.jpg
(203.28 KiB) Staženo 331 x

Uživatelský avatar
tornado6
Příspěvky: 1392
Registrován: 09 bře 2007, 01:00
Bydliště: Piešťany okolie

#4 Příspěvek od tornado6 »

Ja mam zdroj riešeny s LM317T posilneny s KUY12 pre odber vetšieho prudu len nejde od 0 ale cca od 1,2Voltu ale u mna je to detail. :wink:

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#5 Příspěvek od jandu »

Na prvý pohľad zvonka pripomína nabíjačku NA-01, ale iba na prvý. Tá doska so súčiastkami je veľmi "riedko" osadená a určite nie je shodná so schémou na Uploade. /dolac/ Ale zase nie je tak zložitá, aby sa nedala zo zapojenia nakresliť - teda ak tomu človek rozumie. Tie tranzistory môžeš fakt nahradiť Tesláckymi alebo BC-čkami podľa vodivosti, akurát daj pozor na poradie vývodov - tie ruské majú bázu na jednom kraji.

Čo sa opravy týka - podľa mňa stačí premerať transformátor a polovodiče.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#6 Příspěvek od EKKAR »

A až budeš hledat tyhle ruské parodie na tranzistory, hledej KT312 nebo KT315, ty jsou npn a KT361 - ten je pnp. To KT si nespleť s TESLA označením tyristorů, v Rusku to znamenalo (a furt ještě znamená) Kremnijevyj Transistor. Mám jich doma ještě asi hrst, ale na rovinu Ti říkám - největší umění v práci s těmito "tranzistory" je naměřit na nich vůbec nějakou hodnotu zesílení nebo dokonce vybrat pár s aspoň podobnými vlastnostmi... Pro ilustraci - to, co naprosto levou zadní nohou zvládal československý KC507 nebo KF507, bylo dost často nad síly Darlingtonovy dvojice složené z KT312/315 - myšlen je poměr zesílení/vlastní šum/napěťová odolnost/proudovéá zatížitelnost...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#7 Příspěvek od Hill »

Je to tak - kdysi jsem opravoval kazeťák Elektronika 301 s vypáleným koncem. Zapojení toho koncáku bylo přinejmenším svérázné a důvodem byly právě tranzistory vybírané na betu do 60. Jenže na to jsem přišel po třetí výměně KáCéček a KáeFek - když se nastavil koncák na síť, bylo to perfektní, ten kazeťák byl jinak na tehdejší poměry dobrý až hifi, ale na nové baterie měl už značné přechodové zkreslení. Když se nastavil konec podle baterií, po připojení na síť naše tranzistory tiše odešly.
Skončilo to výměnou celého konce - vyboural jsem z desky všechno, oloupal plošňáky, dovrtal pár dírek a dal tam MBA810. O nějaký čas později jsem toto řešení našel v rmgf Riga 110, o jehož existenci jsem předtím neměl tušení, ale konstrukčně je jinak stejný, jen má větší kufr a rádio navíc.
Takže dnes bych na tyto tranzistory také radši zapomněl.

Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#8 Příspěvek od tandel »

Líbí se mi nadpis - neznámé tranzistory. Jde o velmi dobře známé tranzistory z produkce CCCP, kterých se prý vyrobilo přes 8 miliard. Používaly se ve vojenské technice (např. MIG..., SU..., radary, vysílačky). Výmětové kusy šly do spotřební elektroniky.
To písmeno na pouzdře, psané písmem Cyrila a Metoděje, značí skupinu podle následujícího obrázku

Obrázek

Jeden pěkný kousek je tady

Obrázek

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#9 Příspěvek od jandu »

Veľkou "necnosťou" týchto tranzistorov sú nožičky - veľmi radi sa lámu a to ihneď pri puzdre. Takže s ohýbaním opatrne.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#10 Příspěvek od tandel »

To je fakt a ke všemu jsou moc široké, takže potřebují velkou díru.

Uživatelský avatar
Devo70
Příspěvky: 1284
Registrován: 28 pro 2007, 01:00
Bydliště: Poprad

#11 Příspěvek od Devo70 »

To tandel: to znamená, že všetky oranžové sú KT315 a rozlišujú sa podľa posledného znaku? Druhý riadok naznamená nič?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#12 Příspěvek od Hill »

Druhý řádek znamená kód data výroby.

Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#13 Příspěvek od Killroy »

Hill mimo jiné píše: Skončilo to výměnou celého konce - vyboural jsem z desky všechno, oloupal plošňáky, dovrtal pár dírek a dal tam MBA810. O nějaký čas později jsem toto řešení našel v rmgf Riga 110, o jehož existenci jsem předtím neměl tušení, ale konstrukčně je jinak stejný, jen má větší kufr a rádio navíc. Takže dnes bych na tyto tranzistory také radši zapomněl.
Tak tohle znám a v minulosti jsem se s tím také dost natrápil. Nemohu nepřipomenout jednu perličku - některé tyhle sovětské koncové "kloboučky" bylo možno dostat i do stavu kdy bylo úplně jedno co je připojeno jako E B C a chovalo se to pořád stejně. Půl dílny nad tím kroutilo hlavou...
Co se týče náhrady nějakou teslou, nikdy se nám to pořádně nedařilo a končilo to většinou tím že se to v případě potřeby vytrhlo z nějakého vraku. Těch oranžových zmetků bych taky našel doma hrst, ale doufám že už je nikdy nebudu potřebovat.

Killroy

Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#14 Příspěvek od tandel »

V tom případě doufám, že nemáš osciloskop C1-94 (původní verzi). Jsou jich v něm mraky. Podívej na kousek schématu

Obrázek

Stojí tam: T8, T9, T12, T13, T19, T22, T23, T25, T28, T29, T32 až T35 - všechno KT315

Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#15 Příspěvek od Killroy »

tandel mimo jiné píše:V tom případě doufám, že nemáš osciloskop C1-94 (původní verzi)..
To máš pravdu, ale naštěstí už ho několik let nemám. Ale za své doby jsem ho vlastnil a léta k plné spokojenosti používal.

Killroy

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“