řízení RGB led

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
coat
Příspěvky: 68
Registrován: 13 čer 2007, 02:00
Bydliště: BRNO

řízení RGB led

#1 Příspěvek od coat »

Zdravim. Stavim si takovou jednoduchou svitilnu s RGB led. Schema je na obrazku. Tranzistory na rizeni jednotlivych cipu jsou pouzity z duvodu ze bude zapojeno vice LED paralelne.
Chtel jsem se zeptat jakym zpusobem pomoci PWM byste ridili jas LED, nemyslim michani barev, ale rizeni jasu tak aby nedochazelo ke zmene nastavene barvy. Rizeni napeti na anode jsem nechtel pouzit kvuli nezadoucim ztratam.
dik
Přílohy
rgb_light.GIF
(92.99 KiB) Staženo 110 x

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#2 Příspěvek od mtajovsky »

Odpory R1, R2, R3, stabilizátor 7805 - to jsou ztráty. Co se týče trvalosti barvy, to se bude muset vyzkoušet vzájmená souhra podle konkrétních LED. Co se týče energetiky, měly by tam být spínací zdroje proudu a ne omezovací odpory.

Uživatelský avatar
jankop
Příspěvky: 679
Registrován: 04 dub 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od jankop »

Co se týká učinnosti, tak souhlasím. Ovšem při PWM řízení bude odstín stále stejný, protože LED budou pracovat stále ve stejné oblasti chrakteristiky. Stačí tedy při změně jasu zachovávat poměr plnění-výkonu jednotlivých LED. Pokud bude výkon každé LED třeba 25%, tak při zvýšení výkonu na 50% se zvýší i jas přesně 2x a odstín bude naprosto stejný jako předtím. Pokud pochopitelně zanedbám drobné odchylky, vzniklé například oteplením čipu.

PavelFF*

#4 Příspěvek od PavelFF* »

Co se týèe energetiky, mìly by tam být spínací zdroje proudu a ne omezovací odpory.
Co to jsou "spínací zdroje proudu"?

Uživatelský avatar
p4ul
Příspěvky: 317
Registrován: 29 srp 2007, 02:00

#5 Příspěvek od p4ul »

Každá dioda bude mít jinou VA charakteristiku. Závislost střídy a intenzity bude nelineární. A každá barva diody bude svítit jinak intenzivně. Při malé intenzitě už třeba bude svítit jen červená a modrá vůbec. Proto je potřeba s tímto počítat.

Pokud bude střída řízena lineárně a jednotlivé intenzity vyrovnány různými hodnotami rezistorů a příp. ještě softwarově, bude to jakžtakž docela pěkně fungovat. Nejlepší je barvu a intenzitu nastavovat v modelu HSL (HSV) a transformovat ji na RGB :wink:

Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#6 Příspěvek od tandel »

PavelFF* píše: Co to jsou "spínací zdroje proudu"?
Klíčová slova: Switching current source, resp. switching current source converter. Switching - spínání, current - proud, source - zdroj. Měla by se konečně zavést výuka angličtiny na základních školách.

PavelFF*

#7 Příspěvek od PavelFF* »

to tandel: Takže ke každé ze tøí diod se zapojí elektronický obvod, který bude s úèinností napø. 80% omezovat proud diodou na konstantní velikost nìkolika (desítek?) mA. Na to celé se ještì bude aplikovat PWM. Mì to pøipadá ponìkud komlikované pro napájení 3 LED z +5V, proto jsem se autora (mtajovsky) zeptal.

O angliètinì asi zaènu uvažovat. Staèil tvùj výklad a já ten "Switching current source" pøímo vidím.

Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#8 Příspěvek od tandel »

PavelFF* píše:...ke každé ze tří diod se zapojí elektronický obvod, který bude s účinností např. 80% omezovat proud diodou na konstantní velikost několika (desítek?) mA. Na to celé se ještě bude aplikovat PWM. Mě to připadá poněkud komlikované pro napájení 3 LED z +5V...
Ale proč to odbočení od pojmu "spínací zdroj proudu" jinam? Ty jsi se pouze ptal, co jsou spínací zdroje proudu. Tady to je:
PavelFF* píše:Co to jsou "spínací zdroje proudu"?
Ptal ses jenom, co to jsou "spínací zdroje proudu".

