Generátor SECAM

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Killdow
Příspěvky: 130
Registrován: 31 črc 2007, 02:00
Bydliště: Praha

Generátor SECAM

#1 Příspěvek od Killdow »

Zdravím! Nemáte prosím někdo schéma, nebo nějaký odkaz na zapojení generátoru SECAM, vhodného pro testování SECAMu u starých TV? Stačily by barevné pruhy a mříže. Díky

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Tohle tuším vyšlo na konci 70. let v Amáru - ještě s diskrétními tranzistory, bedna to byla velká jako škatule od kozaček...

A pak přišly PICky a v 90. letech byl generátor PAL i s napájením 9V destičkovkou velký jak Ťingťongský multimetr za 200,-...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Killdow
Příspěvky: 130
Registrován: 31 črc 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#3 Příspěvek od Killdow »

Přesně takový mám. Je to stavebnice od Flajzara. Kdyby tak šel jenom vyměnit šváb.. :roll:

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#4 Příspěvek od EKKAR »

O programu do PICu na generování SECAM nemám páru, ale mohl bych zkusit o víkendu projet seznamy a v těch cca 75kg papíru, které čítá můj archív, zkusit najít to Amáro s generátorem pruhů, jestli to teda je ještě starý SECAM a ne PAL - abych nehledal stejnou věc, kterou už máš...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Peterseal
Příspěvky: 1983
Registrován: 24 lis 2006, 01:00
Bydliště: SR-Bratislava -Devínska Nová Ves

#5 Příspěvek od Peterseal »

Tu je daco z AMARA,len si niesom isty ci je to SECAM alebo PAL, alebo dokonca len CB :roll:
P.S mam este jeden generator v AR: 1986-2
Přílohy
GENERATOR MREZI.PDF
(521.82 KiB) Staženo 99 x

kondik
Příspěvky: 3763
Registrován: 25 pro 2006, 01:00

#6 Příspěvek od kondik »

xxx
Naposledy upravil(a) kondik dne 15 lis 2017, 18:48, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Peterseal
Příspěvky: 1983
Registrován: 24 lis 2006, 01:00
Bydliště: SR-Bratislava -Devínska Nová Ves

#7 Příspěvek od Peterseal »

Tu je z AR 2-1986.:
PRE kondik: co ak opravuje nejaky FTVP napr TESLA 4401A alebo nejaky taky co nema dekoder PAL? A robi to len ako hobby,co ja viem ako zberatel?
Potom to vyuzitie ma. :D
Přílohy
TELEVIZNY GENERATOR.PDF
(617.85 KiB) Staženo 119 x
Naposledy upravil(a) Peterseal dne 05 čer 2008, 21:29, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#8 Příspěvek od mihal »

nieco je v ARA 7,8,9/1985 a ARA2/1986, niekde nafore som videl linky kde by sa to naslo

Uživatelský avatar
Killdow
Příspěvky: 130
Registrován: 31 črc 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#9 Příspěvek od Killdow »

Díky za odkazy, ale to jsou všechno generátory č/b :-P Potřebuju, aby uměl barevně pruhy (od bílé, žluté... až k černé) a základní barvy na celé ploše. Kdyby se dal použít ten PIC z generátoru PAL a nějaký šváb pro dekodování SECAM...

Uživatelský avatar
urbanek
Příspěvky: 556
Registrován: 01 kvě 2005, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od urbanek »

kodér SECAM jsem chtěl taky stavět (resp. stále chci). Jako nejjdenodušší řešení se mi jevilo použít TDA2506 ale ten jsem našel jen v nějakém internetovém obchodě v Rusku... Pak jsem ještě našel tohle
http://www.cosmedtech.ru/cmt/c_pdf/SECAMcoder2.pdf pod názvem "prostoj secam coder"... ale kde sehnat ten K174CHA12 to fakt netuším...
Takže zatím televize, co mají pouze SECAM provozuju se settopboxem, kde se dá SECAM nastavit... Generátor na seřizování (resp. DVD s obrazci) mi tak jede jen černobíle, což u mříží nevadí vůbec a RGB se stejně zeřizuje na černobílém obraze (na stupnici šedé)...
Naprogramovat generátor videosignálu do PIC bych taky někdy chtěl zkusit, ale jaksi pořád není čas...

Uživatelský avatar
Mourek
Příspěvky: 1285
Registrován: 17 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od Mourek »

já to kdysi asi před 28lety postavil, synchronizator vycházel z krystalů Secamské barvonosné, děličkama a klopákama z toho byla sync směs, pak ovládání na mříže body schody atd, byl tam i kruh, no a nakonec i PAL a SECAM, vf modulátor. Měl jsem tam i kmitočtové svazky. Bylo to cca 8desek 150 x 200mm, dnes by to šlo asi zjednodušit, ale práce je s tím dost. Je to holt FM.Někde to ještě mám ale asi to nežije. Navrhl jsem sice tišťák ale pak tam bylo tolik změn že tam bylo leckde i vrabčí hnízdo. Doporučuji pokusit se to někde sehnat na inzerát Dělala to Tesla Brno , typ už nevím.
Jo a to co je nahoře z Amara je pouze Čb.
Naposledy upravil(a) Mourek dne 06 čer 2008, 10:14, celkem upraveno 1 x.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#12 Příspěvek od jandu »

urbanek píše:........."... ale kde sehnat ten K174CHA12 to fakt netuším...
...........
Equivalent je NE561.- ИС фазовой автоподстройки частоты до 30 Мгц.

V ruskom popise je : К174ХА12 Многофункциональная схема для работы в качестве ФАПЧ с защитным контуром обратной связи в режимах синхронного AM детектора и ЧМ детектора - no mne to veľa nehovorí.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#13 Příspěvek od EKKAR »

jandu píše:Equivalent je NE561.- ИС фазовой автоподстройки частоты до 30 Мгц.

V ruskom popise je : К174ХА12 Многофункциональная схема для работы в качестве ФАПЧ с защитным контуром обратной связи в режимах синхронного AM детектора и ЧМ детектора - no mne to veľa nehovorí.
Translátor by EKKAR:
"IO fázového automatického dolaďování kmitočtu (= PLL) do 30MHz"
a další řádek " K174ChA12 - Multifunkční integrovaný obvod pro FAPČ (= PLL) s ochranným zpětnovazebním obvodem s funkcí synchrodetektoru AM/FM".

Tohle už je srozumitelnější, než ty ruský šišli-mišli?
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#14 Příspěvek od jandu »

Vďaka za odborný preklad.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“