Elektronika C430 (SSSR 1979)

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
urbanek
Příspěvky: 556
Registrován: 01 kvě 2005, 02:00
Kontaktovat uživatele:

Elektronika C430 (SSSR 1979)

#1 Příspěvek od urbanek »

Zdravím,
nemá, prosím, někdo schéma od této televize? Sešly se mi tu dva kousky, bohužel oba po zásahu bastlíře, tak bych chtěl z nich udělat aspoň jeden jakš takš původní a hlavně funkční.
V jednom je docela divoce dobastlený PAL, ve druhém je sice původní SECAM modul ale ani ten nefunguje (taky si s ním někdo hrál) a ještě je tam přebastlený horizontál.
Kromě toho by mě docela zajímalo, jak to je zapojený, je to tam samý relátko a zdroj má pomalu víc součástek než zbytek televize :D

Uživatelský avatar
Hifista
Příspěvky: 745
Registrován: 15 kvě 2005, 02:00
Bydliště: U Ostravy

#2 Příspěvek od Hifista »

Většina těchto strojů - typy C430 a C432 byla odložena právě pro závady v onom složitém a tudíž nadprůměrně poruchovém zdroji. Mám za to, že tohle opravovat je ztráta času, zvláště po různých předchozích neodborných zásazích. Zcela jiná situace je u vzhledově stejného typu C431, který je řešen daleko jednodušeji a používá "evropské" IO. Ten stojí za to opravovat i v současnosti. Dále když se podíváš, kolik je tam elytů známých mizernou výrobní kvalitou, tak už bych s tím běžel do sběrného dvora.

Uživatelský avatar
vombat
Příspěvky: 744
Registrován: 18 srp 2005, 02:00
Bydliště: Chrudimsko
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od vombat »

Zdrojů pro C430 bylo více variant zapojení. Vše najdeš na ruském netu.

Uživatelský avatar
vombat
Příspěvky: 744
Registrován: 18 srp 2005, 02:00
Bydliště: Chrudimsko
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od vombat »

Všechny varianty. Na černý obdélník poklepat.
Přílohy
bpel430_3.pdf
(97.55 KiB) Staženo 1583 x
bpel430_2.pdf
(86.43 KiB) Staženo 1601 x
430.gif
(189.97 KiB) Staženo 967 x

Uživatelský avatar
urbanek
Příspěvky: 556
Registrován: 01 kvě 2005, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od urbanek »

Díky za rady a za schéma. Zdroj mi naštěstí funguje, vyměnil jsem tam 3 vysché elyty, ostatní byly dobré. Ještě musím něco provést s korekcí podušky, součastky tam se měřením zdají dobré ale na trimry to nereaguje... no a pak ještě rozchodit dekodér. Dobastlený PAL jsem vyhodil, chci tam nechat jen původní SECAM i za cenu, že mi to barevně pojede jen přes settopbox, kde si můžu SECAM navolit. Je to taková zajímavost do sbírky, tak ať je to původní. Ještě by mě zajímalo, co tam původně bylo za volič - teď je tam ten jak se používal v čb teslách řady "viktoria" s jedním ant. vstupem - ten tam ale zcela jistě nepatří.
Jinak elektroniku C431 mám taky, ta je opravdu úplně něco jiného a je mnohem jednodušší...

Uživatelský avatar
miroja
Příspěvky: 1779
Registrován: 28 úno 2006, 01:00
Bydliště: SK, Liptov/Tekov

#6 Příspěvek od miroja »

Ak si dobre spominam, tak to malo dvojicu KV. Jeden pre pasma I-III; druhy pre pasma IV-V (nie vzdy osadeny). Ak ma nikto nepredbehne, skusim pohladadat schemu.

Uživatelský avatar
vombat
Příspěvky: 744
Registrován: 18 srp 2005, 02:00
Bydliště: Chrudimsko
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od vombat »

Já mám bohužel zdroj napaden kutilem tak, že oprava strácí smysl. Jediné proč jsem si ji ještě nechal je, že člověk, který mi ji dal, tvrdil, že ji používal velmi krátce a tak pravděpodobně obrazovka bude ok. Někde se snad nějaký vráček objeví, kde bude zdroj použitelný.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od Lukas-Peca »

Pustil jsem se do opravy této ruské TV. Na síť je zcela mrtvá, na 12V naběhla, lze naladit signál, zvuk jde, obrazovka jen zeleně svítí s velmi nepatrným náznakem nekontrastního obrazu a malým vertikálním rozměrem.

Po rozebrání mě velmi zaujalo, že v TV bylo opravováno zcela vše :D . Bylo měněno vn trafo, násobič je rozkuchaný a je v něm nahrazena jedna dioda, výkonové IO obrazového konce jsou nahrazeny KF504, modul ZMF je vyrobený zcela podomácku a osazený tuzemskými součástkami, stejně jako modul označený APČG. Kanálový volič je nahrazený za tuzemský. Sem tam je měněný nějaký elyt, keramika či polovodič. Naprosto všechny zbývající malé elyty jsou vadné, sem tam i nějaký větší.

Ten zdroj je taky velmi černohumorný, navíc by mě zajímalo, jak se prováděly opravy, když je zdroj připojen jen po nasazení zadní stěny. Vot ťéchnika.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#9 Příspěvek od EKKAR »

Samotná TV se opravovala při napájení 12V z externího zdroje a na opravu samotných zdrojů "Made in Velká země" byl specializovaný "stend".
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od Lukas-Peca »

Jen 12V by nestačilo, ze zdroje jde kromě toho i 32V a 120V.

Jinak ještě jsem odhalil, že předvolbu někdo přebastlil na IO MAS1008 a MAS562. Hned mi bylo divné, že TV zobrazuje číslo na obrazovce... Zajímalo by mě, jestli to byla oprava z nutnosti nebo zlepšovák.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#11 Příspěvek od EKKAR »

MAS562A ke svojí činnosti nepotřeboval tu 1008 - indikace se dala "vytáhnout" i přímo z jeho z výstupů podobně jako to měl MAS560A. Takže jedině zlepšovák s indikací "on screen".
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Hifista
Příspěvky: 745
Registrován: 15 kvě 2005, 02:00
Bydliště: U Ostravy

#12 Příspěvek od Hifista »

Napájení 12V bylo běžné - dodávaly se dva napájecí kabely- jeden síťový a druhý pro autobaterii a vzadu byl přepínač systému napájení.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od Lukas-Peca »

Po výměně 28 ks elektrolytů telka funguje na 12V, zdroj běží správně, obraz ujde, zvuk je v pořádku. Na síť zatím stále nic.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od Lukas-Peca »

Tak příčinou nefunkčnosti ze sítě byla vypadlá zkratovací propojka. Nyní je tedy televizor plně funkční, jen tyristorový předstabilizátor na mě nějak vztekle vrčí. Ale to bude nejspíš vlastnost.

Mám k tomu ještě modul PAL s MDA3510 určený pro vestavbu do ruských telek, ale je to popsáno jen pro Elektroniku 431 a ta je úplně jiná. Zatím jsem s tím nelaboroval.
Přílohy
IMG_7316 (Custom).JPG
(108.32 KiB) Staženo 210 x

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#15 Příspěvek od Hill »

Těch modulů PAL bylo víc - na jednom byly dva trimry na nastavení maticování barvy a dva na časování a šířku SCI-impulsu, jeden měl místo tranzistorového tvarovače rovnou osazenou A255D, z níž se odebíral SCI, bez kterého dekodér PAL nefunguje.

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“