Zdroj 18V/6,5A

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Mireceek

Zdroj 18V/6,5A

#1 Příspěvek od Mireceek »

Zdarec, nemáte nìkdo chcéma na nìjakej zdroj aby zvládnul tak 12-24V pøi 6,5-7A?? Ale aby to nebylo nìjaký schéma pro odborníka a taky aby to nebylo moc drahý, ... Našel sem doma takový starý trafo a chtìl bych si z toho udìlat nìjakej nadupanej zdroj. Tak všem díky za rady :wink:

Uživatelský avatar
denis15
Příspěvky: 641
Registrován: 21 čer 2005, 02:00
Bydliště: Opava

#2 Příspěvek od denis15 »

Ono je důležité říst, kolik má to trafo výstupní napětí a pak se dá o nščem bavit. Pak by bylo dobré vědět, jestli to má být regulovatelné (12-24??) a nebo jen na konstatní napětí třeba 12V-což taky souvisí s tím, co to trafo dává za U.

Mireceek

#3 Příspěvek od Mireceek »

Tak z trafa leze pøímo ~35V. Bylo by dobrý kdyby jeden kanál byl regulovatelnej od cca 3 - 30V/7 A nebo tak nìjak... a druhej 12V 1,5A asi pøes 7812. Tak nìjak by to bylo dobrý ... Co vy na to?

Uživatelský avatar
denis15
Příspěvky: 641
Registrován: 21 čer 2005, 02:00
Bydliště: Opava

#4 Příspěvek od denis15 »

Nechci ti kazit radost, ale jednoduchá regulace je vyloučitelná. Pokud z něj leze 35st, tak po usměrnění se dostaneš daleko přes 40V a to už je nad síly klasického monolitického stabilizátoru. 7812 by se odporoučela během 1s. Sežeň si jiné trafo, jinak zapláčeš nad výdělkem. Každý úbytek napětí se vyzáří v teple-jen pro příklad: pokud bys tím honil rádio na 12V s odběrem 2A-po usměrnění +-42V(jen tip, nechce se mi počítat,ať mě někdo nekamenuje vzorcema) 42-12=30V. Úbytek je tedy 30V a při 2A to udělá 30*2=60W-pokud se tedy nepletu. To už je slušné topení. Profi zdroje právě kvůli tomuto mají buď několik sekundárních vinutí, které se dle potřeby připnou a nebo odepnou-aby to netopilo jako kráva.
Další možnost je pulzní regulace ale nevím, jestli se vůbec dělá regulovatelný pulzní stabilizátor na tak velké vstupní napětí.
Závěrem moje rada-sežeň si jiné trafo pro tento účel vhodnější.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od jezevec »

Jako impulzní regulátor můžeš použít L4970, má vstupní max. napětí 55V a výstupní proud 10A.

Uživatelský avatar
denis15
Příspěvky: 641
Registrován: 21 čer 2005, 02:00
Bydliště: Opava

#6 Příspěvek od denis15 »

No vidíš-to je totiž jediná schůdná cesta. :D

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

je ještě jedna

#7 Příspěvek od Hill »

Ještě lze použít zapojení předregulátoru s tyristorem, v podstatě stejné, jako je v TVP Tesla C110. Jen rezistor R311 by to chtělo v řádu jednotek ohmů.
Na výstupu tak lze dostat třeba 16-18V a pak už to na těch 12V není problém monolitem ustabilizovat.

Uživatelský avatar
toom
Příspěvky: 327
Registrován: 17 zář 2004, 02:00

#8 Příspěvek od toom »

A nebo odvin par zavitu, to je asi nejjednodussi :idea: :D

Uživatelský avatar
Mourek
Příspěvky: 1285
Registrován: 17 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

zdroj

#9 Příspěvek od Mourek »

tak tenhle problém jsem řešil asi před 30lety.Napěťově nebyl problém stačil starý dobrý 723 s plovoucí zemí.Na trafu bylo pomocné vinutí cca 10v st, a z toho jsem napájel 723 nebo jsem to dělal s operákem a tam jsem to pomocné vinutí usměrnil na symetrii +/- 12V. Samozřejmě za integráčem dva tranzistory na výkon.Problém vidím v tom že trafo dá35V po usměrnění jde špička k 50 a při zátěži 7A tam bude cca 45 V. A budeš brát 3V takže na regulačním tranzistoru bude skoro 300W. No a co s tím ? více tranzistorů jak to chladit,atd. Já to tenkrát řešil přepínáním odboček na trafu takovým přepínačem, ze kterého jsem vyndal jedno aretační kolečko aby skákal ob jednu polohu a ta zustala odpojená aby se nezkratovalo trafo. A ten zdroj mám dodnes. Předregulace se mi tenkrát nepodařila tak aby chodila

Uživatelský avatar
denis15
Příspěvky: 641
Registrován: 21 čer 2005, 02:00
Bydliště: Opava

#10 Příspěvek od denis15 »

No tak jsem nebyl daleko od pravdy-monolitem bych to nestabilizoval. Zkus tu pulzní regulaci a máš vystaráno. To přepínání vinutí je nejlepší řešení. Pokud to jde, zkusit odmotat. :agree:

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#11 Příspěvek od breta1 »

jako nejjednodušší se mi jeví použít zdroj AT nebo lépe ATX do PC a předělat ho. Dá se sehnat prakticky zadarmo a věřte, jdou s ním dělat zázraky. Bohužel to chce ale podrobnou znalost funkce a trochu času s úpravou. Snadno lze vyrobit např. nabíječku na AKU /jako proudový zdroj 0 až 10A s využitím sekce pro +12V/. Ve Vašem případě by šlo přidat 2 diody a vyrobit -12V /původní diody pro minus 12V nelze použít, jsou na 1A/ a s využitím původních +12V rázem je zdroj 0 až 24V cca 8-10A /tu nulu neberte doslovně/. Vše je už v plechové krabici, s větrákem a hlavně bezpečné.

Mireceek

#12 Příspěvek od Mireceek »

Tak v starém návodu se rozluštil že z toho po stabilizaci leze 12v pøi 6,3 A. co kdybych místo odmotání, oškrabal ten drát co je tam navinut, a další napájel na to? nebo tak nìjak by to nešlo? a na tu pulzní regulaci by nìjaké schéma nebylo? :?: Pøedstavoval bych si regulaci od cca 6 - 18 V pøi tìch 6,3 A. :idea:

Uživatelský avatar
toom
Příspěvky: 327
Registrován: 17 zář 2004, 02:00

#13 Příspěvek od toom »

Tak jak Ti uz radil Jezevec, pouzij L4970, je sice drazsi, ale dobrej. K zapojeni Ti bude stacit datasheet :arrow: http://alldatasheet.com/datasheet-pdf/p ... L4970.html
a pokud ne, ta v amaru (4/96) vysel navod na stavbu regulovatelneho zdroje s timto obvodem.

Uživatelský avatar
Mirda
Příspěvky: 597
Registrován: 14 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Vysočina

#14 Příspěvek od Mirda »

Nejlacinější je asi upravit vinutí trafa. Rozdělit sekundár na dva 2OV a 14V a urobit dva nezávislé zdroje od sebe izolované.

Mireceek

#15 Příspěvek od Mireceek »

Mirda píše:Nejlacinìjší je asi upravit vinutí trafa. Rozdìlit sekundár na dva 2OV a 14V a urobit dva nezávislé zdroje od sebe izolované.

A jak pøijdu na to kolik pøesnì mám odmotat?

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“