KiCad - prokovy

Software potřebné k práci s elektronikou

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Aqarel
Příspěvky: 241
Registrován: 04 úno 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

KiCad - prokovy

#1 Příspěvek od Aqarel »

Zdravím, neví někdo jak v KiCadu lze vytvořit prokovy mezi vrstvami? díky

Uživatelský avatar
radekrd
Příspěvky: 642
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Moravský Krumlov
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od radekrd »

Při tažení spoje po klinutí pravým tl. myši se objeví menu, vybrat položku "place via" nebo staci zmacknout "v".

Uživatelský avatar
Aqarel
Příspěvky: 241
Registrován: 04 úno 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Aqarel »

díky moc

Uživatelský avatar
grajda
Příspěvky: 15
Registrován: 21 čer 2009, 02:00

#4 Příspěvek od grajda »

Doufám, že mě někdo neutrhne koule za to, že jsem bélbě zvolil téma... Nechce se mě zrovna dvakrát to luštit v angličtině- je to na mě jakýsi moc pomalý. Takže, nevěděl by někdo o nějakém návodu pro Kicad v češtině? Dík, soudruzi a soudružky.

Uživatelský avatar
mc-vlada
Příspěvky: 330
Registrován: 24 čer 2009, 02:00
Bydliště: Brandýs nad Labem

#5 Příspěvek od mc-vlada »

Začal jsem se v KiCad taky učit, chtěl bych to umět, ale anglicky neumím. Taky bych velice ocenil radu, kde sehnat český návod.

Uživatelský avatar
okam
Příspěvky: 69
Registrován: 22 črc 2004, 02:00
Bydliště: Slezsko

#6 Příspěvek od okam »

zdar, nepatří to sem, ale mám dotaz. Jak se nastavuje rozměr desky pl spoje? Nějak na to nemůžu přijít. Děkuji.

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od kulikus »


Uživatelský avatar
jirka89
Příspěvky: 271
Registrován: 24 úno 2006, 01:00
Bydliště: Zlín

#8 Příspěvek od jirka89 »

Zdravíčko.
Nechci zakládat nové téma, tak to zkusím zde.

Dneska se mi do ruky dostala DPSka tvořená v KiCadu. Vše je OK, schema už jsem tak trošku pochopil, upravil co jsem potřeboval,.... Ale teď mám problém, že chci změnit šířku spoje u DPS. Jde to nějak jak v eaglu? prostě řeknu, jakou šířku chci a klikám?

Uživatelský avatar
jura80
Příspěvky: 908
Registrován: 05 lis 2011, 01:00
Bydliště: Boskovice
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od jura80 »

Pravým tlačítkem klikneš na spoj a zvolíš "select track width" a nastavíš požadovanou šířku (nic se ještě nezmění). Pak už jen klikáš pravým tlačítkem na další "tracky" a dáváš "change track width"- tracky pak mění tloušťku na tu hodnotu, co jsi nastavil.

Kicad je trochu blbé, že u všeho potřebuješ trochu víc kliknutí. Ale jinak se s ním dělá dobře a má taky lecjakó výhodu. Z plošnospojoven bere Kicadovské formát například Boskovická Gatema, případně se taky dá domluvit s lecjakým menším výrobcem.
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!

kajus
Příspěvky: 91
Registrován: 27 úno 2009, 01:00

#10 Příspěvek od kajus »

na hw.cz vycházel seriál o kicadu.

Uživatelský avatar
onvav
Příspěvky: 3
Registrován: 24 zář 2014, 02:00

#11 Příspěvek od onvav »

Ahoj,
prosím o radu s prokovy. Na dvou vrstvé PCB mám na obou stranách rozlíté země a potřeboval bych je propojit prokovkama na mnoha místech.
Lze nějak v KiCadu umístit pouze via bez vedení spoje do zemní plochy a přiřadit ji signál GND aby se spojila se zemní plochou na obou stranách?

Uživatelský avatar
jura80
Příspěvky: 908
Registrován: 05 lis 2011, 01:00
Bydliště: Boskovice
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od jura80 »

Dej kreslení spoje, klikni na místo, kde bys chtěl prokov umístit, zmáčkni písmeno v (via), dvojklikem "potvrď".

Zdraví Jura (po dlouhé době).
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!

Uživatelský avatar
onvav
Příspěvky: 3
Registrován: 24 zář 2014, 02:00

#13 Příspěvek od onvav »

To jsem udělal, ale prokovka dlouho nevydržela. Popíšu situaci:

Na obou vrstvách jsou rozlité zemní plochy a je třeba je v plošě propojit prokovkami. Dle postupu jura80 umístím prokovky a vše je OK. Prokovky jsou nadepsané GND, takže CAD pochopil že patří k rozlité zemi. Znovu nechám rozlít země a prokovky stále náleží zemi, vše OK.
Jenže... poté začnu editovat jiný spoj, editaci ukončím a ejhle. Prokovky, dříve spojené se zemí už spojené nejsou. Není na nich žádný text a nejsou přiřazené žádnému signálu/síti.

Co s tím? Děje se vám to také?

Uživatelský avatar
jura80
Příspěvky: 908
Registrován: 05 lis 2011, 01:00
Bydliště: Boskovice
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od jura80 »

Ve verzi 2.8.11, pokud by jsem chtěl jen vyplnit zónu, co není s ničím spojená, ale přitom ju měl k něčemu přiřazenou, to nejde. Tož, však je to taky nesmysl, že...

Každopádně, název spoje si to pamatuje i u prokovu, spojenýho jen se zónou (něčemu přiřazenou), jen ho to nezobrazuje, možná kvůli tomu, že už je tam naplácaných příliš moc grafických vrstev přes sebe, či co? Každopádně, když kolečkem měním měřítko, ten název mně tam na prokovech v top/bottom zónách problikává, takže elektricky je to v pohodě, jen graficky je v tom trochu bordel.;)
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!

Odpovědět

Zpět na „Software“