Lepidlo a tmel na drevo

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Devo70
Příspěvky: 1284
Registrován: 28 pro 2007, 01:00
Bydliště: Poprad

Lepidlo a tmel na drevo

#1 Příspěvek od Devo70 »

Opravujem doma drevený plot. Poniektoré dosky sú poriadne rozsušené a popukané, majú povypadávané senky. Potrebujem tip na dobrý vode odolný tmel a takisto lepidlo s vyplňovaciou schopnosťou. Chcem sa vyhnúť epoxidovým tmelom, ktoré sú drahé. Ďakujem za rady.

Uživatelský avatar
vombat
Příspěvky: 744
Registrován: 18 srp 2005, 02:00
Bydliště: Chrudimsko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od vombat »

Nevím jak velký máš plot, ale cokoliv použiješ bude dražší než nové plaňky. Dále je otázka u jakého typu stavby ho máš, právě rozpukané dřevo s vypadlými suky může zapadnout a působit v souladu se stavbou. Je spousta akrylátových tmelů odolných vodě, ale nic levného. Osobně bych volil nějakou lazuru ve vhodné barvě.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#3 Příspěvek od Cust »

Dřevo jsem lepil klasickým montážním lepidlem - přilepí se i na kámen...
Jedna tuba stojí asi 120Kč a je tam toho hodně - prodávají to snad v každé prodejně barvy-laky.

Uživatelský avatar
Devo70
Příspěvky: 1284
Registrován: 28 pro 2007, 01:00
Bydliště: Poprad

#4 Příspěvek od Devo70 »

Ako konečná úprava pôjde Lazurol (odtieň Palisander). Nakoniec na to lodný lak olejový. Tmelil som tmelom na drevo VITIGEN, ale ako som nedkôr zistil nieje vode odolný a voda ho úplne odplavuje. :cry: V staršom čísle časopisu Urob si sám som sa dočítal o tmelení veľkých škár sklenárskym tmelom. Ale ten tvrdne veľmi dlho. Čo to som zalepil Herkulesom, veľké praskliny stiahol šrubami.

Dosky: V׊×D 17cm × 3,4cm × 2,5-3,5m 11ks

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Crifodo »

Dobrý tmel povětrnosti odolný nebude levný. Levný tmel nevydrží ani možná dvě sezóny.
Jestli máš nekvalitní dřevo které vysychá a dilatuje a nechceš se s tím smířit ani investovat do kvalitního dřeva a nátěrů, použij na vyspravení stejné dřevo, přiřízni výplně do definitivního tvaru a obarvi před zatlučení do mezer stejným lazorovacím lakem. Pak to můžeš lepit epoxidem bez strachu že se to probarví odlišně. Velký sortiment epoxidů ve velkých i malých baleních za příznivé ceny má Havel Composites (nemá to nic společného s tím pravdaláskou :twisted: )
Sklenářský tmel (křída+fermež) vydrží pár let a pak se vydroluje, ale zároveň se to nedá ze dřeva beze zbytku odstranit.
Jak je řečeno výš, taková restaurátorská piplačka je neadekvátní výsledku, příště to praskne jinde. :wink: Praskliny a škvíry prostě k tlustým a širokým fošnám patří. Tomu by ses vyhnul jen použitím sendvičů z příslušně orientovaných řezů jak se skládají profily na eurokokna, lepených v lisu.

Uživatelský avatar
Devo70
Příspěvky: 1284
Registrován: 28 pro 2007, 01:00
Bydliště: Poprad

#6 Příspěvek od Devo70 »

Je zaujímavé, že dosky vydržali cca 13 rokov natreté tmavým Luxolom, ktorý sem tam opadal, inde drží doteraz. Povrch vystavený slnku osivel patrne z UV žiarenia. Na tmelenie sa asi vykašlem. A s lakom neviem, či tomu pomôžem, alebo uškodím. Chcem, aby mi to vydržalo ďalších 13 rokov.

Inde na zábradlí som pôvodný Luxol obrúsil, podľa odporúčaní presne doržal postup: napustil fermežou, natrel základnou olejovou farbou, vrchnou syntetickou. Za 3 roky viditeľné praskliny, povrchová farba odpadáva. Zábradlie je orientované na sever. Slnko naň svieti len z rána a podvečer. Takže, čím lepšie a pedantnejšie to urobím, tým kratšie to vydrží.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#7 Příspěvek od Crifodo »

Nedávno mi jeden stavební inženýr pravil "...voni už přišli na to, že nejlíp se dřevo chrání samo" (řeč byla o povrchových úpravách oken na památkově chráněném objektu) :P

Uživatelský avatar
vombat
Příspěvky: 744
Registrován: 18 srp 2005, 02:00
Bydliště: Chrudimsko
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od vombat »

Lodní lakem to nenatírej, stačí 1x za 3-5let oživit Luxolem. Ideální je při stavbě nového plotu vakuová impregnace. Také se na nové dřevo (plot, kůlna)používal vyjetý olej, celkem to fungovalo. Jinak štípaný šindel z borovice, plot z půlených kmínků smrku - bez jakékoliv úpravy, mají životnost 25 let, v Rusku jsem viděl dřevěnice 300let staré bez zvláštních povrchových úprav, do dneška obývané. Největší nepřítel dřeva je trvalé vlhko a dřevomorka. Je pravda, že sibiřská borovice je o něčem jiném než naše borovice. I u nás jsou patrné rozdíly, z vyšších chladnějších poloh je dřevo podstatně hustší a kvalitnější.

jodaps
Příspěvky: 167
Registrován: 21 čer 2007, 02:00
Bydliště: Brno 62500

#9 Příspěvek od jodaps »

Sem myslel ze jsem v Bastlírně a ne tady:
http://ceskykutil.cz
http://www.poradte.cz

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od ZdenekHQ »

Co se týká venkovních nátěrů dřeva, tak používám Helios Bori silnovrstvou lazuru. V kombinaci s modřínem je to nezničitelný :D
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#11 Příspěvek od Crifodo »

Jodaps, to je ještě v toleranci, už jsem tu myslím viděl i pokus o verše :twisted:

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od stepa »

jodaps píše:Sem myslel ze jsem v Bastlírně a ne tady:
http://ceskykutil.cz
http://www.poradte.cz
Podivej se v jake ses sekci :wink: , pro tyto dotazy je prave urcena.
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...

jodaps
Příspěvky: 167
Registrován: 21 čer 2007, 02:00
Bydliště: Brno 62500

#13 Příspěvek od jodaps »

No vím v jaké jsem sekci - měl jsem ale za to, že i když se jedná o "Nezařaditelné" přece jen zde budou témata bližší Bastlírně než Přemkovi Podlahovi... Tak jo, nic ve zlým, natírejte...

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#14 Příspěvek od Crifodo »

na HiFi fóru se místo sluchátek a tlumení reprobeden zase řešily síťové filtry před primárem trafa, jak má který ferit vliv na "kulatý" zvuk, to si nevybereš... :roll:

Uživatelský avatar
Devo70
Příspěvky: 1284
Registrován: 28 pro 2007, 01:00
Bydliště: Poprad

#15 Příspěvek od Devo70 »

Ešte by som rád vedel, ako sa pracuje so sklenárskym tmelom. Stále sa mi lepí na špachtľu. Nedá sa uhladiť. :?:

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“