Vrhačka asfaltových terčů

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
marli
Příspěvky: 173
Registrován: 15 bře 2007, 01:00

Vrhačka asfaltových terčů

#1 Příspěvek od marli »

Ahojda lidičky, vím že je to na tomhle fóru docela off topic ale vím že se tu najde leckdo s různými zájmy. Začal jsem teď řešit stavbu automatické vrhačky asfaltových terčů pro brokovou střelbu. Teda takovou, ketrá má zásobník na poluby a namusí se pokaždý nabíjet novým terčem. Nemá s tím někdo zkušenosti, nestavěl to někdo z Vás? Nejde mi jenom o elektrickou stránku věci, tu zmáknu, ale spíš o tu mechanickou.. předem díky moc za ohlasy:)

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od ZdenekHQ »

Dobrá bokovka pro nevytížené české sportovce v oboru hodu disku :D
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Marie Fùrie

#3 Příspěvek od Marie Fùrie »

ZdenekHQ píše:Dobrá bokovka pro nevytížené èeské sportovce v oboru hodu disku :D
Spíš by se tu možná našlo pár borcù v hodu pivním táckem :roll:

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#4 Příspěvek od EKKAR »

Mechanicky je to (továrně) řešené listovým pérem, které je napínáno ručně nebo dálkově čímsi jako výkonným servem (motorek zpřevodovaný dopomala s koncovým vypínačem po dojetí na polohu). Zkus obejít nějaké střelnice, kde se na asfalťáky střílí a pober inspiraci.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
x655
Příspěvky: 38
Registrován: 23 zář 2007, 02:00

#5 Příspěvek od x655 »

Naládováno :-) : Obrázek Takhle vypadá profi věc, lze spatřit i na českých střelnicích, viz http://www.spieth.de
Have you tried turning it off and on again?

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#6 Příspěvek od Sendyx »


Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#7 Příspěvek od EKKAR »

HA - to je přeci PLDvK 30 na "vejtřasce!!! Neviděl jsem to v akci, ale bude to od pohledu HEZKEJ HUKOT...
Mimochodem - kde je to focený? V Lešanech jsem to (vloni) na otevírání sezóny neviděl... Ale s tímhle se střílí na kapánek jiný asfalťáky, ne?
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#8 Příspěvek od Sendyx »

Kde je to focený nevím, ale je to doopravdy Ještěrka, tuším vzor 59. Hukot to musí být, když to má asi 900 ran za minutu (kdyby hoši stačili nabíjet, žejo).

Tady je i s obsluhou
http://www.vojenskatechnika.sk/jesterka/jaster16.jpg

a tady je v reálné akci
http://www.globalsecurity.org/military/ ... -praga.jpg

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#9 Příspěvek od EKKAR »

Jasně - je to to, co říkáme oba, kombinace PLDvK a Pragy V3S v lehce obrněné verzi - stačí se podívat na ta kola, což se celé jmenovalo JEŠTĚRKA. Ale že to střílelo ještě v 90. letech v Srbsku, to by mně nenapadlo. I když, pravda - tanky T34/85 se pořád taky ještě v některých státech běžně používají, i když už se 60 roků nevyrábějí...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#10 Příspěvek od Sendyx »

Tam je akorát nějaký rozdíl, že ty dvojčata byly ve dvou provedeních, myslím vz. 53 a vz. 59. Jedno snad bylo pouze na podvozku, druhé bylo buď na podvozku nebo Ještěrce, a z té Ještěrky šlo sundat.

http://www.vojenskatechnika.sk/jesterka/jaster17.jpg

Jinak prý byla v Jugoslávii hojně používaná proti pozemním cílům, dokonce jsem ji viděl i v nějakém americkém filmu o té době.

Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#11 Příspěvek od Killroy »

Chlapi já tomu na vojně velel a stříleli jsme s tím v 80roce v Kežmaroku na šarkany. Jinak se v tom cestuje jako cigoši pod plachtou protože tam je kabina jen pro řidiče a velitele vozu. Střelec sedí ve věži a dva nabíječi kde se dá. Ten zásobník má plnej cca 90kg a dva tupci s tím mají co dělat aby ho tam nasadili. Kolik se tam toho vejde už si nepamatuju, ale míří se s tím se normálně přes kříž a když to spustí tak je to pěknej hukot. To co jsme měli my se dalo rozebrat a z podvozku sundat. Byly tam lyžiny, myslím. Jednu plně funkční 30mm už mám 27let ulitou..

A ještě dodatek: to má plynový pedál mezi spojkou a brzdou. Víc místa na nohy tam není.

Killroy
Naposledy upravil(a) Killroy dne 10 črc 2008, 13:44, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#12 Příspěvek od Sendyx »

Plný zásobník by měl mít 82 kilo a tuším 50 ran. Novější verze měla snad nějakou optiku.

V jugošce jich bylo prý plno. Zas tak zastaralé to není, i když ten kanón původně vyvíjela Škoda pro německé ponorky. Na záběrech z nějaké africké země z nedávné doby bylo prý vidět v plné službě hlídkovat nějaký tank Renault z 30. let :D

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“