Multimetr

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Karel-x

Multimetr

#1 Příspěvek od Karel-x »

K svým obèasným hrátkám s elektronikou uvažuji o koupi multimetru. Myslíte, že by co do spolehlivosti, pøesnosti, rozsahem stupnic a funkcemi staèilo pro amatéra nìco do 400 Kè? Mùžete tøeba nìjaký doporuèit ? S jakou pøesností bych mohl poèítat ? (je možné, že to budu využívat
i u elektromotorù v leteckých modelech).

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

#2 Příspěvek od jasin »

Otázkou přesnosti se vůbec nezabývej. Pokud nehodláš měřák v pravidelných intervalech dávat kalibrovat, tak je přesnost všech multimetrů zhruba stejná. I těch za 400. Pro bastlení úplně stačí. Dobrou nabídku má třeba TIPA http://www.tipa-czech.com/cz/kategorie/ ... igit.pren/
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#3 Příspěvek od EKKAR »

Zkus koupit nějaký klon D830 - vyrábí to ŤingŤongové a podle provedení a prodejce stojí od cca 100,- do asi 150,-Kč. Je to samozřejmě digitál, má přesnost na stejnosměrných rozsazích kolem 0,5%, na střídavých (měří jen napětí do 600 nebo 700V) pak do 1% - na rutinní nebo jednoduché diagnostické proměření stačí. Jediná nevýhoda pro Tebou avizované použití k měření ss motorků je jeho maximální měřitelný stejnosměrný proud 10A - a z vlastní zkušenosti vím, že takový modelářský elektromotorek může brát i 50A záběrového proudu, takže bys s tím D830 toho moc nenaměřil, spíš bys z něj vytvořil generátor dýmu...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
galjo
Příspěvky: 1352
Registrován: 15 črc 2005, 02:00
Bydliště: záp.slovensko

#4 Příspěvek od galjo »

Karel-x píše:K svým občasným hrátkám s elektronikou uvažuji o koupi multimetru. Myslíte, že by co do spolehlivosti, přesnosti, rozsahem stupnic a funkcemi stačilo pro amatéra něco do 400 Kč? Můžete třeba nějaký doporučit ? S jakou přesností bych mohl počítat ? (je možné, že to budu využívat
i u elektromotorů v leteckých modelech).
Ked to chceš používať na bežné meranie tak tech 400 stačí. Ale ked chceš presnosť tak sú aj meridlá po 5000,- :lol:

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od ZdenekHQ »

Já mám podobnej krám (jako záložní měřák) za 300Kč a ověřoval jsem ho stolním digitálem a celkem jsem koukal, jak je to přesný.

I tak doporučuju koupit + ověřit/srovnat používaný rozsahy na nějaké přesnější mašině, ať máš jistotu.

EDIT: A teď se dívám, že ten můj černej a proti GME menší DT830B má GME jako HC-DT830B a stojí 95Kč :D Dobrý...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#6 Příspěvek od mtajovsky »

Co mě dost vadí u levnějších multimetrů je absence měření střídavých proudů.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#7 Příspěvek od EKKAR »

Což při použití stejnosměrného zdroje a spotřebiče - tazatel chce měřit při modelaření - není zase tolik na závadu...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od Jenys »

mtajovsky píše:Co mě dost vadí u levnějších multimetrů je absence měření střídavých proudů.
No, to jsem také zjistil a u toho metru mi to také chybí, jinak je dobrej :wink: Používám ho jen jako záložní, rezervní, na střídavý proud mám dva jiné.
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#9 Příspěvek od kbulda »

mtajovsky píše:Co mě dost vadí u levnějších multimetrů je absence měření střídavých proudů.
Za málo peněz, málo muziky

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#10 Příspěvek od Davidus »

Do uplně těch nejlevnějších se nevyplatí investovat, dos...e :toilet: se tam ten přepínač. A pak klidně muže ukazovat měřák něco jiného než tam opravdu je. Může to vést ke zničení nějakého dražšího zařízení.

Uživatelský avatar
Mendor
Příspěvky: 223
Registrován: 16 dub 2008, 02:00
Bydliště: Kladno

#11 Příspěvek od Mendor »

EKKAR píše:Což při použití stejnosměrného zdroje a spotřebiče - tazatel chce měřit při modelaření - není zase tolik na závadu...
Pro info...
I v modelech se používají třífázové elektromotory...

Uživatelský avatar
jankop
Příspěvky: 679
Registrován: 04 dub 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od jankop »

Jenže na nich si nezaměříš ani s podstatně lepším multimetrem.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#13 Příspěvek od EKKAR »

Jo - ale živené měničem z baterie - takže stejnosměrně... Jediná výjimka, kde je nutné střídavé měřidlo, je měření proudu v jednotlivých fázích motoru - vše ostatní se dá realizovat pouze ve stejnosměrné oblasti. Problémem pro to střídavé měřidlo ale je, že musí mít relativně velký frekvenční rozsah - protože ty měniče jsou vlastně cyklokonvertory a změnou jejich kmitočtu se řídí otáčky motorků, takže měřáky cejchované pouze na 50Hz jsou také málo užitečné...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
jankop
Příspěvky: 679
Registrován: 04 dub 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od jankop »

Jsem si myslel, že cyklokonvertor je zařízení, které kmitočet může jen snižovat. Není to obecný měnič kmitočtu.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#15 Příspěvek od EKKAR »

Cyklokonvertor je obecně zařízení, které nejen kmitočet výstupního střídavého proudu snižuje, ale i zvyšuje - záleží na konkrétním zapojení a použití. Dnes už se tomu obecněji říká kmitočtový měnič a ty vyspělejší umožňují díky polovodičovým spínacím součástkám i plynulou regulaci - ale princip je tentýž - změna - neboli KONVERZE - doby trvání periody výstupního proudu - neboli CYKLU - odtud cyklokonvertor... Původně byly například rotační, pro napájení "leteckých" 400Hz zařízení z běžné 50Hz sítě, dnes se jedná vlastně o jakýkoliv střídač s měnitelným výstupním kmitočtem...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Poradna“