Takže se zeptej, jak si mtajovsky představuje celkové řešení a máš.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#9 Příspěvek od masar »

...Při malé intenzitě už třeba bude svítit jen červená a modrá vůbec...
Obávám se, že p4ul neporozuměl dostatečně tomu, co uvedl jankop. Z pricipu řízení PWM by nastavená barva měla zůstat konstantní, protože se nemění VA charakteristika. :wink:

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#10 Příspěvek od PavelFF »

Ale proč to odbočení od pojmu "spínací zdroj proudu" jinam? Ty jsi se pouze ptal, co jsou spínací zdroje proudu. Tady to je:
to tandel: Promiň, dotaz směřoval na pana "mtajovsky" , což jsem zapomněl uvést. Byl jsem na rozpacích, jednak, proto , že obvyklejší vyraz v této souvislosti je slovo "spínaný" a jednak proto, že to mohlo mít podle mě ještě jiný výklad.

Takže se zeptej, jak si mtajovsky představuje celkové řešení a máš.
To jsem měl v úmyslu, jenže tys literárně velmi aktivní.

Zmínka o výuce angličtiny na ZŠ byla taky odbočením - mě už by do základní školy nevzali pro přestárlost.

Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#11 Příspěvek od tandel »

PavelFF napsal:
...tys literárně velmi aktivní.

A ty k té aktivitě dáváš podněty... :D

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#12 Příspěvek od PavelFF »

A ty k té aktivitě dáváš podněty...
Tobě stačí opravdu jen lehounký impulz.

Uživatelský avatar
p4ul
Příspěvky: 317
Registrován: 29 srp 2007, 02:00

#13 Příspěvek od p4ul »

Obávám se, že p4ul neporozuměl dostatečně tomu, co uvedl jankop. Z pricipu řízení PWM by nastavená barva měla zůstat konstantní, protože se nemění VA charakteristika.
Já jsem nepředpokládal pro každou konst. zdroj proudu. Každá ledka z trojice RGB má jinou VA charakteristiku. Chtěl jsem říct, že při stejném napětí každá svítí jinak. Když se do nich pustí stejný proud, tak budou teoreticky svítit stejně, ale bude na nich jiné napětí. Takže TEORETICKY by měly při použití PWM svítit pořád ve stejném poměru.

PRAKTICKY: Měl jsem to zapojené jak to má Coat na obrázku a moc ve stejném poměru teda nesvítily a barva se trochu měnila s intenzitou, ale jak už jsem řekl, i tak je to ok. Pokud se vyžaduje 256 úrovní intenzity pro každou, pak musí být frekvence spínání (pwm) hodně velká, jinak mu bude nejmenší intenzita blikat, na to ale přijde Coat sám, až to prakticky vyzkouší. Je taky potřeba nějaké stínítko, protože bez něj to vypadá špatně - jsou vidět 3 barvy a ne jedna.

Masar: Nevím jestli dostatečně, ale myslím, že dost:) Každopádně mám tvé připomínky a vysvětlování rád.
Chtěl bych říct, že ne všechno co musí být teoreticky tak a tak protože to a to, ve skutečnosti tak bude. O tom se asi přesvědčil každý (nejen začínající) elektronik :wink: nebo ne?

ps: závislost svítivosti na protékajícím proudu je taky u každé led stejná?

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#14 Příspěvek od masar »

Jsem někdy takový šťoural, ale nechci vnášet prázdnou polemiku. Například této větě:
...Pokud se vyžaduje 256 úrovní intenzity pro každou, pak musí být frekvence spínání (pwm) hodně velká, jinak mu bude nejmenší intenzita blikat,...
jaksi nerozumím. PWM přece může mít konstantní kmitočet, ne? :wink:

A ty moje připomínky - někdy je moje formulace nepřesná. Ale shodneme se na tom, že je krásný, když ta teorie s tou praxí někdy souhlasí. :wink:

Uživatelský avatar
p4ul
Příspěvky: 317
Registrován: 29 srp 2007, 02:00

#15 Příspěvek od p4ul »

Větě nerozumíš, protože je neplatná :D Aspoň vidíš, že tvé "šťouralství" se osvědčilo a je cenné. Když jsem tu větu psal tak mi to ani nepřišlo, ale když jsi odpověděl, že ji nerozumíš, tak už mi došlo co jsem napsal za blbost :roll:
PWM má samozřejmě stálý kmitočet a mění se jen střída.
Každopádně, když jsem to měl před nějakým časem zapojené, měl jsem právě problém s blikáním nejnižší intenzity. Asi to tím pádem nebylo způsobené PWM. Používal jsem sice výkonové led, ale už si to přesně nepamatuji a už to nemůžu ani ověřit. Takže za to se omlouvám. Nechtěl jsem mystifikovat. Hned jsem si to musel prakticky ověřit a zde je výsledek:

Modrá dioda řízená PWM, frekvence 50 Hz, střída 0%...100% -> nebliká a mění se intenzita. U frekvence < 43 Hz už jde na diodě blikání poznat.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“