LCFmetr

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Chenzee
Příspěvky: 464
Registrován: 26 čer 2007, 02:00
Bydliště: Vysočina

LCFmetr

#1 Příspěvek od Chenzee »

Ahoj, chtěl bych se zeptat, zda někdo stavěl tuto konstrukci nebo zda program napsaný pro PIC16F628 lze bez úpravy naprogramovat do PIC16F628A. Funguje to napůl a už nevím, co s tím. ... s autorem jsem byl ve spojení ale bez výsledku :cry: . Díky

Uživatelský avatar
Sunmay
Příspěvky: 171
Registrován: 09 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od Sunmay »

Mě to s PIC16F628 funguje bez jakéhokoliv problému. Jaký je problém co konkrétně ti nefunguje ?
Jak sem se dostal k elektrotechnice? No to je jednoduché, kdy sem byl malý měl sem strašně moc rád stavebnice a to mi zůstalo ... a řekněte mi, která stavebnice má víc součástek :D

Uživatelský avatar
Sunmay
Příspěvky: 171
Registrován: 09 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Sunmay »

Pokud ti nefunguje měření kmitočtů na 1,3GHz zkontroluj, zda-li máš zapojen pin č. 4 předděličky U813 k zemi.
Jak sem se dostal k elektrotechnice? No to je jednoduché, kdy sem byl malý měl sem strašně moc rád stavebnice a to mi zůstalo ... a řekněte mi, která stavebnice má víc součástek :D

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#4 Příspěvek od Sendyx »

Je to šajstlich přístroj, špatný princip měření LC. Pro ideální součástky pracuje dobře, pro normální a nedej bože poškozené se nestačíš divit.

Uživatelský avatar
Sunmay
Příspěvky: 171
Registrován: 09 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od Sunmay »

Sendyx píše:Je to šajstlich přístroj, špatný princip měření LC. Pro ideální součástky pracuje dobře, pro normální a nedej bože poškozené se nestačíš divit.
Jo to je recht
Jak sem se dostal k elektrotechnice? No to je jednoduché, kdy sem byl malý měl sem strašně moc rád stavebnice a to mi zůstalo ... a řekněte mi, která stavebnice má víc součástek :D

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#6 Příspěvek od Sendyx »

Já už jsem to psal u podobných konstrukcí snad 100x - je to jako kladivo, na které někdo nainstaloval laserový zaměřovač, 5 místné počítadlo úderů, laboratorní váhu a dávkovač parfému.

Uživatelský avatar
TomasX
Příspěvky: 630
Registrován: 12 srp 2005, 02:00

#7 Příspěvek od TomasX »

Pánové,
když už jste narazili na tuhle konstrukci, neporadili by jste proč mě to ukazuje dvojnásobnou kapacitu C než je na kondiku napsaná.
Indukčnost L měří dobře.
Je mě jasný, že to není žádný laboratorní měřák, ale 100% chyba při měření C je skoro dost. Navíc bych řekl, že princip měření L nebo C je stejný.
Machr jsme každý, ovšem vždy v oboru někoho druhého ...

Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#8 Příspěvek od Killroy »

Zkusil bych dole ten odkaz vkockam@volny.cz kam posílat připomínky. By mne zajímalo co on na to.

Killroy

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od ZdenekHQ »

Abych řekl pravdu, moc nechápu ten jednoprocentní odpor v serii s vývodem 5 IC1B. To mělo smysl možná u TTL...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od ZdenekHQ »

TomasX píše:Pánové,
když už jste narazili na tuhle konstrukci, neporadili by jste proč mě to ukazuje dvojnásobnou kapacitu C než je na kondiku napsaná.
Indukčnost L měří dobře.
Zkus do "dojet" změnou odporu 2K, IC1A. Stejně by to někde pro kondíky mělo mít kalibraci....

EDIT:

Kód: Vybrat vše

Zvolím měření C, tlačítko S3 zapnuto (zatlačeno), S12 zapnuto (zatlačeno), měřící svorky volné. Na displeji proběhne nápis 1.řádek "MERIM KAPACITU", 2.řádek "CEKAM NA DALSI". Poté se objeví v 1. řádku kmitočet oscilátoru RC v Hz a ve 2. řádku vlastní kapacita přívodu, která se tlačítkem TL1 ZERO vynuluje. Teď je teprve možno připojit měřenou kapacitu. Pokud chci rozsah zkalibrovat, postupuji následovně : při zvoleném rozsahu C a stlačeném tlačítku TL1 zapnu napájení, LCF metr přejde do stavu "CAP KOREKCe", kdy se každým stlačením TL1 k základní konstantě 100 přičítá jedna, což je cca +10 -11pF, při rozepnutém S12 se po jedné odečítá -10-11pF, což je 1%.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#11 Příspěvek od Andrea »

Já jsem si postavila LC metr, který měří na principu LC rezonančního obvodu. Verze s PICem a LM311 vyšla v Amáru a na netu je jich jako máku. Já jsem ale použila AVR a komparátor od MAXe a doplnila jsem to identifikací polovodičových součástek. Nevýhoda rezonančního principu měření je v proměnné frekvenci a že tím nejdou měřit elektrolyty. Některé kondíky mají frekvenčně závislé dielektrikum a u těch to pak ukazuje o +- pár desítek procent mimo nominální hodnotu. Já si ale nestěžuju, cívky mě stejně většinou zajímají na pár desítkách kHz a lepší LC měřák zatím nemám :)

Uživatelský avatar
TomasX
Příspěvky: 630
Registrován: 12 srp 2005, 02:00

#12 Příspěvek od TomasX »

to: ZdenekHQ
Ani po nulování a kalibraci, jak si ji citoval z návodu, to měří stejně blbě. Kapacity od 100pF až po 470nF ukáží dvakrát tolik. :cry:
Víc jsem myslel na úpravu "softu". Mám to v šuplíku asi rok a když mám chvilku čas, tak se s tím zabývám. Zajímá mě jestli někdo nemá stejný problém díky "free" verzi.

to: Killroy
Logické je obrátit se na autora, ale někde jsem četl, že nějak vázne komunikace.
Machr jsme každý, ovšem vždy v oboru někoho druhého ...

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#13 Příspěvek od Sendyx »

Kdyby někdo chtěl tyhle 3,14oviny vylepšit, hlavně z ranku nadšenců přes programování, tak mám tip, jak se ten krám dá vylepšit do cca 5x lepší podoby. Zatím to nikoho nenapadlo, všichni jen pajcujou jeden od druhého stejné blbosti a dělají k tomu své softy a větší displaye.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#14 Příspěvek od Andrea »

Sendyx píše:Kdyby někdo chtěl tyhle 3,14oviny vylepšit, hlavně z ranku nadšenců přes programování, tak mám tip, jak se ten krám dá vylepšit do cca 5x lepší podoby. Zatím to nikoho nenapadlo, všichni jen pajcujou jeden od druhého stejné blbosti a dělají k tomu své softy a větší displaye.
Machrovat umíš dobře, když máš tak geniální nápady, tak proč se o ně rovnou nepodělíš nebo je nerealizuješ?

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od ZdenekHQ »

Sendyx píše:Zatím to nikoho nenapadlo, všichni jen pajcujou jeden od druhého stejné blbosti a dělají k tomu své softy a větší displaye.
Ale v tomhle má pravdu, předsedo.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“