Osciloskop BM 556- nefungující synchronizace v režimu AUT

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Briketa
Příspěvky: 11
Registrován: 30 zář 2007, 02:00

Osciloskop BM 556- nefungující synchronizace v režimu AUT

#1 Příspěvek od Briketa »

Zdravim, chtěl bych se zeptat, neví někdo, kde by mohl bejt problém či nejčastější příčina, že u osciloskopu Tesla BM 556 nejde zasynchronizovat signál v režimu AUT. Při správné velikosti signálu to jde jen v režimu TV. Časová základna se zdá v pořádku. Díky za tipy, než to rozdělám.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#2 Příspěvek od jandu »

Mala by tam byť možnosť odoberania synchronizačných impulzov vonkajšia/vnútorná. V tom prípade ako uvádzaš, by to malo byť v polohe vnútorná.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#3 Příspěvek od tandel »

Tento skop nemám, ale obyčejně bývají možnosti AUT a NORM. A co to dělá v režimu NORM?

Uživatelský avatar
Briketa
Příspěvky: 11
Registrován: 30 zář 2007, 02:00

#4 Příspěvek od Briketa »

Odebírání synchronizační impulsů je samozřejmě nastaveno na interní a přesto to nějak nechodí. To automatické spouštění zajišťuje, pokud se nemylim, aby na osciloskopu byla čára i bez signálu. Přivedu-li signál, obzvláště nějaké vyšší frekvence, objeví se prakticky jen zelený pruh, po chvíli ladění se třeba dá zobrazit sinusovka, ale je zdvojená s to samou posunutou o 180 stupňů a těžko se zastavuje,aby neběhala. V režimu TV se ten samý signál zobrazit nechá normálně, ale zas když poklesne amplituda, je nutno přepnout rozsah a signál dostat alespoň na 75% obrazovky, aby byla základna spušťena-

Uživatelský avatar
Briketa
Příspěvky: 11
Registrován: 30 zář 2007, 02:00

#5 Příspěvek od Briketa »

Co se týče režimu AUT, tak v tomto režimu dojde k onomu zobrazení čáry i při nepřítomnosti signálu. Vypnu-li AUT a zvolím jeden z režimu LF/HF, kde HF je pro frekvence nad 1 Mhz, tak se signál nezobrazí a žadné donastavování úrovně spínání pomocí potenciometru LEVEL nepomáhá, ba ani ta indakační LEDka nesvítí. Takže já problém vidím někde v synchronizačním zesilovači či něčem okolo, ale nikdy jsem tohle neopravoval, tak zjišťuju, co by to mohlo dělat, dřív než to rozkuchám.

Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#6 Příspěvek od tandel »

Nezbyde, než to rozkuchat. A nejlépe, pokud máš k dispozici druhý, sledovací skop.

Uživatelský avatar
Briketa
Příspěvky: 11
Registrován: 30 zář 2007, 02:00

#7 Příspěvek od Briketa »

Sledovací osciloskop mám, schéma a návod taky, takže snad nebude problém. Jen, že někde jsem četl, že odcházej nějaký tunelový diody v synchronizaci a že se blbě sháněj. No uvidim, kde je problém. Díky

Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#8 Příspěvek od tandel »

TD je bezvadná věc. Občas sice odchází, to je pravda, ale není to každý den. Na téma TD už zde byla několikrát diskuze.

LopiCZ

#9 Příspěvek od LopiCZ »

Mám taky BM556 a dìlá mi to samí jestli víte nìkdo èím mùže být prosím napištì moc bystemi pomohly :D

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#10 Příspěvek od masar »

Podle toho, jak popisujete závadu, bych zaměřil pozornost na tranzistor E1 na desce časové základny. Je to KF521 a mohla by to mít "za sebou". :wink:
Přílohy
P04.jpg
(97.61 KiB) Staženo 359 x

LopiCZ

#11 Příspěvek od LopiCZ »

Tak ten tranzistor jsem zkoušel vymìnit ale nepomohloto poøát ten stejný problém. Když mám pøepnuto na NORM tak to mùžu potenciometrem LEVEL dolaïit ale když pøepnu na AUT tak zaène indikaèní ledka blikat ale vidím hrozný prùbìhy zdvojený nejdou zastavit atd.. když dám TV a HF tak to jde normálnì prosím pomozte nìkdo.

Uživatelský avatar
Briketa
Příspěvky: 11
Registrován: 30 zář 2007, 02:00

#12 Příspěvek od Briketa »

No tak jsem se konečně dostal k tomu se podívat na ten můj osciloskop.A zjistil jsem, že nechodí synchronizační zesilovač. Řešil jsem proč a zjistil jsem,že na jeho vstup leze stejnosměrné předpětí 0,5V při zapnutém kanálu A a 1V při zapnutém kanálu B. Tudíž jsem usoudil, že je chyba někde ve vertikálním zesilovači. A opravdu pro kanál A stačilo trimrem R63 vynulovat výstupní úroveň na výstupu číslo 21 desky vertikálu. Pro kanál B se mi to zatím nepodařilo, na trimr to nějak moc nereaguje, ale vzhledem, že už se v tom asi někdo přede mnou vrtal a připájel navíc nějaký odpory, tak bude problém někde tady. Každopádně pro kanál A tak začala chodit synchronizace v režimu LF a HF bezproblémů, jen nesvítí spínací ledka. Ovšem v režimu AUT obraz pořád nejde zasynchronizovat. Zatím jen info, pokračování přijde, až se k tomu zase dostanu.

Uživatelský avatar
Briketa
Příspěvky: 11
Registrován: 30 zář 2007, 02:00

#13 Příspěvek od Briketa »

Takže teď máme s LopiCZ stejnej problém, takže až se mi to podaří (jestli vůbec) vyřešit určitě se ozvu.

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od Jenys »

Briketa píše:Takže teď máme s LopiCZ stejnej problém, takže až se mi to podaří (jestli vůbec) vyřešit určitě se ozvu.
Mám také BM 556A a tento problém jsem měl, když se utrhl drátek od poťáku HF, protože se uvolnil celý pot. Když se to jen tak trochu dotýkalo, dalo se to špatně zasynchronizovat, byl tam zelený pruh, něčeho a velmi těžko jsem to doháněl Levelem. Míval jsem zaplé Aut a k tomu LF, nebo někdy dokonce HF při frekvencích kolem 100kHz. Po opravě, přiletování drátku je to v pohodě, zatím, dělal jsem to včera. Teď když vypnu všechny tlačítka, tedy i AUT, jde to normálně zachytit a zasynchronizovat. Když zapnu TV signál mi uteče dolů. Při zapnutém AUT, to maká v pohodě a Levelem zastavím sinus do klidu.

To se týká kanálu A, ale mám najednou problém s kanálem B, nějak se něco stalo a nejde dát signál, ani ten paprsek do středu, je to ujeté nahoru, nebo dolu, podle toho jaká je polarita. A musím mít vstupní napětí jen na 0,1V při sondě 1:10, jinak nenajdu paprsek. Co se podělalo, dřív to chodilo a najednou to nejde :?: Po čem mám pátrat? Nějak se v tom až tak nevyznám :?: :cry:
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#15 Příspěvek od masar »

Takže potenciometr posuvu funguje a máš ho tedy nadoraz?
Máš k dispozici dobrý kanál A, tak porovnávej napětí ve stejných bodech. A postupuj třeba od potenciometru posuvu směrem ke vstupu kanálu. :wink:

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“